Mořské panny ve sportu i v módě

Mořské panny ve sportu i v módě

V létě 2022 vzdává móda hold mýtickým stvořením, které jsou oblíbené nejen u dětí. Jaké módní trendy jsou inspirované mořskými pannami a co je to mermaiding, se dozvíte v článku.

Zdroj: Pexels

Mýtický i kulturní odkaz

Mýtické bytosti byly vždy výbornou inspirací různých literárních i uměleckých děl. Móda není výjimkou. Tajemství i krása v podobně mořských pannen či jejich mužských protějšků je v současnosti hitem módních doplňků i kolekcí pro léto 2022. K tomu se přidává i nový sportovní trend zvaný mermaiding. Mořské panny jsou mýtická mořská stvoření. Napůl žena, napůl ryba. Věhlas získaly především v bájích námořníků odkud si svůj námět převzal do literatury pohádkář Hans Christian Andersen. V současné kultuře zaznamenaly boom v roce 1989, kdy Walt Disney uvedl do kin animovaný film Malá mořská víla.

Zdroj: Pexels

...ve světě módy...

Umělci se pravidelně noří do hlubin mořského světa, aby nacházeli další inspiraci, která by mohla být svým způsobem originální a přitom známá. Návrháři promítají mořské panny i do svých návrhů. Krásným příkladem je týden módy v Norsku. Hybatelem přehlídek byly značky Bloomingdale či Altuzarra kolekce ready-to-wear. Na přehlídce RTW 2023 to přímo hrálo námořnickou až průzračnou modrou. Nouze nebyla ani o podmořské motivy včetně tématických doplňků i šperků.

Zdroj: Harper's Bazaar

...inspirace krásou...

Mořské panny byly inspirací také pro svět krásy, přesněji řečeno v kadeřnictví. V roce 2021 ovládly tehdy ještě ne tak oblíbenou platformu Tik Tok návody na rybí (rybářský) cop či vlnky mořské panny. Jednalo se o účes střední a dlouhé délky a svého času jej nosila například Nicki Minaj nebo Khloe Kardashian.

Zdroj: Pexels

...i ve sportu...

V neposlední řadě se mýtická stvoření projevila i ve světě sportu. Jedná se o nový trend roku 2022. Tzv. mermaiding je plavání nejen pro ženy či dívky v obleku mořské panny. Plavání s monoploutví je mnohdy složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Sport má dokonce vlastní světový šampionát v plavání jako mořská panna. Podle amerických statistik je tento trend oblíbený především u transgender osob, kteří se tak snadněji identifikují ve své roli v rámci společnosti. Na místě je však ale obezřetnost. Tento druh plavání je mnohem nebezpečnější než ostatní. Plavání je náročné na zadržení dechu, které nesprávně prováděno může mít za následek poškození mozku. Nohy má plavec svázány k sobě, tedy je mnohem menší prostor pro záchranu v případě tonutí.

Zdroj: Pexels

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram