Cvičte pilates – je to jóga plus něco navíc pro vaši hezčí postavu!

Cvičte pilates – je to jóga plus něco navíc pro vaši hezčí postavu!

Už jste slyšeli o pilates? 

Psal se rok 1880 a v Německu se narodil jeden obyčejný chlapec. Narozdíl od svých vrstevníků byl ale slabé dítě, trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Už od raného dětství o to víc toužil stát se silným, zdravým mužem. Jmenoval se Joseph Pilates. Ve 14 letech už z něho byl nadšený sportovec s dobře vyvinutou postavou.

Za 1. světové války pečoval o osoby s válečnými zraněními. V té době se utvrzoval v názoru, že nevyváženost těla a špatná koordinace pohybu jsou příčinou zranění. Od roku 1926 žil se svou manželkou v New Yorku, kde založil první cvičební studio svého druhu. Ve 40. letech už jeho cvičební programy znali i profesionální tanečníci, především členové baletu. A tak na svět přišla spása moderní uspěchané doby plné stresu - pilates. Šest klíčových zásad pilates začíná u správného dýchání „Pilates je cvičební systém, který rovnoměrně posiluje tělo a zlepšuje jeho držení. Důraz je přitom kladen na správné dýchaní...“ Tak tuto základní poučku najdete na Wikipedia, ale dobré je se podívat na šest klíčových prvků Pilatovy metody cvičení, která dokonale osvětlí základní principy pilates.

Správné dýchaní
To má být hluboké a cílem je snažit se využívat celou kapacitu svých plic.

Soustředění
Soustřeďte se na správnost provedení cviku. Věnujte se jen cvičení.

Kontrola
Všechny pohyby provádějte pomalu s dokonalou kontrolou, tím využijete nejvíce svalové hmoty.

Plynulost
Cviky musí na sebe plynule navazovat, čímž se zaručuje plné soustředění na cvičení.

Relaxace
Napětí je nežádoucí, během cvičení byste měly mít uvolněnou mysl.

Vytrvání 20-30 minut na cvičení si snad najde každý!

Pilates umí dělat zázraky s vaší psychikou i s vašim tělem! Všechny pohyby během cvičení se zaměřují na tzv. ,,centrum těla”, ze kterého, podle Pilata, vychází veškerá naše energie. Musíme ho tedy posilovat a také omezit nerovnosti mezi pravou a levou stranou těla na minimum. V pilates je naším nejvyšším cílem dosažení harmonie těla i ducha. Nejvíce se v Pilatově metodě klade důraz na přímý sval břišní, příčný sval břišní, vnitřní šikmý břišní sval, vnější šikmý břišní sval, svaly pánevního dna. Ano, dámy, čtete správně! I ty se v cvičení Pilates procvičují! Každý cvik se v pilates opakuje maximálně 10x a tak se nebudete nudit věčným opakováním stejného únavného cviku.

Velkým kladem tohoto cvičení je také zlepšení držení těla. Již po pár lekcích vám lidé budou říkat, že vypadáte vyšší a vy se tak opravdu budete cítit. Ne náhodou se pilates stal oblíbeným tréninkem baletních tanečníků. Když u cvičení vytrváte, odměnou bude i redukce různých bolestí a ztuhlostí. Vaše postava bude pružnější, štíhlejší a silnější. Zlepší se vaše koordinace a rovnováha. Pilates je pro každého a cvičit jej můžete i doma Pilatova metoda je naprosto bezpečná a můžou se jí věnovat jak malé děti, tak i starší lidé. Zálěží jen na odhodlání a chuti se sebou něco dělat. Nikdy není pozdě. Není žádoucí, abyste Pilates cvičila každý den. Účinky cvičení neznásobíte, právě naopak. Pilates kladl velký důraz na odpočinek po cvičení a regeneraci. Bohatě postačí cvičit 3-4x týdně.

Určitě se máte chuť zeptat: „Zhubnu cvičením Pilates?“ Pilatova metoda není primárně určena k hubnutí, ale spíše ke tvarování a posílení postavy. Může hubnutí pomoci, je nutno jej ale střídat s kardio tréninkem. Pilates má ale tu výhodu, že vás nestojí žádný čas navíc. Chcete cvičit denně 30 min. ? cvičíte 30 minut. Když se jej naučíte cvičit, už nemusíte nikam pravidelně dojíždět a jen si třeba večer uděláte doma svoji cvičící půlhodinku. Na internetu je o pilates mnoho dostupných videí, v knihkupectvích mnoho knih... Cvičit doma je dokonce lepší, protože se tak můžete více uvolnit a soustředit na cvičení.

TIP: Proč cvičím Pilates já? Jsem od přírody klidnější typ a na nějaké hopsání a běhání v posilovně mne moc neužije. Přesto se nějak chci držet v kondici a k tomu je pilates ideální. Při cvičení se příliš nezapotíte, efekt narovnání postavy ale ucítíte okamžite. Každá žena ráda nosí kabelky, která ale pro záda nejsou zrovna ideální. Pilates mne zbavilo bolesti zad a vykouzlilo ploché bříško. Můžu jenom doporučit.

 

Zdroj obrázků: Youonlyliveonce.com.au

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram