Foto tip Honzy Kováče: zbavme se jednou provždy rozmazaných fotek!

Foto tip Honzy Kováče: zbavme se jednou provždy rozmazaných fotek!

Taky máte problém s rozmazanými fotkami? Pokud totiž fotka není perfektně ostrá, je dobrá akorát tak na smazání. Vše ostatní lze po vyfocení na fotce v aplikacích vylepšit - barvy, světlo, kompozici, ale ostrost už bohužel ne. A právě neostré fotky jsou nejčastějším problémem většiny začínajících fotografů.

Aby fotka byla perfektně ostrá, je třeba dodržet tyto 3 zásady:

Správné držení telefonu

S nataženýma rukama jen stěží uděláme ostrou fotografii. Pří focení si musíme zajistit dokonalou stabilitu těla, aby se nám ruce co nejméně třásly. Potřebujeme ze sebe v podstatě udělat stativ. 

Pamatujme na tato 3 pravidla:

  1. ROZKROČENÉ NOHY

  2. OPŘENÉ LOKTY O TĚLO

  3. PODEPŘENÝ TELEFON

A pokud můžeme, opřeme se vždy o něco v našem okolí, fotografie bude stabilnější.


Podívejte se na video, jak správně držet mobil:

Perfektní zaostření

Pro dokonalé zaostření je třeba zaostřit na místo, které chceme mít nejvíce ostré. Většina lidí, co fotí mobilem, jednoduše mačká spoušť a nestará se o to, kam zaostřit a spoléhá na to, že veškerou práci za ně udělá telefon sám.

Někdy to vyjde, ale není dobré to riskovat! Abychom si byli naprosto jisti, že to hlavní, co fotíme, bude na fotce perfektně zaostřené, vždy si dotykem prstu na displeji telefonu klikněme na to, co chceme mít nejostřejší. Na telefonu se nám jako potvrzení objeví kolečko nebo čtvereček a my můžeme být klidní, že nám fotoaparát nezaostří někam jinam.

U portrétu budeme ostřit na obličej a když budeme blíže, tak na oko. U krajiny to zase bude nejdůležitější pohoří v dálce.

Podívejte se na video, jak správně ostřit: 

Bezpečný čas

Málokdo ví, že na telefonu lze nastavovat v podstatě všechny funkce jako na moderních profi fotoaparátech. Stačí se obvykle přepnout do pokročilého režimu PRO (na telefonech se systémem Android) nebo si naistalovat aplikaci, která tyto funkce odemkne. Na telefonech, které nemají režim pro (iPhony) doporučujeme bezplatnou aplikaci Lightroom, která v sobě obsahuje aplikace fotoaparát s možností nastavení základních expozičních funkcí.

Pro perfektně ostré fotky nás bude zajímat především nastavení EXPOZIČNÍHO ČASU.

Je totiž třeba nastavit tzv. BEZPEČNÝ ČAS PRO FOCENÍ.

Ten závisí od toho, co fotíme. Pro focení portrétu budeme potřebovat jiný čas než pro focení sportovní akce.

Podívejte se na video o bezpečném čase:

Pokud byste se chtěli naučit fotit s vaším mobilem jako s profi zrcadlovkou, porozumět všem expozičním hodnotám a fotit fotky jako profík, podívejte se na 3 hodinový online kurz ŠPIČKOVÁ FOTKA MOBILEM, KTERÝ JE MOMENTÁLNĚ V AKCI.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram