Kašmír: na jedné straně luxusní svetry, na straně druhé ekologická katastrofa

Kašmír: na jedné straně luxusní svetry, na straně druhé ekologická katastrofa

Koza kašmírská dává lidem tu nejkvalitnější a nejjemnější vlnu ze všech. Kašmír byl ještě donedávna symbolem luxusu a jen málokdo si ho mohl dovolit. Když se ale dnes podíváme do kolekcí fast-fashion řetězců, můžeme v nich toto zázračné přírodní vlákno objevit za zlomek někdejší ceny. Jak je to možné? A má smysl si něco takového pořídit?

foto: pinterest.com

Nejdřív si řekněme něco o samotném kašmíru. Kozy, které jej poskytují, jsou původem z Pákistánu, ale rozšířené jsou i v dalších částech střední Asie. Najdeme je v Íránu, Číně, Mongolsku i v Indii. Kozy se samozřejmě jako ostatní přežvýkavci živí převážně trávou, kterou neúprosně vytrhávají z půdy. A tady přichází první problém. Protože přesně v těch oblastech, kde se kašmírským kozám daří, se příliš nedaří rostlinám. Kozám totiž vyhovuje klima, které je v okolí jedné z největších a nejstarších pouští na světě, pouště Gobi. 

foto: pinterest.com

Protože si pastevci velice dobře uvědomují, že jejich kozy mají mnohem větší hodnotu díky vlně, kterou se jim daří prodat za poměrně slušné peníze, neustále rozšiřují svoje stáda. Ale to není to jediné, co se v tomto případě rozšiřuje. Poušť Gobi se rapidně rozrůstá, počet kusů tohoto dobytka se každý rok několikanásobně nekontrolovatelně zvětšuje a celá tato oblast se řítí do velkých problémů. Farmáři v touze po zisku, který jim zahraniční překupníci nabízejí, kozy stříhají a zbavují je tak jejich důmyslné termoregulace. Některé kusy nemají šanci přežít zimu a farmáři je ponechají osudu.

foto: avsf.org, Pearly Jacob

Nebylo a není tomu tak ve všech případech. Ten pravý, velice drahý kašmír se totiž získává úplně jinak. Obyčejným kartáčováním. Jde o náročnou a pravidelnou proceduru, kdy se na kartáčích zachytávají jednotlivá vlákna. Na jeden svetr prý stačí vlna ze dvou koz, tím myslíme z těch na krátko ostříhaných. Dokážete si představit, kolik času, kolik tahů kartáčem musí trvat, než si člověk na ten jeden svetr doopravdy nastřádá. Italská značka Brunello Cucinelli se hrdě k takto získaným vláknům hlásí a projevuje se to na ceně jejich zboží. Svetr od této uznávané a po světě velice známé značky nepořídíte pod dvacet tisíc korun. Některé nápaditější kousky dokonce přesahují hranici jednoho sta tisíc.

foto: shop.brunellocucinelli.com

Lidé vzácné kozy uměle vysadili i v jiných koutech světa, třeba na Novém Zélandu nebo v Austrálii. Tedy tam, kde mohou žít na okraji pouště a kousek po kousku ji rozšiřovat. Kašmírová vlna se začala míchat s ovčí, aby se na cedulce mohlo napsat 'kašmírový svetr' a nezbylo doufat, že se málokdo bude obtěžovat číst přesné složení. Povedlo se. Vyberme namátkou: kašmírový svetr, ZARA, 2 999 Kč. Dostupný ve všech prodejnách.

foto: zara.com

Výše zmíněné země, kde se kašmírské kozy vyskytují, jsou známé také jako ohniska fast-fashion, tedy módy, která je určená k rychlé obměně a co největšímu zisku. Je možné, že se nějakou náhodou a zázrakem, kterému já nerozumím, stalo, že se pravý kašmír dostal do několika milionů svetrů tohoto typu. Možné to je, ale také velice nepravděpodobné. Naštěstí je tento model svým designem nadčasový a neutrální, nebude tedy potřeba ho dva roky ze šatníku vyřadit. Ale stejně mi nejde na rozum, jak se to Zaře (a samozřejmě nejen této značce) povedlo. Můžeme tedy příští rok očekávat doplňky ze zlata za pár set korun? Pravé perly v každé pobočce?

foto: pinterest.com

Kdybychom byli my lidé moudřejší a měli nadhled nad svým počínáním, žilo by se nám lépe. Pastevci v Mongolsku by dál hnali po loukách své kozy a ochránci životního prostředí by na ně nemuseli útočit. Kašmír by nosili hlavně obyvatelé Himalájí a pár jedinců ze západu, kterým by stejně byl ten svetr k ničemu, protože zimy nejsou a nebudou takové, jaké bývaly.  Pořiďte si raději nějaký kvalitní český výrobek z české merino vlny a já vám slibuji, že budete nad míru spokojena.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram