Mýty o rýmě a nachlazení

Mýty o rýmě a nachlazení

Nachlazení a rýma trápí lidstvo od nepaměti a stejně tak dlouho se na ně hledá lék. Ten ovšem neexistuje. Přinejmenším se můžeme zkusit nachlazení vyhnout.

Rýma, otravný virus, který trápí v tomto období většinu z nás, se přenáší velmi snadno. Dodnes se na ni marně hledá lék. Umíme jen tlumit příznaky.

Rýma a nachlazení je virové onemocnění, jehož příčinou není pouhé prochladnutí, jak se často traduje. Přenáší se především kýcháním, při němž dosahují kapénky rychlosti až 200 km/hod. a šíří se v okruhu asi 5 metrů. Největší riziko proto čeká tam, kde je pohromadě více lidí – v autobusech, tramvajích, na úřadech, ve školách.

Po kýchnutí do dlaní viry ještě nějakou dobu přežívají na kůži, z které se dále mohou přenášet podáním ruky nebo dotykem kliky či madla v autobuse. Viry se ve velké části přenáší také očima, například když uchopíte nějaký předmět po nemocném a následně si promnete oči. Možnost, jak předejít nakažení virem, je dbát na hygienu.

Kolem rýmy koluje celá řada dalších mýtů a pověr. Podívejme se na některé z nich.

Nachlazení se přenáší líbáním
Ne, nachlazení se nepřenáší slinami. Rinovirus zodpovědný za rýmu a nachlazení se do těla dostává především nosem a očima. Proto se nenakazíte, pokud dýcháte stejný vzduch jako nemocný.

Jste-li v zimě dlouho venku, nastydnete
Omyl. Nachlazení stejně jako rýmu způsobují viry, které se přenášejí kašlem, kýchnutím či dotykem. Viry se více šíří v teplých místnostech, kde v zimě pobýváme mnohem častěji než venku.

Z nachlazení chřipka
Ne, chřipka vzniká z jiného viru než nachlazení a rýma. Rýma ovšem oslabuje imunitu, proto je větší šance chytit i jinou nemoc.

Proti rýmě pomůže studená sprcha
Ano, ale jen jako prevence proti nachlazení, pokud je člověk zdravý.

Nosní spreje neuškodí
Ano i ne. Běžné nosní spreje způsobují splasknutí sliznice a tím vám usnadní dýchání. Současně ale omezují přítok krve do nosu a sliznice pak vysychá. Při dlouhodobějším užívání hrozí chronický kašel.

Rýmu vyléčí sport
Sport spíše přihorší. Při nachlazení je imunitní systém tak oslabený, že velká fyzická námaha může vést k angíně, bronchitidě nebo srdečnímu onemocnění.

Na rýmu antibiotika
Antibiotika zabírají jen na bakteriální infekce. Na viry způsobující nachlazení jsou neúčinná.

Nachlazení vyléčí echinacea
Podle nových nezávazných studií amerických vědců není echinacea tak účinná, jak se s oblibou tvrdí.

Řádí chřipka, zůstanu doma
Ve společnosti se může rinovirus vyskytovat výrazně častěji. Ale setkání s přáteli a známými se nevyhýbejte. Navodí vám psychickou pohodu a tím posílí obranyschopnost těla.

 

Zdroj: google.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram