Křehkost a brutalita v oděvu

Křehkost a brutalita v oděvu

Úspěšný módní návrhář ověnčený mnoha cenami se nyní obrací více do svého nitra

Jakub Polanka je světoznámý módní návrhář uznávaný mezi odborníky i laickou veřejností. Mnohými je dokonce považován za nejznámějšího a nejúspěšnějšího českého módního tvůrce, jehož pracovní vytížení sahá daleko za hranice České republiky.

Ocenění Czech Grand Design již jednou získal, k dalším patří cena Elle Style Awards pro nejlepšího návrháře roku, ocenění Huberta de Givenchyho či vídeňská Kontakt Award.

Svými mnoha oceněními se však nechlubí, dokonce je ani nemá vystavené.
Jakub Polanka je první Čech, který vystudoval prestižní návrhářskou školu v Paříži, konkrétně Institut Français de la Mode. Předtím absolvoval pražské VŠUP, spolupracoval se značkou Hermes, studiem Philippa Starcka a trendovým studiem Peclers.

Přes veškeré tyto úspěchy si návrhář udržuje svou skromnost a pokoru. Nedávno také spolupracoval s tuzemskou oděvní značkou Pietro filipi, pro kterou vytvořil limitovanou pánskou kolekci. Byla to pro něj výzva, jinak se totiž věnuje spíše dámským oděvům. Při navrhování vytvářel oděvy, které by on sám chtěl nosit a inspiroval se různými typy mužských idolů - elegantní James Bond, šaramantní sir Oscar Wild, hrdý a odvážný Doktor Živago, uvolněný, ležérní Steve McQueen, silný bojovník Rocky Balboa. Tuto limitovanou kolekci sám autor chápal jako zkoušku pro české muže.

Žije převážně v Paříží, avšak sám říká, že nejlépe se mu pracuje v jeho rodném městě Sušici v garáži. Ještě donedávna pracoval dvacet hodin denně a chrlil do světa úspěšné kolekce. Žil jen prací a na osobní život moc času nezbývalo. Po sebevraždě Alexandra McQueena se zalekl, aby ho profesní život také natolik nepohltil, zpomalil, obrátil se ve své tvorbě zpět do sebe a začal si více užívat život. Rozhodl se opustit velké módní značky, upustil ze svého plánu vytvoření vlastního butiku a věnuje se individuálním zákazníkům. Věnuje se nyní více sobě, svému osobnímu životu a říká, že i když teď nevydělá tolik peněz, je štastnější.

Móda je pro něj vyjádření emocí a umělecká reflexe. O českých ženách říká, že jsou nádherné, jen se na sebe bojí upoutat pozornost, působí prý často ubitě a kolikrát by stačilo jen se narovnat. Ve své tvorbě rád využívá materiálových kontrastů, často kombinuje lehké materiály například s latexem. Křehkost a brutalita - to jsou slova, která Polankovu tvorbu vystihují.

Na cenu Czech Grand Design je Jakub Polanka nominován za svou kolekci Belleville. Belleville inspirovaná etnickými tématy pařížské čtvrti nadchne snad každého, dokonalá reflexe multietnické a multikulturní problematiky světových velkoměst přenesená do oděvní kolekce vytváří příběh i děj a oděvy přitom zůstávají slušivé. Nádech orientu přenesený do francouzské elegance.