MINISERIÁL OBLIČEJOVÉ JÓGY: Nezapomínejte dýchat!

MINISERIÁL OBLIČEJOVÉ JÓGY: Nezapomínejte dýchat!

Druhá část našeho miniseriálu na téma obličejové jógy vám přinese další poznání v tomto oblíbeném a velmi užitečném životním stylu. Říkáme životní styl, protože tím jóga, a to i ta obličejová, ve své podstatě opravdu je.

karolinastrausidris.cz / foto: se svolením Dušana Štrause

 

Cesta dovnitř vede ven

Když se začtete do knížky Krásná tvář, do té části, kterou napsala lektorka jógy a spisovatelka Michaela Dombrovská, ocitnete se v naprosto jiném světě. Rychle pochopíte, že věnovat se cvikům, které zmírní naše vrásky a zpevní tváře i bradu, je ve skutečnosti mnohem hlubší proces sebepoznání.

Abychom si na sebe neušili bič, který by nás po čase přestal bavit, doporučuje Michaela provádět pár cviků jako rituál, například ráno při líčení a stejně tak obličej promasírovat a prodýchat večer při odličování.

Michaela Dombrovská, foto: se svolením Pavla Vomastková

„Celá sestava má pět kroků, ale jde především o vlastní mix, který nebude ani rušit, ani zakládat další novou povinnost. Já osobně cviky dělám ráno, hlavně prokrvení tváře, posílení svalů kolem úst a uvolnění čelistí. A večer (skoro) vždy masíruju, jen prsty, konjakovou houbičkou nebo baňkami. Přes den zase, kdykoliv si vzpomenu, tak ladím úsměv a rovnám oblast (vrásky) mezi očima,“ prozrazuje svůj postup autorka knihy Krásná tvář, ve které najdete spoustu tipů, jak se věnovat svému obličeji nejenom v rámci obličejové jógy.

 

se svolením nakladatelství Motto

Než se do obličejové jógy vrhnete sami, můžete využít mnoha skvělých lektorek, které face yogu cvičí, a které vás naučí důležité základy. My jsme obličejovou jógu vyzkoušeli na on-line kurzu s lektorkou Karolínou Štraus Idris, která se věnuje nejenom cvičení jógy, ale také orientálním tancům již dvacet let. Kromě svých soukromých lekcí také cvičí pod záštitou Centrum Tance v Praze na Palmovce. A kromě samotného kurzu jsme Karolínu vyzpovídali, aby nám techniku obličejové jógy o něco víc přiblížila. Druhou část rozhovoru si můžete přečíst níže.

2. část rozhovoru s Karolínou Štraus Idris na téma obličejové jógy

Cvičíte jógu pravidelně i mimo své kurzy? „Nakazila" jste tím například svou rodinu? 

Ano, jógu cvičím nejen s klienty, ale především sama pro sebe. Moje vlastní praxe se hodně mění podle toho, co mi život předkládá. V nejtěžších dobách pandemie byly časy, kdy jsem byla schopná "jen" dýchat, abych uvolnila nahromaděnou úzkost, obavy. A ano, jógou jsem nakazila svoje okolí. Můj manžel se mnou cvičí i při online vysílání a některé klientky se ho dokonce dožadují (smích). V první části této série jsem také zmínila svoji maminku, která je po mozkové příhodě. S tou provádíme obličejovou jógu a jemnou dechovou techniku.

Váš kurz je plný energie a každá hodina uteče neskutečně rychle. Na lekcích mluvíte mimo jiné o ajurvédě a dalších odvětvích, které jsou s obličejovou jógou propojené. Kde tohle vše vlastně začíná a kde končí? 

To mě velice těší, že potvrzujete, že i přes virtuální prostor online lekcí je cítit energie! Setkání s jógou většinou začíná na té fyzické úrovni, ať už je to zde zmíněná obličejová jóga nebo jakýkoliv další styl. S postupem času, kdy si cizelujeme nejen svaly, začneme třeba vnímat i jemnohmotnější energii, která námi proudí. Začneme být vnímavější k vlastním potřebám, pocitům. Začneme více dbát o stravu, upravíme svůj životní styl, cizelujeme pozornost... V podstatě nastoupíme na cestu, která nekončí a nabízí široký spektrum možností. Je to cesta sebepoznání.

Když se zaměříme na oblast úst a okolí nosu, nejspíš každá žena vnímá malé, ale i větší vrásky, ty od smíchu. Speciální cviky z obličejové jógy nám ale mohou pomoct i s liftingem rtů, je to tak? 

Osobně nemám úplně ráda pojem "lifting", který v našem dnešním světě naznačuje vnější zásah do těla. Nicméně, ano, cviky, které se zaměřují na oblast úst a okolí nosů pomáhají vypnout kůži v této oblasti. Taktéž zabraňují vysycháním rtů s postupujícím věkem. Ráda bych ještě zmínila jeden podstatný fakt, že nepřítomnost vrásek ještě automaticky neubírá na věku. Totéž platí obráceně. I s viditelnou noso-ústní rýhou můžeme působit mladistvě.

Na co bychom při jednotlivých cvicích neměli zapomínat?

Při obličejové józe, a nejen při ní, se velice často stává, že klienti zadržují dech. Takže jednoznačně bychom neměli zapomínat na dýchání! To je alfa omega všeho. Nejde jen o příjem tolik potřebného kyslíku. Nesprávný dechový vzorec vytváří napětí v oblasti krku, a to má také přímý dopad na to, jak se tváříme, jak se cítíme, jak vypadáme a jak žijeme.

karolinastrausidris.cz / foto: se svolením Dušana Štrause

 

Tip Karolíny na procvičení oblasti úst a nosu

Cvik: "Smajlík"

Provedení cviku: Přichyťte prostřední část rtů mezi zuby a usmějte se. Koutky úst a líčka se zvedají. Ujistěte se, že nenamáháte čelo, nekrabatíte obočí. Vydržte v tomto nastavení 6 - 10 sekund. Cvik opakujte 3x.

karolinastrausidris.cz / foto: se svolením Dušana Štrause

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram