Finalisté Czech Grand Design – Hana Zárubová

Finalisté Czech Grand Design – Hana Zárubová

Minimalismus a koncept.Hana Zárubová absolvovala Vysokou školú uměleckoprůmyslovou, poté v rámci soutěže mladých návrhářů Smirnoff International Fashion Awards reprezentovala ČR v Hong Kongu.

Hana Zárubová absolvovala Vysokou školú uměleckoprůmyslovou, poté v rámci soutěže mladých návrhářů Smirnoff International Fashion Awards reprezentovala ČR v Hong Kongu. Tvoří pod svou značkou by hanazarubova a spolu s grafikem Štěpánem Malovcem založila label No., pod kterým vytváří limitované kolekce oděvů a doplňků.

Dlouho úzce spolupracovala také s českou módní značkou Pietro Filipi, kde pravidelně přispívala takzvanou kolekcí Weekend. Sekce oděvů Weekend od Hany Zárubové zastupovala volnočasové oděvy a nacházela kompromis mezi sportovní a elegatní módou.

Designerka se může pyšnit svým typickým rukopisem, který v oděvech zanechává. Tím je mimo jiné velmi střídmá barevnost, její tvorbu charakterizují především přírodní odstíny a černá barva, modely jsou zároveň vždy monochromní. Má to svůj důvod, návrhářku totiž nezajímá povrchní efekt, ale vyznačuje se architektonickým přístupem k módě, řeší oděv z jeho hloubky. Konstrukce je základním atributem. Řešení střihu vychází často ze základních jednoduchých geometrických tvarů čtverce, či kruhu. Minimalismus a koncept jsou dva přístupy ze kterých Hana Zárubová vychází.

Hana Zárubová je nominovaná za svou kolekci Work in progress II., ve které pokračuje v již nastoleném zkoumání pracovního procesu oděvu. Autorka dává záměrně na zřetrel nedokončené části oděvu - nezačištěné okraje, etikety, vyditelné pomocné stehy. V pokračování kolekce Work in progress navíc zkoumá rozdíly mezi 2D (placatost) a 3D (prostorovost) formou v oděvu.
Právě tuto myšlenku kolekce bezvadně znázornila ve svých fotografiích Bára Prášilová, která je za tuto práci nominovaná v sekci Fotograf roku. Barevnost kolekce ovládá pro autorku typická béžová, khaki a černá. Futuristické vzezření oděvů podpořila autorka doplňky (obuv Hana Frišonsová a Pavla Podsedníková, brýle Nastassia Aleinikava), kterými kolekci doplnila při přehlídce.

Návrhářka má s účastí na Czech Grand Design již bohaté zkušenosti, ocenění Módní designer roku získala již dvakrát a v nominaci se obejvila nesčetněkrát. Získá tato zkušená a uznávaná módní návrhářka cenu potřetí?

 

Zdroj: designmagazin.cz, protisedi.cz, foto: Bára Prášilová

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram