Jedla pravidelně protein a toto se jí stalo

Jedla pravidelně protein a toto se jí stalo

Mnohé z nás řeší svoji postavu a jsou s ní věčně nespokojené. Taky jste se nedávno při pohledu do zrcadla zhrozila nad tukovým polštářkem, který se vám usadil kolem bříška? Závidíte modelkám, které na nás shlíží z billboardů a reklam, jak mají štíhlou postavu? Vždyť ji můžete mít i vy.

 

Ne, drastické diety k ní nevedou

Možná už máte nějaký ten pokus zhubnout za sebou, výsledek byl ale naprosto opačný. Že vy jste vsadila na jednu z těch zázračných diet, které slibují rychlý úbytek kilogramů, ale po celou dobu trpíte hlady? No pak pro vás máme špatnou zprávu. Držela jste ji zbytečně. Na druhou stranu ale není třeba se vzdávat, když na to půjdete jinak, dočkáte se úspěchu.

Snižte příjem sacharidů a nahraďte je proteiny

Moderní cesta k vysněné postavě vede přes keto dietu, která je založená na tom, že snížíte příjem sacharidů ve stravě na minimum, tělo se dostane do stavu ketózy a bude hledat jiný zdroj energie než právě sacharidy. Najde je v tucích, konkrétně v těch tukových polštářcích, které vás trápí. Vy se jich začnete zbavovat a tím i hubnout. 

No jo, ale když příjem něčeho snížíte, je třeba to něčím nahradit. Nebo ne? Dobrá otázka. Nějaké ty sacharidy samozřejmě přijímat musíte, stačí ale maximálně 50 g. Ten zbytek ve stravě nahraďte proteiny.

Proč zrovna proteiny?

Proteiny patří spolu se sacharidy a tuky mezi makroživiny, které naše tělo pro svoje správné fungování potřebuje. Myslet si, že by potraviny bohaté na proteiny měli konzumovat jen sportovci a kulturisti je mylné, proteiny jsou stěžejní stavební jednotkou každého těla. Chybějící bílkoviny dokonce stojí za pocitem hladu nebo za nepřekonatelnou chutí na sladké.

Proteiny by měly být součástí každého jídla, ideální je konzumovat je 4x za den. Třeba takové hlavní jídlo (snídaně, oběd, večeře) by mělo obsahovat asi 20 g bílkovin. Za normální situace by bílkoviny měly tvořit 10-15 % celkového energetického příjmu, během diety se to navyšuje na 20-25 %.

Víte, že doporučená denní dávka bílkovin se pohybu mezi 1-1,2 g na kilogram hmotnosti? Proteiny jsou perfektním zdrojem nepostradatelných živin, obsahují pestrou paletu aminokyselin, které jsou důležité pro naše metabolické procesy. Správné množství proteinů ve stravě podpoří činnost metabolismu a zvýší i celkové množství kalorií spálených za den.

 • Zaženou chuť na sladké.
 • Zasytí vás na delší čas.
 • Pomohou s budováním svalů.
 • Podpoří regeneraci po výkonu.
 • Pozitivně zapůsobí na vaše zdraví.
   

Jak protein pomůže s hubnutím?

Proteiny jsou součástí buněk i tkání, podílí se na správném fungování imunitního systému a také se podílí na růstu svalové hmoty. Když chcete zhubnout, tak to bez proteinů nepůjde, jinak nebudete shazovat tukové zásoby, ale svaly. Nedostatek svalů zase zpomaluje metabolismus, takže hubnutí půjde pomaleji a hůř. A to určitě nechcete. 

Kde najdeme proteiny?

Proteiny, kterými nahradíme sacharidy, by měly být kvalitní a zasytit. Když vsadíte na šunku nebo tavený sýr, určitě nejde o kvalitní proteiny, navíc vás vážně nezasytí. Zdrojem kvalitních proteinů jsou:

 • Potraviny rostlinného původu jako fazole, sója nebo hrách.
 • Semínka
 • Ořechy
 • Libové maso (králičí, krůtí, kuřecí)
 • Ryby
 • Mléčné výrobky
 • Vejce
 • Jogurty, kefíry a tvarohy

Víte, že když chcete zhubnout pomocí zvýšeného příjmu proteinů, můžete vyzkoušet keto dietu s předem připravenými jídly? Nebudete muset vařit ani počítat, kolik čeho si můžete dát. Do jídelníčku můžete zařadit i proteinové těstoviny, proteinové tyčinky, proteinové koktejly, proteinové dezerty a další dobroty.

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram