Exkluzivní kolekce sako-plédů návrhářky Hany Hill vznikala pod rukama českých krejčových. Výsledek je precizní a nadchne všechny milovnice pohodlných sak

Exkluzivní kolekce sako-plédů návrhářky Hany Hill vznikala pod rukama českých krejčových. Výsledek je precizní a nadchne všechny milovnice pohodlných sak

Změna v módním světě je za poslední dva roky více než citelná. Česká návrhářka Hana Hill na tom vidí svá pozitiva, a to proto, že se výroba vrací do Čech. Seznamte se s její novou kolekcí.

foto: se svolením Hana Hill

Česká návrhářka zakládající si na preciznosti a kvalitě přináší již mnoho let střihy pro ženy i muže, kteří si potrpí na kvalitní šatník. Nyní Hana Hill svým klientkám přináší něco víc než jen byznysovou módu. Spojila totiž byznys a pohodlí v jednom.

Hani, dlouho jste pracovala na něčem novém, co odráží, jako vždy, vaši kvalitní práci, detaily i perfektní materiály. Tentokrát je to však z části i o této složité době…

Ano, svět se změnil a my s ním. Vše je jinak, i když spousta věcí zůstává nebo se transformuje v nové. V současné chvíli reagujeme na přítomnost, která je. Co se týče oblasti módy, tak ta se z mého úhlu pohledu za poslední dva roky změnila fatálně. A je to proměna, která s sebou přináší i to dobré. Myslím si, že byl svět přehlcen povrchnostmi a klamem a že jsme byli vedeni k tomu, že čím více tím lépe a teď je tomu absolutně naopak, čím méně, tím lépe! Což znamená, že spíš budeme volit dobrý kvalitní a snadno kombinovatelný střih, v čemž vidím cestu pro nás, pro naši budoucnost i pro naše děti. S ohledem na obrovské množství vyprodukovaného odpadu v oblasti módy, o kterém se nemluví tolik jak by mělo, se snažím i mé klienty vést k tomu, že nemusíme podléhat trendům, a že pokud víte, kdo jste, tak máte styl a když máte styl, pak nemáte přeplněné skříně oblečením. V takovém případě totiž používáte kvalitní dobré střihy, kvalitní materiály a nepoužíváte uměliny, ve kterých se necítíte dobře a vaše kůže v nich nedýchá. Naopak ale volíte přírodní materiály, které jsou i z hlediska budoucnosti recyklovatelné, a to si myslím, že je cesta pro nás pro všechny a je to důležité.

 

Když jste tvořila, jak moc Vás ovlivnila myšlenka toho, co se nyní děje ve světě?

Mezi mé klienty patří lidé, kteří si přicházejí nechat ušít věci na míru, oblečení na míru, byznysovou módu i večerní šaty. Já osobně děkuji za své stálé klienty, za jejich důvěru i za to, že se ke mně vrací. Ale samozřejmě jsem vnímala svět, který se změnil, vnímala jsem, že ty možnosti už nejsou takové, jaké byly a že nevidíme, kdy se nám vrátí náš svět, který jsme znali. Já si myslím, že už se nám nevrátí, že už bude navždycky jiný, jenom nevíme ještě tu podobu, jakou bude mít.

návrhářka Hana Hill / foto se svolením Hany Hill

Jakou podobu tedy ta změna podle Vás má?

Změna, kterou vidím je v tom, že oblékání na sebe vzalo kabát určitého komfortu. Komfortu, kdy nepotřebujete ukazovat statusovou značku, nemusíte být sešněrována, ale zároveň se chcete cítit hezky nebo sportovně-elegantně, a hlavně komfortně a pohodlně. Což jde ruku v ruce s tím, co jsem poslední rok pro své klientky připravovala. Moje nejnovější kolekce sako-plédů je ideální pro ženy 40+, které z většiny tvoří mé klientky. Tyto ženy často prochází různými fyzickými změnami v důsledku hormonů. Některým se tělo mění více, jiným méně a právě saka jsou nejčastějším kouskem, který do práce nosíme, ať preferujeme eleganci nebo sportovní eleganci. Proto jsem volila způsob, který bude ženám zajišťovat komfort. Sako-pléd je krásný dárek muže pro ženu nebo i dárek sama sobě.

Vymyslet ale také vyrobit kompletní outfity v České republice je úctyhodný výkon. Dala jste tak práci lidem, kteří by ji dnes dost možná neměli…

Když jsem asi před rokem poprvé navštívila výrobu na mé pletené sako-plédy, říkala jsem si, že to není možné, že jsou to velcí srdcaři, kteří drží hlavu nad vodou. Číně ani Indii nemůžete nikdy konkurovat skrze nízké ceny, ale paradoxně, ani draze vykoupené ceny lidmi, kteří tam pracují a kteří mají absolutně šílené podmínky, nemění cenu, která tomu všemu kraluje. Když jsem tedy přišla do české výroby, přála jsem si, aby se tohle změnilo, aby se stal zázrak, protože tyhle lidé si to zaslouží. A víte co? Ten zázrak se stal. Díky situaci, která zasáhla svět a zasáhla i Čínu i Indii a přepravní síť kontejnerové dopravy, která byla úplně paralyzovaná, dostala česká výroba šanci vrátit se tam, kde mohou opět vyrábět a dát našim lidem práci. Trvalo nám rok, než se vše připravilo, aby sako-pléd mohl vidět světlo světa. A já jsem šťastná, že mohu vyrábět tady v Čechách. Máme tady kvalitu, kterou jsme měli i dřív, včetně všeho potřebného, jen nás lákala ta nízká cena… Myslím si ale, že se teď vše otáčí zpátky a že je to dobře a my budeme dělat výrobu tady, z čehož mám obrovskou radost.

foto: se svolením Hana Hill

V aktuální kolekci představujete zákaznicím tzv. sako-pléd, ve kterém se budou cítit pohodlně a hodí se na všechny příležitosti. Jak moc je pro zákaznice důležité pohodlí?

Pohodlí a komfort se staly denní objednávkou zejména pro ženy. Mé klientky velmi individuálně řeší přibývající hmotnost, hormonální změny, zvětšující se poprsí ale také měnící se pas, ruce. Najednou zjistíte, že nedopnete svá saka, která milujete, nemůžete v nich řídit a musíte si je před jízdou svléknout a možná nám i ty naše skříně tajně přes noc mění velikosti oblečení, tak jsem hledala něco univerzálního, něco co mám sama ráda a co si přeji vzít celoročně bez omezení s pocitem svobody a komfortu. Došla jsem k tomu, že to nemůže být pevná látka, ale pletenina, která je zároveň elastická, ale i pevná. Aby se látka nevytáhla, vzor byl elegantní a čistej a po třičtvrtě roku příprav a zkoušení jsme se k tomu dostali. Sako-pléd si tak můžete vzít k teniskám a k lodičkám, kalhotám i šatům, být sportovně elegantní nebo jenom elegantní. Je tisíc možností a stylů, i několik barev od modré, šedé, černé až po béžovou, což považuji za základní spektrum, které můžete hojně kombinovat s čímkoliv.  

Kolik času zabere ruční výroba jednoho sako-plédu?

Nespočet času. Je to dlouhá cesta. Vše ruční výroba. Na jednom plédu než se vyrobí, se podílí 11 lidí. Je to velký proces a všichni, kdo jsou jeho součástí, mají můj velký obdiv. Je to jiná tvorba oproti pevné látce, se kterou v ateliéru pracujeme a ze které oproti pletenině poměrně snadno a rychle vytvoříme střih. Tam je to očko po očku vyšívání, obšívání… smekám! S mojí trpělivostí bych to nedala, ale tihle lidé jsou opravdoví srdcaři a lidi na správném místě a ten výsledek je unikátní.

foto: se svolením Hana Hill

Rok 2021 se chýlí ke konci, můžete s pocitem klidu říct, že jste stihla vše, co jste měla v plánu? A že to rozhodně malé plány nebyly

Ano. Stihla jsem vše, co jsem měla v plánu. Po mateřské dovolené jsem se vrátila a našla si krásné nové místo v Říčanech, které vyhrály už počtvrté Město k žití. Na Masarykově náměstí mám v krásném domě krásný ateliér o velikosti 100 metrů čtverečních a zajistila jsem a vlastně prošla celým procesem výroby pletených sako-plédů, což je pro mě takový vrchol před Vánoci, protože se podařilo všechno. Strašně moc děkuju za tu cestu v tomto roce, která nebyla lehká a snadná, ale jsou vidět výsledky a děkuju všem, kteří mi pomáhají, drží mě a podporují. Děkuju svým krejčovým, které mám a jsou moje zlato, protože jsou to letité spolupracovnice. Nesmírně si vážím jejich práce, protože krejčovina je obor, který téměř vymizel a nyní ho platíte zlatem, právě proto, že skoro není. Nejsou krejčové, ani krejčí, je to unikátní obor a přes to všechno co se děje ve světě, je stále žádaný. Neuvěřitelně se otevřely nůžky v rovině tailoringu a konfekce a myslím si, že je to velmi znát. Dokončila jsem vše, co jsem si předsevzala pro tento rok a teď se budu těšit, že všechno bude tak, jak má být.

foto: se svolením Hana Hill

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram