Móda pro teenagery v Sizeer. Poznejte nejpopulárnější značky, od Converse až po Nike či adidas!

Móda pro teenagery v Sizeer. Poznejte nejpopulárnější značky, od Converse až po Nike či adidas!

Jejich výrobky jsou módní, pohodlné, funkční, odolné a speciální pozornost je u nich věnována poutavému designu. Pokud váš junior již nějakou dobu koketuje s osvěžením svého šatníku, anebo jste to právě vy, kdo se v poslední době zbláznil do streetwearu a chtěli byste jej lépe poznat, abyste mohli později ukázat svým rodičům v současnosti nejpopulárnější značky, potom opravdu doporučujeme přečíst si dnešní článek, v němž vám přiblížíme historii čtyřech kultovních brandů.

Expert na kecky - Converse

Lze vytvořit navzdory početné konkurenci originální model bot, který se i po mnoha letech po své premiéře bude nadále těšit obrovskému zájmu fanoušků, pohodlím a početnou skupinou následníků? Historie značky Converse, jejíž sortiment na vás už teď čeká v našich kamenných prodejnách i internetovém obchodě, vám dokáže, že rozhodně ano!

Vše začalo v roce 1908, kdy se nějaký Marquis Mills Converse rozhodl založit vlastní obuvnickou firmu s hrdě znějícím názvem Converse Rubber Shoe Company, jejímž úkolem měla být výroba odolných a precizně zhotovených bot s textilními svršky a gumovými podrážkami, které měly odpovídat potřebám dětí, žen i mužů.

Prvním modelem s logem Converse se ovšem staly... boty na basketbal, které měly jednou pro vždy vyřešit problém se špatně přiléhavou obuví s rozpadajícími se podrážkami, které opravdu ztěžovaly předvádění schopností hráčů na hřištích. Měsíce těžké práce nakonec přinesly kýžený výsledek - výše zmíněné kecky s charakteristickou gumovou špičkou, jež měla chránit prsty před případnými hrozícími zraněními, které upoutaly pozornost nejen amatérských hráčů, ale také profesionálů, mezi nimiž se našel jeden z tehdy nejlepších basketbalistů - Charles „Chuck” Taylor. Hráč se obrátil na značku s připomínkami na zlepšení právě do prodeje uvedeného modelu, a tak začala jeho mnohaletá spolupráce s brandem, která přinesla vytvoření řady kecek Converse Chuck Taylor All Star, které jsou dodnes jedněmi z nejslavnějších a nejčastěji vybíraných výrobků tohoto amerického producenta.

Není to ovšem jediný druh zboží, jaký můžeme v nabídce Converse najít - s postupem času se značka rozhodla značně rozšířit typy nabízených výrobků a již mnoho let jsou mezi jejími produkty s charakteristickým logem hvězdičky k mání také trička, longsleevy, mikiny typu crewneck i s kapucí, dámské crop topy, kšiltovky, zimní beanie čepice, batohy, ledvinky a také tenisky a kecky jak v klasické, jednobarevné verzi, tak i ty ozdobené pomocí barevných motivů, např. grafik od Keitha Haringa - newyorské legendy, jehož dílo ocenil samotný král pop-artu - Andy Warhol.

Brand, který se zrodil z lásky ke skateboardingu - Vans

Značkou, která se jistě zalíbí všem milovníkům jízdy na skateboardu, BMX nebo koloběžce, kteří by nejraději nikdy neopustili svůj zbožňovaný skatepark, a která pochází přímo ze slunečné Kalifornie, je Vans. Pokud její historii ještě neznáte, dovolte nám to napravit.

Brand, jehož černý model nízkých tenisek ozdobený na bocích bílým jazzovým proužkem si získal srdce zákazníků téměř ze všech kontinentů, vznikl přesně 16. března 1966, kdy se Paul Van Doren společně s bratrem a dvojicí kamarádů (Jimem Van Dorenem, Gordym Leem a Sergem D’Eliem) rozhodl konečně splnit si svůj dlouho odkládaný sen otevřít si svůj vlastní obchod  s obuví. Ačkoli na počátku prodával výhradně distribuované modely, postupně došli všichni spolumajitelé k závěru, že nastal nejvyšší čas navrhovat si své vlastní boty, a tak se v obchodě v Anaheimu, který se začal těšit čím dál větší popularitě, prodávaly tenisky (konkrétně kultovní model Vans Authentic) přímo z výrobní linky, které padly do noty obzvláště surfařům a skejťákům.

K obrovskému úspěchu (a samozřejmě věhlasu), jakým se mohla v bleskovém tempu továrna na boty Van Doren Rubber Company pochlubit, bez sebemenších pochyb přispěla revoluční autorská řešení, která se k výrobě sneakerů používala a která byste u tehdy početné konkurence našli jen stěží. Jedním z nich byla podrážka z vulkanizované gumy odolné vůči zničení, jíž neublížilo ani to nejintenzivnější nošení, a právě díky tomu si boty Vans získaly srdce téměř všech skateboardistů. Charakteristické tenisky nízkého profilu s hnědým, vaflovaným vzorkem si zamiloval celý svět a majitelé firmy si ke spolupráci přizvali krále skateboardingu - Tonyho Alvu a Stacyho Peraltu, kteří od této chvíle zodpovídali za v roce 1976 vzniklou sérii Vans Era.

Spolupráce se ukázala jako skvělý nápad a postupně se ke šněrovacím modelům přidaly dodnes oblíbené slip-on boty a také Vans Old Skool, jejichž věhlas se rovněž rychle dostal k uším a očím všech, kdo toho měli se skateboardem jen málo společného. Současné modely s logem Vans se těší zájmu po celém světě a k různorodé kolekci tenisek s nízkými i vysokými svršky se připojila také kolekce oblečení pro ženy, muže i juniory v doslova každém věku, což nejlépe dokazuje fakt, že se např. černobílé sneakery Vans Old Skool hojně prodávají, navzdory početným konkurenčním modelům, jež jsou stejně atraktivní.

Starý, sportovně-streetwearový mazák - Nike

Chybí ve vašem šatníku/skříni vašeho juniora pohodlné sportovní oblečení, které by mohlo úspěšně vytvořit základ či stylovou třešničku na dortu streetstylových outfitů? V takovém případě nastal nejvyšší čas dát šanci jednomu z nejslavnějších amerických výrobců sportovního oblečení a obuvi na světě, tedy samozřejmě Nike.

Značka založená v Oregonu v roce 1964 Philem Knightem - milovníkem a aktivním, profesionálním atletem a jeho trenérem Billem Bowermanem zpočátku nesla velmi dlouhý název: Blue Ribbon Sports. Zabývala se především distribucí sportovní obuvi od tehdy oceňovaného japonského producenta Onitsuka Tiger (v současnosti známého pod názvem Asics), kterou naši hrdinové prodávali z... kufru auta. Ačkoli začátky nebyly nejjednodušší, historie BRS by dozajista mohla posloužit jako příklad skutečného american dream, protože v prvním roce své existence firma prodala 1300 párů bot a hned o rok později dosáhla výdělku ve výši přesahující 20 tisíc USD, což bylo na tehdejší dobu opravdu hodně. Díky tomu si mohli Phil s Billem otevřít svůj první vlastní obchod, jenž se tehdy nacházel v Santa Monice.

Jak je všeobecně známo, v životě se mnohdy stane skutečností rčení, že „nic netrvá věčně”, a tak tomu bylo i v tomto případě. V roce 1971 totiž došlo k ukončení spolupráce s firmou Onitsuka a ještě téhož roku se v obchodních regálech objevila první řada bot s hrdě znějícím názvem Swoosh, které byly ozdobeny dodnes všem známým symbolem. Tato řada bot určených na sport udělala dojem na všechny fanoušky aktivního životního stylu, a stala se tak pro značku skvělým odrazovým můstkem, což se v roce 1978 promítlo do rebrandingu - společnost Blue Ribbon Sports se tak změnila na Nike, jejíž heslo „Just Do It.” a imponující kolekce různorodých modelů způsobily, že se povědomí o tomto velmi zajímavém hráči na sportovním a streetwearovém trhu velmi rychle rozšířilo po celém světě.

Novátorská řešení, zajímavý design, pohodlí a doposud neviděné konstrukce, které ukazovaly (a nadále ukazují) takové kultovní modely sneakerů, k jakým se řadí vzhledem katedrály Notre Dame inspirované Air Force 1, jež byly poprvé vybaveny tlumicím vzduchovým polštářkem, oblíbené boty Forresta Gumpa - Nike Cortez, anebo také charakteristické boty s vysokými svršky - Nike Blazer, mají na svědomí to, že věhlas značky Nike stále nabývá na síle a že se některé její modely bot a oblečení vyprodávají ve vskutku expresním tempu. Dokonalým příkladem jsou zde kicksy, které bývají pomalu považovány za povinný model ve sbírce každého úctyhodného sneakerheada - Air Jordan 1, tedy sneakery z řady se jménem legendy NBA - Michaela Jordana, který pětkrát získal s Chicago Bulls mistrovský titul. Nezpochybnitelnou výhodou modelů s logem Swooshe je fakt, že se dovedou skvěle uplatnit jak v každodenních outfitech, tak i jako prvek tréninkového úboru, a to především zásluhou vysoce kvalitních materiálů, módních střihů a originálního designu.

Německý gigant, kterého si zamiloval celý svět - adidas

Mezi značkami pro teenagery nemohla samozřejmě chybět firma adidas, tedy výrobce sportovního oblečení, obuvi a doplňků, který se může pochlubit více než 97letou bouřlivou historií. Ačkoli se to může mnohým zdát velmi překvapivé, jedná se o brand, který má na svém kontě spolupráci mj. s Pharellem Williamsem a Kanyem Westem a který se vůbec nenarodil v USA, ale v... Německu!  Právě u našich sousedů v roce 1924 dva bratři: Adolf a Rudolf Dasslerovi založili vlastní firmu na výrobu bot pro vojáky a později také pro americké a německé sportovce, kteří se měli účastnit Letních olympijských her v Berlíně v roce 1936. 

Bohužel navzdory řadě úspěchů se v případě této firmy rychle ukázalo, že spojovat profesní život s osobním není vždy dobrým nápadem, což vyústilo ve spory založené na rozdílných vizích ohledně budoucnosti firmy. Hádky se začaly promítat také do vnitřních rodinných vztahů, takže se v roce 1948 firma Gebruder Dassler Schuhfabrik rozpadla na dvě na sobě nezávislé společnosti: Adiho adidas a Rudolfův brand Ruda, který za nějakou dobu změnil název na všem dobře známou... Pumu!  Ačkoli se to může někomu zdát velmi překvapivé, fakta jsou taková, že dvě nejslavnější sportovní značky měly úplně stejný začátek, ale musíme si objektivně přiznat, že se obě firmy mohou pochlubit vskutku zajímavým, vysoce kvalitním sortimentem, ať už jde o sneakery a boty určené výhradně k různým sportovním disciplínám, či o kolekce oblečení, které mají mnohdy na svědomí známí návrháři (např. kolekce adidas by Stella McCartney) nebo legendární představitelé hudebního světa (spolupráce brandu s tragicky zemřelým raperem Nipseym Husslem - kolekce The Marathon Clothing).

Jaké kousky jsou k mání v sortimentu s ikonickým logem v podobě třech proužků či trojlístku - neboli logem adidas Trefoil? Musíme uznat, že kolekce adidas určená teenagerům, která se aktuálně v Sizeer nachází, je opravdu různorodá! Mezi připravenými modely se nacházejí mj. legendární sneakery adidas Superstar s charakteristickou gumovou špičkou ve tvaru mušličky, lehké kicksy Ninja ZX 2K Boost J s nízkým profilem, jež byly vytvořeny ve spolupráci s populárním počítačovým hráčem, basketbalové kicksy adidas Forum Low, které se těší čím dál větší popularitě, a také teplákové kalhoty, legíny, trička, mikiny, sportovní šaty a doplňky, které se skvěle osvědčí nejen při trénování vaší oblíbené sportovní disciplíny nebo víkendovém cyklovýletu, ale také najdou své uplatnění jako funkční a módní doplňky vašich každodenních všedních stylizací.

Co dalšího jsme pro vás v Sizeer připravili? Prohlédněte si kompletní nabídku, v níž na vás čekají takové značky, jako např. Alpha Industries, DC, Etnies, Fila, Jordan, Lacoste, Levi’s, New Balance, New Era, O’neill a spoustu dalších, žhavých výrobců.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram