Mezi největší trendy v cestování pro rok 2024 patří astroturistika, home swapping i eko potápění

Mezi největší trendy v cestování pro rok 2024 patří astroturistika, home swapping i eko potápění

Od výměny domů po astroturistiku, to jsou podle všech očekávání největší trendy, které utvářejí cestování v roce 2024. Letos nás čekají hlubší zážitky s pozitivním dopadem pro nás i naši planetu, čas strávený s blízkými, opětovné wellness trendy i celkové zpomalení, abychom si vychutnali ticho, lásku a hvězdy.

Pokud byl rok 2022 o návratu k cestování, pak rok 2023 rozhodně předčil ty předchozí. Cestovatelé se vydali na silnice i moře, hojně využívali železničních tratí a nebáli se ani arktických dobrodružství. Nezapomenutelný je i první výlet do vesmíru. V letošním roce se posuneme ještě o kousek dál, i když v mnohém spíše zpomalíme a budeme klást důraz na to, co je pro nás osobně důležité a dle toho tvořit své plány. Tady jsou cestovatelské trendy, které pravděpodobně ovládnou rok 2024:

Astroturistika 

Astronomie je samozřejmě oborem, který existuje od úsvitu civilizace, a pohled na hvězdy byl dlouho zdrojem úžasu uklidňujícího duši. Čím hlouběji se dnes společnost propadá do stále se rozšiřujícího virtuálního světa, tím více cítíme potřebu rozšířit si obzory ve skutečném vesmíru. Astroturistika je akt cestování s cílem zahlédnout astronomické úkazy a alespoň na chvíli zmizet do míst bez jakéhokoli znečištění, davů a dopravy, kde se můžeme soustředit pouze na oblohu nad námi a hodiny koukat na hvězdy, planety a souhvězdí. Proč na tom tolik záleží v roce 2024? Wellness hotely a lázně napříč světem stále častěji vytvářejí prostor hostům, kteří rádi pozorují komety či souhvězdí a chtějí se naplno oddat třpytivému prostoru. 

Ve Spojeném království Port Lympne Hotel & Reserve otevřel Lookout Bubble skleněnou kopuli, která hostům umožňuje pohodlně si lehnout na velké postele a studovat hvězdy. Dále na východ od Arabského zálivu najdeme Zulal Wellness Resort obklopený rozlohou katarské pouště – ideální destinací pro astroturistiku s mnoha workshopy a pozorováním hvězd pro rodiny a děti, které se chtějí dozvědět více o vesmíru. Safari společnost Desert & Delta pro změnu pořádá výlety pro cestovatele, kteří chtějí nasát hvězdy po Botswaně a Namibii, kde mohou hosté přespat ve stanech na odlehlých místech, jako je Makgadikgadi Pans, jedna z největších solných plání na světě, a strávit noci s ničím nerušeným výhledem na hvězdy. Ve Tswalu je jihoafrický safari kemp s hvězdnými postelemi umístěnými na spací palubě v pohoří Korannaberg. 

Rok 2024 bude pro oblohu velkým rokem, od ohromujících zatmění až po velkolepé meteorické roje. Navíc vědci, podle Guardinu, předpovídají nejlepší zobrazení polární záře za 20 let, a to díky přiblížení se k dalšímu slunečnímu maximu, tedy vrcholu slunce v 11letém cyklu aktivity. 

Lookout Bubble / foto se svolením Port Lympne Hotel & Reserve

Ekologické potápění 

Roste množství potápěčů, kteří si vybírají své destinace na základě udržitelnosti potápěčských center, a mají pozitivnější a regenerační dopad na oceán. V roce 2022 britská charitativní organizace pro mořskou ekologii The Reef-World Foundation zjistila, že 95 % potápěčů chtělo provést rezervaci u udržitelných provozovatelů, ale měli s tím potíže. V reakci na to zahájila Profesionální asociace instruktorů potápění (aka Padi) akreditaci svého Eco Center na Světovém dni Země s programem OSN pro životní prostředí a samotným Reef-World. Kroky potřebné k získání tohoto zeleného statusu jsou tak přísné, včetně sdílení důkazů o ochranářských činnostech a skutečném snížení ekologické stopy, že asociace Padi instruktorům doporučila, aby na splnění kritérií počkali alespoň 12 měsíců, čímž se dostáváme ke Dni Země 2024. Po počátečním počtu pouhých 11 na celém světě je nyní 100 akreditovaných instruktorů potápění. 

„Jihovýchodní Asie má v současnosti nejvyšší hustotu akreditovaných instruktorů potápění spolu s Karibikem,“ říká Julie Andersen z Padi. Co to tedy znamená pro potápěče a jejich výlety? „Eco Center například v Karibiku nabízí programy opětovné výsadby korálů, které jsou klíčem k regeneraci pobřeží. V Baja v Mexiku vytvořili kurzy občanské vědy, které shromažďují data pro ochranu velryb,“ vysvětluje Andersen. Existuje také řada nových kurzů Padi, které může každý potápěč absolvovat, včetně globálního sčítání žraloků a rejnoků, které proběhne v srpnu 2024, stejně jako znovuotevření kurzu Coral Reef Conservation Specialty, který je plánován do prosince 2024.

foto: se svolením asociace PADI

Výměna domů

Nároční cestovatelé se snaží zůstat na cestách co nejdéle, a to i díky nárůstu možností práce na dálku, která je nyní dostupnější než kdykoliv dříve. Žít tak kdekoliv po cestě a zároveň pracovat nemusí být jen snem. Abyste  však nemuseli utrácet větší část výplaty za drahé ubytování a poplatky v zahraničí, můžete vstoupit do home swappingu, který je perfektním řešením, jak si zdarma zařídit domov v zahraničí a zároveň u toho nabízet svůj vlastní výměnou.

Vzhledem k tomu, že náklady na cestování stále rostou, je výměna domů dostupnou alternativou k drahým hotelům nebo apartmánům. A zatímco koncepty couch surfingu a house exchange existují již desítky let, několik úhledných nových platforem nově definuje, jak vypadá výměna domů dnes. Twin City, které působí ve městech jako Lisabon a Los Angeles, za pouhých osm měsíců vytvořilo komunitu pro více než 1100 pečlivě prověřených uživatelů. Za roční předplatné ve výši přibližně 189 amerických dolarů mohou členové najít Twins, se kterými se mohou spojit prostřednictvím platformy a vzájemně si vyměňovat tipy na místní doporučení ohledně domu i města a své domovy si také na určitý čas vyměnit.

Platforma  Kindred, kde její členové shromažďují kredity za každou noc, kdy si vymění domy, letos získala finanční prostředky ve výši 15 milionů dolarů na rozšíření provozu po USA a Evropě a v současnosti má více než 10 000 domů ve více než 50ti městech. Členové jednoduše zaplatí poplatek za úklid a služby, přičemž náklady na samotný pobyt jsou zdarma.

Další možností je zcela vynechat členské poplatky a zamířit přímo na TikTok, kde je generace Z průkopníkem hnutí za výměnu domů na sociálních sítích. Trendy hashtagy #houseswap a #homeswap, inspirované filmem The Holiday, získaly více než 23, respektive 20 milionů zhlédnutí, přičemž uživatelé platformu využívají jako prostředek k propagaci svých domovů, objevování podobně smýšlejících cestovatelů, se kterými si mohou vyměnit domovy a dokumentovat svá dobrodružství na cestách.

se svolením Twin City

Chladnější destinace

Pro drtivou většinu lidí bývaly letní prázdniny o hledání tepla, pozorování stoupající rtuti a užívání si vody a písečných pláží. Vzhledem k intenzivním, rekordním teplotám posledních let však mnozí zvažují cestu opačným směrem a rezervují si destinace s mírným podnebím, kde je navíc i menší hustota obyvatel stejně jako turistů.

Je to oficiální, rok 2023 byl nejteplejším rokem v historii. Není divu, že mnozí cestovatelé dvakrát přemýšlejí, než si v červenci nebo srpnu zarezervují destinace, jako je jižní Francie a Sicílie, náchylné k vlnám veder. Průzkum pro luxusní cestovní síť Virtuoso zjistil, že 82 % jejich klientů zvažuje pro rok 2024 destinace s mírnějším počasím, konkrétně destinace jako Island, Finsko a Skotsko. Intrepid Travel doplňuje i Lotyšsko, jehož popularita stoupá. „Vidíme nárůst těch, kteří tráví dovolenou dále na severu,“ říká Andrea Godfrey z Regent Holidays. „Skandinávie a Pobaltí jsou stále více vnímány, a to i proto, že nabízejí klidnější styl dovolené, ale zároveň mají krásné pláže, lesy a jezera pro relaxaci i dobrodružné aktivity." Chladnější teploty jsou zvláště vhodné pro rodinné cestování. „Dostáváme mnohem více dotazů od rodin na destinace, které nabízejí letní slunce, ale také úlevu od vysokých teplot, které zažívají plážová letoviska napříč Středomořím," říká Liddy Pleasants, zakladatelka Stubborn Mule Travel. „Například jízda na kajaku v Norsku, cyklistika nebo pěší turistika ve Slovinsku, jsou čím dál oblíbenější destinace a zážitky,“ dodává Liddy.

ICEHOTEL ve Švédsku / foto se svolním Regent Holidays

Cestování ve skupinách s přáteli nebo s rodinou

Postpandemická touha vydat se s přáteli nebo širší rodinou na společný prázdninový zážitek zatím evidentně nepolevuje. Ve skutečnosti je tento cestovatelský trend na vzestupu, protože má spoustu výhod a lidé mají čas vychutnat si okamžik, kdy cestují jako třígenerační rodina nebo velká skupina kamarádů. To potvrzuje i Tom Marchant z cestovní kanceláře Black Tomato, pro kterého skupinové cestování nyní představuje 30 % rezervací. V návaznosti na to, jeho společnost nabízí tematické zážitky, jako například The Meal - backcountry hostinu podávanou například na severním okraji Grand Canyon. 

Skupinové cestování se rozšiřuje i v rámci ubytování. Proč si brát jeden apartmán, když si můžete pronajmout celý dům, jako třeba v Meli na řeckém ostrově Paxos, kde se vyspí až 17 lidí. I další cestovní kanceláře hlásí nárůst rezervací například netradičních lodí, jako tureckých guletů, egyptských dahabiya či indonéských plachetnic. Mezi rezervacemi je i 30 % cestovatelů, kteří plánují své výlety na rok 2024, jako dobrodružné cestování po Jižní a Střední Americe i plážové pobyty na Antigue a Barbadosu. 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram