Coco Chanel - Velikáni módy

Coco Chanel - Velikáni módy

"Coco Chanelová začínala z ničeho…"

Pravým jménem Coco bylo Gabrielle Bonheur Chanel. Narodila se 19. srpna 1883.

Po smrti matky a zmizení otce vyrůstala se svými čtyřmi sourozenci v sirotčinci a vždy věděla, že z chudoby se dá dostat jen prací. Narození ve znamení lva ji ovlivňovalo po celý život. Sebevědomě a odhodlaně bojovala za své sny a názory.

 

Nejprve se snažila prosadit jako zpěvačka v kabaretu – odtud pochází také její přezdívka "Coco". Již v kabaretu, kde vystupovala, se Coco liší od jiných dívek. Její styl oblékání byl nepřehlédnutelný. Láska k módě ji provázela už od dětství, proto nakonec odjela do Paříže budovat kariéru oděvní návrhářky. Přivedli ji k tomu především její přátelé, kteří obdivovali klobouky, jenž si Coco sama pro sebe vyráběla a začali jí zadávat první zakázky. Svůj první butik otevřela Coco Chanel v roce 1912. Navrhovala vysoce elegantní a pohodlné oblečení a zároveň jej sama nosila. Neomezovala se jen na aristokracii a bohaté paničky, její oblečení bylo určeno všem ženám. Chtěla, aby se cítily mladší, volnější a samy sebou, aby neschovávaly svou osobnost za přezdobené a nepohodlné šaty. Brzy si získala slávu Paříže i celého světa nejen svým šarmem a milenci, ale hlavně revolučními změnami v dosavadní módě.

Tvídový kostým, lakovanou obuv na nízkém podpatku s černou špičkou, perlové korále a proslulé "malé černé" šaty, které jsou povinnou výbavou každé ženy – to vše dala světu právě Coco Chanel. Coco dokázala spojit praktičnost s ženskou smyslností. Přestože její modely obsahují prvky z pánské a sportovní módy, jsou dokonale ženské. Byla originální i netradičními způsoby kombinace látek a materiálů. Oblékala hvězdy jako Andrey Hepburn, Grace Kellyovou nebo první dámu Ameriky Jacquelin Kennedyovou. Přátelila se s Picassem, Maxem Jakobem nebo Igorem Stravinskym.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram