Na svět přišel Frusack

Na svět přišel Frusack

Český start-up vyrábí z unikátní kompostovatelné tkaniny znovupoužitelné sáčky k nákupu ovoce a zeleniny. Zaujmout mají i designem.  

Každý z nás ročně spotřebuje více jak 400 jednorázových plastových sáčků. Ty patří zároveň mezi nejméně tříděný plastový odpad a jsou obrovskou ekologickou hrozbou. Zejména jsou však tzv. "mikroteňáky" vnímány jako nedílná a otravná součást každodenního života. Když existují znovupoužitelné alternativy k velkým igelitkám a lidé se je naučili používat, proč by nemohla existovat alternativa k tenkým plastovým sáčkům? Stejnou otázku si položily před dvěma lety studentky medicíny Hana Němcová a Tereza Dvořáková, které se rozhodly s plastovými sáčky zatočit.

Se svým startupeminfiberry nyní uvádějí na trh Frusack. Znovupoužitelný sáček s atraktivním designem, který je vyroben z unikátní kompostovatelné tkaniny, je nyní v prodeji na crowdfundingové platformě Hithit. Vybraná částka pomůže nastartovat sériovou výrobu a otevře tak projektu dveře na zahraniční trh.

„České republice patří 2. místo v úspěšnosti třídění plastového odpadu v Evropě, což je skvělé umístění. K nejméně tříděnému plastovému odpadu se však nejen v České republice, ale na celém světě řadí igelitové pytlíky. Jejich definitivní rozklad trvá zhruba 400 let, představují tak enormní ekologickou zátěž ohrožující zejména život v oceánech. Nic z toho jsem ale ještě před dvěma lety nevěděla. Dlouhodobě mě ale rozčilovalo, kolik jednorázového plastového odpadu zbytečně vyprodukuje naše domácnost během jednoho dne. Nejvíce mě iritovaly právě tenké jednorázové pytlíky, které se mi hromadily pod dřezem a jejich opětovné použití ve většině případů nebylo možné. Snažila jsem se tedy nalézt alternativu, která by byla znovu použitelná a co nejvíce praktická,” říká autorka projektu Hanka Němcová.

                   

Hledání však nebylo jednoduché. Vhodný produkt nenašla Hanka v České republice a ani za jejími hranicemi. Do vytvoření ekologického řešení se tedy vrhla společně se svou kamarádkou a spolužačkou z medicíny, Terezou Dvořákovou, na vlastní pěst. Výsledkem je Frusack, který je znovupoužitelný a atraktivní po designové stránce.  Autorky chtěly jít ale ještě dále a vnést do projektu inovaci, která nemá obdoby jinde ve světě a zapadá do konceptu cirkulární ekonomiky.

Frusack je vyráběn z PLA (polymléčná kyselina). Jedná se sice o dnes už běžně používaný bioplast, jeho zpracování do 50 mikronů tenkého vlákna, ze kterého se následně vyrábí kvalitní tkanina, je ale záležitostí technologicky velmi náročnou. Studentky proto ve spolupráci s evropskými a především českými dodavateli vyvinuli speciální kompostovatelnou tkaninu z polymléčné kyseliny (PLA). Jedná se o materiál, který je vyráběný ze surovin rostlinného původu, například z kukuřičného škrobu.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram