Módním designérem i Grand designérem roku se stala Monika Drápalová

Módním designérem i Grand designérem roku se stala Monika Drápalová

Celý program působil jako divadelní představení a byl koncepčně velmi dobře promyšlen tak, aby se ani jediný divák nemohl nudit. 

9. 3. 2014 se Stavovské divadlo proměnilo v antický svět a jeho prkna ovládl ten nejlepší český design. Nadpozemskou atmosférou slavnostního vyhlášení cen Czech Grand Design provázel bůh Apollón v podání moderátora večera Romana Zacha. Scénu navrhoval Maxim Velčovský a režie večera se ujal Thomas Zielinski. V rámci doprovodného programu vystoupili za zvuků harfy operní zpěvačky Jana Vébrová, Vanda Šípová a zpěvák Dan Bárta. V obecenstvu se to jen hemžilo známými osobnostmi a umělci, byli mezi nimi například Tatiana Vilhelmová s Vojtou Dykem, Vladimír 518, herečka Táňa Pauhoufová, Jitka Schneiderová nebo například Karel Schwarzenberg.

Celý program působil jako divadelní představení a byl koncepčně velmi dobře promyšlen tak, aby se ani jediný divák nemohl nudit. Rozhodně doporučejeme sledovat záznam ze slavnostního ceremoniálu 10. 3. 2014 ve 20:25 na ČT art nebo poté v online archivu ČT.

Cenu Módní designér rokuzískala Monika Drápalová. Konkrétně za kolekce The Free Circle pro Rose&Mary Fashion a Sedm, o kterých jsme již dříve psali. Monika Drápalová zároveň získala také ocenění Grand designér roku, které získává designer za nejvíce hlasů napříč kategoriemi. Poprvé v osmileté historii soutěže získala toto ocenění módní návrhářka.
Je již zvykem, že Grand designér navrhuje cenu pro vítěze příštího ročníku. Letos to byla kapka štěstí od Lucie Koldové (držitelky ocenění Grand designeér roku 2012) a příští rok se tedy můžeme těšit na cenu pro vítěze navrženou právě Monikou Drápalovou.

Tím ale výsadní postavení módní tvorby neskončilo, do síně slávy byla uvedena módní návrhářka a pedagožka Prof. Zdeňka Bauerová, ak. mal., která jako pedagožka působila mnoho let na pražské UMPRUM, vytvořila velmi úspěšnou kolekci pro Expo 67 v Montrealu a je ikonou módního půmyslu druhé poloviny 20. století až po současnost.

Ceny Czech Grand Desing tímto ale zcela nekončí, 20. března 2013 bude na výstavě Czech Grand Design v Národním technickém muzeu vyhlášen vítěz ceny veřejnosti. Mezi finalisty této kategorie se dostali hned dva módní designeři – Jakub Polanka a Monika Drápalová. Jak sám název napovídá, výsledky této kategorie soutěže můžete ovlivnit i vy. Hlasovat můžete do 18. března přímo na výstavě nebo na czechgranddesign.cz.

Vítězové dalších kategorií:
Designér roku: Jan Čapek za design nafukovacích hraček Pes Bulík a Formule pro Fatra Napajedla.

Designér šperku roku: Eva Eisler za kolekci náhrdelníků a broží Pro Bílou paní Perchtu a za kolekci Wabi Sabi.

Grafický designér roku: Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil za nový vizuální styl UMPRUM.

Fotograf roku: Kristina Hrabětová za fotografie pro Vyrobeno Lesem a Dechem.

Obchod roku: Pavilon za rekonstrukci a novou náplň historického prostoru Vinohradského pavilonu.

Výrobce roku: Fatra za kolekci nafukovacích hraček od designérů Anny a Jerryho Kozových, Jana Čapka a Zuzany Lednické.

Objev roku: studio deForm za kolekci Classics + Corian®, za houpací křeslo Rocking Chair (Jakub Pollág), za design stolu Glass Table a světlo Transmission pro Kavalier. Studio deForm vytvoří pro Preciosa Lighting objekt, který společně vystaví na podzimním Designbloku.

 

zdroj: informuji.cz, novinky.cz, protisedi.cz, rozhlas.cz

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram