Jak na správný capsule wardrobe

Jak na správný capsule wardrobe

Už jste někdy zaslechli pojem Capsule wardrobe, neboli minimalistický šatník, ale moc nevíte co si pod tím představit? Nevadí! V našem článku se na tuto módní filozofii podíváme zblízka. Navíc vám poradíme, jak si vybudovat svůj osobní minimalistický šatník a co by vám v něm rozhodně nemělo chybět. Tak jdeme rovnou na to.

V dnešní konzumní době, kdy naše šatní skříně spíše přetékají oblečením, zní minimalistický šatník spíše jako utopie. Zkuste se však zamyslet nad tím, jak skvělé by bylo ráno vstát, složit váš outfit ze 4 základních kousků a vyrazit do práce? Právě tento osvobozující pocit vám minimalistický šatník může přinést do života. Ale hezky postupně.

Co je to capsule wardrobe?

Hlavní myšlenkou capsule wardrobe je svoboda v oblékání. Snadná kombinovatelnost, kvalita a minimalismus. Jedná se tedy o šatník složený z několika základních kousků, ze kterých je však jednoduché vytvořit outfit pro každou příležitost. Kouzlo minimalistického šatníku tkví ve schopnosti snadno kombinovat jednotlivé kousky dohromady, bez nutnosti přeplněné skříně.

Jak začít s capsule wardrobe? Zredukujte stávající šatník!

Jaro je ideálním obdobím, kdy začít s minimalistickým šatníkem. Pokud se právě chystáte na jarní úklid, neměli byste minout i vaši šatní skříň. Bez milosti vyřaďte kousky, které jste na sobě neměla déle než půl roku, protože s velkou pravděpodobností si tento kousek následující půlrok taky nevezmete. Zároveň vyřaďte všechny kousky, které vám nesedí, jsou vám nepohodlné nebo se v nich necítíte. Právě tyto kousky oblečení vám zbytečně zabírají místo v šatníku. Pocit pohodlnosti je dalším důležitým aspektem capsule wardrobe.

Tip: Nenošené kousky můžete navíc prodat na internetu a vydělat si tak na základní, chybějící kousky do vašeho nového minimalistického šatníku. Pokud při nákupu nových, kvalitních kousků využijete cashback portál Tipli.cz, získáte navíc procenta z nákupu zpět!

Není však nutné vyhodit celou skříň a začít nakupovat všechny věci od začátku. Tím byste naopak trochu podkopli jednu z dalších hlavních myšlenek minimalistického šatníku, kterým je udržitelnost. S velkou pravděpodobností u vás ve skříni najdete padnoucí džíny, jednobarevné tričko, nátělník nebo top či slušnou černou sukni nebo sako. Přesně tyto jednoduché kousky by ve vašem šatníku měli zůstat. 

Vytvořte si základ vaší skříně

Capsule wardrobe nebude nikdy u dvou lidí stejný, a to hned z několika důvodů. Každý máme jiné zájmy, práci a hlavně, každý bydlíme na jiném kousku planety. Pro náš šatník bude tedy nejlepší vytvořit jeden základní capsule wardrobe, který bude v naší skříni k dispozici po celý rok a doplněný o další 3 rotační capsule wardrobe pro zimní, letní a jarní/podzimní sezónu. Přístupů, jak si vybudovat capsule wardrobe existuje hned několik, my se dneska zaměříme na capsule wardrobe podle sezón.

Co by nemělo chybět v základu vašeho šatníku?

Základ je základ, a právě tyto kousky by ani ve vašem základním šatníku neměly chybět. Snažte se držet univerzálních barev jako je bílá, černá, šedá, tmavě modrá nebo šedá, které se dají velmi dobře navzájem kombinovat. Do základního šatníku je dobré investovat, proto volte kvalitní materiály, ve kterých se budete cítit pohodlně.

  • Bílé nebo černé tričko s krátkým rukávem
  • Jednobarevné padnoucí tílko
  • Jednobarevné/pruhované tričko s dlouhým rukávem
  • Pohodlné džíny ve vašem stylu
  • Černá/riflová sukně (pokud ale víte, že sukně není vaše parketa, zvolte místo ní kalhoty z jiného, než džínového materiálu)
  • Černé šaty
  • Svetr
  • Blůza/lehký propínací svetřík
  • Kabát 
  • Jednobarevné sako

Tento základ by se měl stát pevnou základnou vašeho šatníku a neměl by chybět v žádném ročním období. Jak jsme už zmínili, v našich podmínkách je ideální mít další 3 kapsle, které budete ve své skříni rotovat v závislosti na ročních obdobích. Capsule wardrobe se nejčastěji skládá z 30-35 kousků na jednotlivou sezónu včetně bot a doplňků. Nepočítá se však oblečení na spaní ani spodní prádlo.

A co doplňky?

Doplňky jsou nedílnou součástí ženského šatníku, a i na ty capsule wardrobe myslí. Stejně jako u oblečení, základem je kvalita. Proto by u vás v šatníku neměl chybět kvalitní kožený pásek, minimalistická kožená kabelka, batůžek nebo větší taška na rameno. V letním šatníku by neměly chybět sluneční brýle a lehký šátek, v zimním naopak kvalitní kožené rukavice, šál a čepice, co vás zahřejí. Stejné pravidla se týkají i bot, v letním období nepodceňte kvalitní kožené sandálky, v zimním vyšší nepromokavé boty.

 

Tak co, odhodláte se do capsule wardrobe ještě dnes?

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram