Máte zpomalený metabolismus? Jak na něj vyzrát, nám prozradila Kateřina Cajthamlová!

Máte zpomalený metabolismus? Jak na něj vyzrát, nám prozradila Kateřina Cajthamlová!

Pojďte nastartovat svůj metabolismus! 

Na čem rychlost metabolismu závisí? Rychlost spalování našeho organismu ovlivňuje genetika, pohlaví, věk, povolání, stavba těla a samozřejmě náš životní styl. Pokud střídáte jednu dietu za druhou, tělo spustí poplach a začne si energii ukládat na horší časy. Jak tedy ovlivnit energetický obrat našeho těla?

Podaří se vám to dvěma způsoby:

Zvyšte výdej energie
Rychlost spalování spolehlivě nastartuje zvýšený výdej energie. „Pohyb, ale i otužování, protože to je zase výdej energie na ohřev těla, pobyt v různých povětrnostních a teplotních podmínkách, jednoduše pobyt venku,“ vyjmenovává lékařka Kateřina Cajthamlová. Do vašich pohybových aktivit zařaďte také posilování. Čím více má tělo svalové hmoty, tím více spaluje.

Neusnadňujte tělu trávení
Jak určitě správně tušíte, důležitou roli hraje také strava. „Energetický příjem musí být vyrovnaný. Charakteristika potravy pak určuje, kolik energie bude tělo na trávení potřebovat. Pokud jíme lehce stravitelné, kašovité nebo velmi tučné věci, tak tělo prakticky nepotřebuje na trávení skoro žádnou energii. Pokud ale jíme luštěniny, vlákninovou stravu, kvalitní bílkoviny, ne úplně prosolené, doměkka a na tuku udělané, tak tělu trávení dá daleko víc práce.

Spalování tedy nastartujete tím, že jíte vysoko objemovou, nízkokalorickou stravu, pravidelně se hýbete a otužujete se,“ shrnuje Kateřina Cajthamlová.

Jak poznám, že můj metabolismus pracuje správně?
Zda náš metabolismus pracuje správně, poznáme celkem jednoduše. „Není nám zima, máme pravidelnou srdeční akci, nemáme velké výkyvy krevního tlaku, neusazuje se nám nikde žádný tuk, nemáme pocit nízké energie, nejsme unavení. Zkrátka tělo pracuje jako hodinky,“ dodává na závěr Kateřina Cajthamlová. Ruku na srdce, kolik z nás může upřímně říct, že náš metabolismus pracuje tak, jak má?

 

Zdroj obrázků: fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram