Konec září bude ve Vídni patřit světu designu

Konec září bude ve Vídni patřit světu designu

Prestižní rakouský festival designu VIENNA DESIGN WEEK je za rohem. Poslední zářijové dny tak Vídeň ožije současným designem. Středobodem festivalu se letos stane čtvrť Leopoldstadt, která je spojena se známým zábavním a městským parkem Prátr.

Jak může design přispět k sociálně i environmentálně udržitelnému životu? Jaký význam má práce designérů pro udržitelné soužití lidí ve městě? Nejen na tyto otázky bude během deseti dnů, od 22. září do 1. října, hledat odpověď vídeňský festival designu VIENNA DESIGN WEEK. Jedná se o nejvýznamnější rakouskou kurátorovanou akci v oblasti designu, která každý rok pořádá až 200 akcí a přivítá přibližně 40 000 návštěvníků. Za 17 let své existence se festival již stal etablovanou platformou, kde se setkává nejen místní a mezinárodní designérská scéna, ale také studenti a lidé všech věkových skupin, kteří mají zájem o design.

Každý rok se VIENNA DESIGN WEEK koná na různých místech po celém městě a ukazuje, že Vídeň je skutečně „městem designu“. I letos pořadatelé pro návštěvníky připravili celou řadu akcí z oblasti produktového, grafického a průmyslového designu nebo architektury. Designoví nadšenci si už tradičně budou moci vybrat z několika tematických bloků, které se zabývají aktuálními společenskými otázkami, například sociálním designem směřujícím k lepšímu životu ve městě nebo spojením designu, byznysu a průmyslu v udržitelné spolupráci. V rámci sekce „debut“ bude kladen důraz na podporu mladých talentů, festival bude také doprovázen i veřejně přístupnými konferencemi, komentovanými prohlídkami, diskuzemi nebo workshopy.

foto: se svolením Vienna Design Week 

Tematická část „Urban Food & Design“ se bude věnovat inovacím v potravinářském průmyslu s důrazem na udržitelnost. Na tomto výstavním konceptu už pošesté v řadě s festivalem úzce spolupracuje Vídeňská hospodářská agentura. Součástí výstavy bude tentokrát i sympozium „Město jako zdroj“, které se zaměří na městské zemědělství a lokální produkci. Pořadatelé také navázali spolupráci s vídeňskou značkou biopotravin Wiener Gusto, které město pěstuje na své orné půdě, a vyhlásili výzvu ohledně možností pro budoucí pěstování sóji. V rámci festivalu designéři představí konkrétní udržitelné řešení, které má být základem pro dlouhodobou spolupráci mezi kreativním a potravinářským odvětvím.

Každý rok se také mění hlavní místo konání festivalu. Tentokrát je v hledáčku organizátorů vídeňská čtvrť Leopoldstadt, kde se nachází i známý rekreační park Prátr. Hlavní vstupní bránou do festivalu se stane budova z 60. let 20. století bývalého hotelu magdas. Hotel zde fungoval mezi lety 2015 a 2022 jako vůbec první rakouský sociálně odpovědný hotel, který školil a zaměstnával uprchlíky. Do těchto prostor se přestěhuje i centrální festivalový infopoint a pop-up kavárna.

Téměř všechna místa i položky na programu festivalu VIENNA DESIGN WEEK jsou veřejnosti přístupné zdarma.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram