Kde se píší počátky dnešních trendů: Jak to bývalo s kabáty?

Kde se píší počátky dnešních trendů: Jak to bývalo s kabáty?

Jak to vypadalo na poli módy s kabáty někdy po druhé světové válce? A víte, že právě tam sahají také dnešní trendy?

Už několik desetiletí nebyl plášť pro ženy tak důležitý jako v době po druhé světové válce. Móda byla ovlivněna uniformami, především vojenským trenčkotem, který si ženy i muži přizpůsobili pro běžné civilní nošení. Tento trend podpořily hollywodské hvězdy. Marlene Dietrichová, Lauren Bacallová, Ingrid Bergmanová, Ava Gardnerová i Katharine Hepburnová se v tomto období objevily na plátně v trenčkotu a slušelo jim to. 

Správný kabát byl klíčovým elementem úhledného, dobře sestaveného celku. Bylo nutné, aby plášť zakrýval celou sukni nebo šaty. Jakmile skončil válečný nedostatek, začaly se šít ještě luxusnější kabáty. Uchytily se především kožešiny a pro mnohé dámy byl norkový kožich nejvyšší známkou společenského postavení.

Přesýpací hodiny - po Diorově novém vzhledu v roce 1947 se změnila ženská silueta, jak je vidět na těchto pláštích ze stejného roku. Jsou ušité na tělo a jasně definují pas.

Oživení - na konci 40. let a začátku 50. let se návrháři vraceli k redingotu z 18. a 19. století. Nový styl měl štíhlý pas, dlouhý rozšířený spodek a vypodložené boky.

Symbol postavení - kožešinový plášť z počátku 60. let má kokonový tvar se širokým šálovým límcem a zavazovacím páskem. O kožichu snilo mnoho žen, protože kožešina byla symbolem luxusu, ženskosti a úspěchu.

Módní ikona - na začátku 60. let měla Jacqueline Kennedyová, stylová manželka prezidenta Johna F. Kennedyho, významný vliv na módu. Její mladistvá elegance z ní udělala vzor žen, které odmítaly radikálnější novinky. První dáma přes den nosila komplety šatů a plášťů doplněné kloboukem, kabelkou a obuví ve stejném odstínu bílé nebo jiné barvy. Šatník pro první dámu navrhoval americký designér Oleg Cassini. Jeho kabáty mívaly rovné linie, mandarínský nebo stojací límeček, hluboké našívané kapsy, velké potahované knoflíky, sedmiosminové rukávy a délku těsně pod kolena.

OBSAH ČLÁNKU PŘEVZAT Z KNIHY MÓDA OD VYDAVATELSTVÍ EUROMEDIA

 
Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram