Kafe do kelímku. A víte, že tím zatěžujete životní prostředí?

Kafe do kelímku. A víte, že tím zatěžujete životní prostředí?

Většina populace kávu miluje. Velká část při objednávání dodává s sebou. To znamená do jednorázového kelímku. Tudíž tím zatěžuje i přírodu.

Mnoho lidí cestou do školy nebo do práce zastaví ve svém oblíbeném podniku a požádá si o oblíbené cappuccino nebo expresso s sebou. Rozumíme. Jenže zatímco si během pár minut vychutnáte lahodný kávový nápoj ze stylového papírového kelímku a pak ho vyhodíte, on se dál v přírodě rozkládá několik let. 

Není papír jako papír

Greenpeace přišlo s velmi úderným prohlášením na svém Instagramovém účtu -Kolik kávy ještě budeme potřebovat, abychom se probrali? Kelímky na kávu se sice vyrábí z papíru, a může se tím pádem na první pohled zdát, že jsou šetrnější k přírodě než plast, opak je však pravdou. Aby u papíru nehrozilo promáčení, musí být kelímek vyráběn z takzvané panenské papíroviny, tedy papíru určeného pouze na jedno použití, který se navíc následně ani nedá recyklovat.

Může být plast šetrnější?

Podle knihy Lawrence Reeda si lze snadno srovnat náročnost výroby plastového a papírového kelímku. Zjištění? Plastový kelímek zatěžuje přírodu méně než ten papírový. Jen pro orientaci uveďme několik čísel. Papírový kelímek spotřebuje na svou výrobu o 28 % více ropy než plastový, obsahuje 36krát více chemikálií a 580krát více odpadní vody. Čísla jsou šílená, že? A k tomu si přidejte třeba údaj 6 miliónů - ten vyjadřuje počet stromů pokácených za účelem výroby papírových kelímků pouze na území Spojených států amerických. Všechny důkazy hovoří jasně. Papírové kelímky představují zlo

Aby se kelímek nepromočil, musí být vyroben z panenské papíroviny - materiálu, určeného k jednomu použití.

Jak je to s tou recyklací?

Nejde vám do hlavy, proč některý papír recyklovat umíme a jiný ne? Kelímky na kávu lze teoreticky recyklovat, problém se objevuje u oddělení vyztužující plastové vrstvy od základu z nápojového kartónu. Tento proces se ukázal být jako velmi technologicky náročný a není mnoho recyklačních linek, které ho zvládnou. Proto se nadnárodní kavárenské řetězce snaží alespoň přidávat do svých nápojových kelímků recyklovatelná vlákna. Kelímky Starbucks jich třeba obsahují 10 %.

Boj za svět bez kelímků

Dopad miliónů nápojových kelímků začala v nedávné době projednávat například britská vláda, která plánuje jejich plošné zpoplatnění dané zákonem. Spojené království si představuje, že by v roce 2023 na svém území nemuselo mít už vůbec žádné kelímky. Myšlenka je to odvážná, není však nereálná. Největší vliv na jejich případné vymýcení však sehrají sami zákazníci. Mnoho kaváren nabádá své klienty k nošení vlastního uzavíratelného termohrnku, v zahraničí díky tomu dokonce dostanete na kávu slevu. Teď už je na každém, zda si svůj oblíbený kofeinový nápoj vypije raději z porcelánu nebo z papíru.

Oddělení plastové vrstvy od základu z nápojového kartonu je technologicky velmi náročný proces. Každá recyklační linka ho nezvládne. 

bbc.com ; goodmockups.com ; papercupcompany.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram