Móda vypovídá o člověku a jeho osobnosti, říká návrhářka Martina Pipková Loudová

Móda vypovídá o člověku a jeho osobnosti, říká návrhářka Martina Pipková Loudová

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová se módě věnuje od roku 2004. Po covidu se rozhodla otevřít vlastní butiky, kde si její MODELY kupují ženy různých generací. Kde bere inspirace, jaké jsou její cíle, a co by si sama na sebe nikdy neoblékla?

Co pro Vás vlastně znamená móda?

Móda je způsob, jakým můžete vyjádřit svou osobnost, vkus a náladu, skrze to, co nosíte a jak se prezentujete. Je to kreativní a vizuální forma sebevyjádření, která vám umožňuje vytvořit jedinečný a autentický dojem.

Jak jste se dostala k návrhářství?

Moje maminka je dámská krejčová. Již od malička jsem se cítila módním světem přitahována, měla jsem možnost sledovat, jak moje maminka tvoří. Tato inspirace a zkušenost byly velkým zdrojem pro můj kreativní růst a úspěch v oblasti módy.

Takže jste jako malá zkoušela i kreslit návrhy?

Od té doby, co jsem byla malou holčičkou, mě móda nesmírně fascinovala a přitahovala. Když jsem byla menší, dokonce jsem si sama ušila vlastní sukni a crop top. Později na střední škole jsem dokonce navrhla i plakát, který jako jeden z nejlepších byl vystaven na chodbě školy. Ale moje největší vášeň je práce s látkami a materiálem.

Děláte klasicky kolekce jaro-léto, podzim-zima?

Ano, navrhuji normální kolekce na jaro/léto a podzim/zima. Snažím se najít tu správnou náladu a vytvořit oblečení, které sedí do daného období. Moc mě baví sledovat, jak se móda mění a snažím se jí přenáším do mých designů a návrhů.

Kde berete inspiraci?

Inspiraci nacházím všude kolem nás. Moc se mi líbí, jak tvoří návrháři z jiných zemích. Snažím se navrhovat úplně něco nového a originálního. Baví mě dělat modely, které se odlišují a jsou netradiční.

A máte nějaké oblíbené zahraniční návrháře?

Sleduji mnoho zahraničních návrhářů a od každého z nich si beru něco, co mě oslovuje a inspiruje. Baví mě objevovat různé perspektivy a kreativní směry, které tito umělci nabízejí.

Máte nějaký cíl, čeho byste ještě chtěla dosáhnout?

Mým cílem je, aby zákaznicím moje oblečení udělalo radost, aby je nosili s potěšením a cítili se v něm dobře. Baví mě tvořit něco, co si oblíbí a rádi se k tomu vrací. Chtěla bych, aby mé návrhy byli pro ně inspirací i pro jejich osobní styl.

Co aktuálně považujete za svůj největší úspěch?

Mým největším úspěchem bylo vyhrát titul Podnikatele roku za Středočeský kraj a zároveň být schopná zachránit mojí firmu a zaměstnance v náročných časech pandemie Covid. Cítím se hrdá, že mé úsilí bylo oceněno a že jsem mohla podpořit svůj tým v obtížných okamžicích. 

S kým pravidelně spolupracujete ze světa celebrit a modelek?

Mezi našimi pravidelnými spolupracovníky se nacházejí významná jména jako Aneta Vignerová, Ivanka Jirešová, Nikola Buranská, Veronika Chmelířová, Eliška Noid Bártová, Vendula Pizingerová, Miluška Bittnerová, Adéla Gondíková, nově např. Simona Babčáková a mnoho dalších. Zrovna nedávno mě oslovil Vašek Noid Bárta, který se na mě obrátil s žádostí o navržení kostýmů pro jeho novou kapelu, a to je opravdu velká pocta. Navíc jsme měli tu čest vytvořit kostýmy pro Evu Burešovou na její turné. Těší nás, že můžeme přispět k módnímu stylu a vzhledu těchto výjimečných osobností.

Zdroj: se svolením Martina Pipková Loudová

 

Je nějaká světová celebrita, u které byste byla ráda, kdyby nosila vaše návrhy?

Samozřejmě, byla by velká čest, kdyby někdo jako Jennifer Lopez nosil mé návrhy. Je to inspirující umělkyně a módní ikona, která dokáže svým stylem a vkusem ovlivňovat celosvětové trendy. Být součástí jejího šatníku by bylo pro mě nesmírně motivující.

Některé vaše kousky jsou trochu extravagantnější. Dokážete si přestavit, že byste někomu vytvořila kostým na Met Gala?

Určitě, bylo by to něco úžasného. Vytvořit kostým pro Met Gala by byla velká výzva. Událost Met Gala je známá svou extravagancí a inovací v oblasti módy, a být součástí tohoto módního světa by bylo pro mě nesmírně inspirativní. Měla bych možnost ukázat svou kreativitu a odvahu. Být součástí Met Gala by pro mě znamenalo nejen posun v mé kariéře, ale i splnění jednoho z módních snů.

Je pravda, že na českých akcích a předávání cen je ta móda často celkem nuda. Nemyslíte?

Myslím, že na některých českých akcích a předávání cen se móda občas trochu opakuje. Když jsem navrhla šaty pro Evu Burešovou na Slavíka, lidé si toho všimli. Tento odvážný krok mě dostal do povědomí a získala jsem větší pozornost. 

Blíží se podzim a zima. Co bude podle vás trendy?

Ano jsou tady některé možné trendy na podzim/zimu. Vrstvení, teplé barvy, volné střihy, udržitelnost… Každopádně, celkově platí, že móda by měla být zábavná a měla by vám umožnit vyjádřit Vaší osobnost. Hlavní je, abyste se ve svém oblečení cítili dobře. 

Na jaké období vy nejraději děláte oblečení?

Jaro léto je rozhodně zajímavější. Podzim zima je hlavně o kabátech. Ženy si většinou koupí pěkný kabát nebo bundu a to, co mají pod tím, si schovají. Na druhou stranu, v zimě je hodně plesů a akcí.

Je něco, co vás v móde irituje? Vadí vám něco, co někteří lidé nosí?

Já jsem v tomto docela bezkonfliktní člověk. Je zcela přirozené, že si každý vybírá oblečení, ve kterém se cítí dobře a které mu vyhovuje. Je to projev osobnosti a způsob, jak se lidé prezentují světu. Zároveň je důležité ocenit, že móda má mnoho různých podob a co se jednomu líbí, nemusí se líbit druhému.

A do čeho se ráda oblékáte vy?

Mým oblíbeným kouskem oblečení jsou určitě kalhoty, i když si vybírám spíše zajímavé střihy než klasické riflové, ty doma ani žádné nemám. Celkově mám ráda oblečení, které mi umožňuje vyjádřit samu sebe a zároveň se cítit pohodlně.

S jakou látkou nejraději pracujete?

Mám ráda práci s látkami jako je viskóza, šifón, satén… Každá z nich mi dává možnost vytvořit něco úžasného. Viskóza je měkká a pohodlná, šifón dává lehkost a satén zase luxusní lesk. Kombinování těchto látek mi umožňuje tvořit oblečení, které je krásné a stylové.

Materiály, které používáte, se tedy nemuchlají?

Ano, materiály které používám, jsou skvělé, protože se nemuchlají.

Jaký máte vztah k fast fashion?
Aktuálně je to velké téma, jelikož móda je druhý největší znečišťovatel planety. Udržitelnost je pro mě důležitá nejen z hlediska materiálů, ale také z hlediska designu. Snažím se vytvářet kousky které jsou nadčasové a mohou být nositelné i v budoucnu, místo aby byly omezené pouze na jednu sezónu. Pro mě je klíčové vytvářet módu, která je trvale udržitelná a kvalitní. Základem mé tvorby je výběr kvalitních látek, které nejenže vypadají krásně, ale také dlouho vydrží.

Odkud berete látky?

Látky, které používám, často pocházejí z ciziny. Tam mohu vybírat ze široké škály kvalitních materiálů.

Máte i něco z Česka?

V České republice není tolik výrobců látek jako třeba v zahraničí a proto je pro nás důležité hledat kvalitní zdroje látek jinde. Nicméně jedním z naších důležitých partnerů je Pleas Havlíčkův Brod, a právě díky nim můžeme získávat kvalitní látky i u nás v republice.

Šijete také na zakázku? Je možné si u vás nechat ušít něco, co nemáte v nabídce?

Ano. Specializujeme se na šití na zakázku a individuální přání zákazníka. Je to skvělí způsob, jak dát lidem možnost nosit model přesně podle přání a potřeb.

Plánujete v nejbližší době nějakou další přehlídku?

Ráda bych opět uspořádala velkou módní přehlídku, ale zatím nemáme stanovené datum.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram