Módní svět pláče, zemřela americká ikona Iris Apfel. Bylo jí 102 let

Módní svět pláče, zemřela americká ikona Iris Apfel. Bylo jí 102 let

Módní celebrita a interiérová designérka známá pro svůj excentrický vzhled s výraznou bílou kadeří, velkými brýlemi, zářivou rtěnkou a mohutnými doplňky se proslavila v 80. a 90. letech. Její smrt oplakávají nejenom miliony fanoušků, ale také mnoho módních návrhářů.

Iris Apfel i v pozdním věku dokázala bořit mýty a kombinovat drzý bohémsky styl s vintage a haute couture dohromady. Nazývala se „geriatrickou hvězdou“, ráda nakupovala na bleších trzích a libovala s v módních rozporech. Ráda však šokovala už v 80. letech svými křiklavými módními komplety, kdy kombinovala zdánlivě nekombinovatelné.

Iris Barrel se narodila 29. srpna 1921 v Astorii v Queensu jako jediné dítě Samuela Barrela, který vlastnil obchod se sklem a zrcadly a jeho manželky Sadye, narozené v Rusku, která vlastnila módní butik. Iris studovala dějiny umění na New York University a na University of Wisconsin, pracovala pro Women’s Wear Daily a před otevřením vlastní designové firmy se vyučila u interiérové designérky Elinor Johnsonové. V roce 1948 se provdala za Carla Apfela, reklamního manažera, se kterým neměli žádné děti. Společně však založili firmu s názvem Old World Weavers, která restaurovala a prodávala textilie. Mimo jiné manželé Apfelovi restaurovali záclony, nábytek, závěsy a další látky v Bílém domě pro devět prezidentů, od Harryho Trumana po Billa Clintona. Od 50. let minulého století navrhovala Apfel interiéry pro soukromé klienty, mezi nimi i pro Gretu Garbo nebo Estée Lauder.

Apfelovi prohledávali muzea a bazary po celém světě, aby našli unikátní textilní vzory. Svou společnost prodali v roce 1992 a odešli do důchodu, ale Iris i nadále působila jako konzultantka v několika firmách a byla nadpozemskou ženou díky svému svobodnému duchu a ignoraci módního diktátu. ​ Její manžel zemřel v roce 2015 ve věku 100 let.

Americký módní návrhář Tommy Hilfiger Iris Apfel ocenil jako inovátorku a lídra ve světě módního stylu, který vejde do historie. Důkazem toho jsou například ikonický nadýchaný kabát z červených a zelených kohoutích per, semišové kalhoty ustřižené nad kolena, růžový svetr z angorského králíka či sukně z čínského brokátu z 19. století. Výraznými doplňky, na které nelze zapomenout, byly například maska zdobená drahokamy nebo náhrdelník z nefritových korálků dlouhý až ke kolenům, plechová kabelka ve tvaru terária či chlupaté šátky omotané kolem krku jako krajty a téměř vždy její typické náramky a velké „soví“ brýle.

Její smrt potvrdila před pár dny její obchodní zástupkyně Lori Saleová bez uvedení příčiny. Informaci zveřejnili i na oficiálním profilu Iris na Instagramu. Vzpomínku nejenom na její poutavé outfity si můžeme připomenout v dokumentárnímu filmu „Iris“, který režíroval Abert Maysles.

V roce 2005 Metropolitní muzeum umění uspořádalo výstavu jejich šatů. Výstava s názvem „Rara Avis: Výběr z kolekce Iris Apfel“ shromáždila 82 kompletních modelů a 300 doplňků. V roce 2006 se objevila v reklamě na francouzský vůz DS 3 a stala se tváří australské módní značky Blue Illusion, stejně jako zahájila spolupráci se start-upem WiseWear. Tato módní ikona se dočkala i své vlastní panenky Barbie, kterou podle ní vytvořila značka Mattel v roce 2007. Ta však nebyla na prodej.

Velkým hitem byla i její kniha „Iris Apfel: Accident icon“, která vyšla v roce 2018 a byla autobiografickou sbírkou úvah, anekdot a postřehů o životě a stylu.  Když jí v roce 2019 bylo 97 let, podepsala modelingovou smlouvu s globální agenturou IMG.

Iris Apfel, coby malá stará dáma, vynikala i mezi modelkami na světových módních týdnech. Mnozí ji nazývali výstřední, bizarní nebo dokonce i vulgární co se oblékání týče, ve skutečnosti byla módní ikonou a vzorem těm, kteří rádi vychází ze své komfortní zóny nebo by si to alespoň občas přáli.

„Nejsem hezká a nikdy hezká nebudu, ale na tom nezáleží,“ řekla jednou Apfel. „Mám něco mnohem lepšího. Mám styl.“

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram