Mají novoroční předsevzetí smysl, nebo nás čeká neúspěch

Mají novoroční předsevzetí smysl, nebo nás čeká neúspěch

Rok se s rokem sešel a opět tu máme první lednové dny, kdy většina lidí plánuje a sní o novém roce. Buď patříte do skupiny plánovačů nebo skeptiků. Mají novoroční předsevzetí vůbec smysl?

zdroj: pexels.com

Konec roku a lednová atmosféra doslova nabádá k plánování cílů a předsevzetí. Znáte to taky? Začnu zdravě jíst, budu cvičit, zhubnu, rozjedu podnikání. Řadu plánů a cílů má většina lidí v hlavě jen několik pár dní po novém roce. Především, pokud si své plány nikam nepoznamená. Pokud chcete něco změnit, rozjet svou kariéru nebo mít vysněnou postavu, pak vám nic jiného, než tvrdá dřina nezbývá.

Jak postupovat

Jedna věc je plány vypsat na papír, ale druhá je taky dodržet. Pokud vám v životě nic nechybí a jste spokojení, pak se vás tohle netýká. Na prvním místě je jednoznačně disciplína a vytrvalost. Nemusíte čekat na nový rok, aby se něco změnilo, ideálně začněte hned. Sepište si své plány do deníku, diáře nebo do poznámek v mobilu. Hlavně, ať je máte často na očích. Pokud se vám podaří něco splnit, tak si pak užijte ten moment, kdy danou věc škrtnete/smažete. Pokud nějaké úkoly nezvládnete do konce roku splnit, nezoufejte, můžete si je napsat do dalšího roku.

zdroj: pexels.com

„Je těžké přesně určit, kdy tradice dávání novoročních předsevzetí vznikla. Zmínky o sebezdokonalování sahají několik století zpět, například do čínského starověku. Praxe vázání cílů na konkrétní datum v kalendáři byla zavedena již v 60. letech 19. století, jak je patrné z jednoho z dopisů Marka Twaina,“ uvádí Anna Katharina Schaffnerová, kulturní historička a autorka knihy Umění sebezdokonalování.

Od neúspěchu k úspěchu

Skeptici si možná stále kladou otázku, zda má tato praxe smysl. Většina lidí se přece jen připravuje na neúspěch, a proto to vzdají, než to vůbec zkusí. Přesto dostupné údaje ukazují, že celková úspěšnost je vyšší, než by si mnozí mohli myslet.

zdroj: pixabay.com

Zajímavá čísla

Podle nedávného průzkumu společnosti YouGov se z 35 % zúčastněných lidí, kteří si dali novoroční předsevzetí, podařilo dodržet všechny své cíle. A dokonce u 50 % se podařilo dodržet alespoň některé ze svých předsevzetí. To je spousta lidí, kteří ve svém životě provedou nějaké pozitivní změny. A to jsou už věru dobrá čísla!

Jaký máte názor na předsevzetí vy? Máte nějaké letošní cíle? Snažíte se něco změnit k lepšímu nebo plánování není nic pro vás?

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram