Jakub Polanka z MBFW Prague 2016

Jakub Polanka z MBFW Prague 2016

"Aktuální postřehy. Přehlídka Jakub Polanka F/W16-17"

Ve své nové kolekci pro sezónu F/W 2016-17 se Jakub Polanka předvedl s recyklovaným materiálem, dokonale zpracovanou kůží, křiváky, sedící ležérně a přizpůsobivě na tělech modelek. Někdy jsme mohli vidět přetočené bundy vzhůru a modely vzpřevrácené naruby, odhalující vnitřní podšívku. Co se recyklace týče, šlo o určitou hru s již jednou zpracovaným materiálem a jeho dalším přetvářením. Tento trend je stále a častěji populární u většiny současných módních designérů, kteří se k tomuto tématu opakovaně vrací. Možná jde o reakci z přesycení trhu s fast fashion, která je masivní a svět pohlcující. Okolo se vznáší jisté otázky, nad kterými se máme jistě zamyslet.

Současní designéři se navzájem ovlivňují a jejich komunikace mezi sebou je až neuvěřitelně otevřená. Přebírají od sebe různé prvky a myšlenky, avšak u každé jednotlivé značky najdeme daný rukopis a osobitou signifikantnost, nekopírují se. Jde o jistou fenomenologii, kdy ideje v kreativním společenství návrhářů létají vzduchem a každý si odnese do kolekce svůj názor. Dá se říci, že Jakub Polanka a jeho kolekce F/W16-17 jsou o atmosféře, hlavně lidech, kterými se obklopuje. Z těch je pak čerpána inspirace pro další práci. Jeho modely jsou o něčem velmi osobním, v čem se cítíme naprosto komfortně, a proto si jej chceme pořídit. Je pro nás absolutně aktuální a současný, vypovídající o něčem zcela propojeném. Jde vlastně o komunikaci. Hravost, se kterou mění trench coaty na overaly a opačně, jsou velmi zábavné a originální. Tento prvek je významným rysem, který se jistě stane nadcházejícím trendem pro budoucí sezónu.

Již u prvního modelu dal návrhář najevo, že v příštím roce bude udávat prim slonovinově bílá, krémová a všechny zemité barvy po velmi oblíbenou Yves Kleinovskou modř.

Osobnosti jako Veronika Fašínová, Jana Plodková a další známé modelky ze světa módy, které v ní působí už řádku let, podtrhly celé cítění a atmosféru přehlídky, daly jí to správné kouzlo v doprovodu hudby 90. let. Lehce odhadnout, že z této doby návrhář vycházel celkově i v řešení střihů, avšak ve svěží formě přenesené do současnosti.