Svítící písmena: Jak dvě nejlepší kamarádky rozsvítily český trh

Svítící písmena: Jak dvě nejlepší kamarádky rozsvítily český trh

Již od pěti let jsou nejlepšími kamarádkami a od roku 2016 také majitelkami prosperující firmy Svítící písmena. Brita Bendová a Tereza Bravermanová, dvě dynamické podnikatelky, se našly ve společné vášni pro krásné věci a doplňky.

 

 „Měly jsme opravdu hodně času na přemýšlení o tom, v čem bychom spolu mohly podnikat,“ vzpomínají na své začátky. Spojuje je láska k pořádání večírků a narozeninových oslav pro rodinu a přátele, stejně jako cestování, během něhož nacházejí inspiraci v různých kulturách. „Vždy nás fascinovaly vintage a romantické dekorace,“ vysvětluje Tereza. Brita pak dodává: „Když jsem při hledání vybavení do svého nového bytu objevila půvabné svítící nápisy se žárovičkami, hned jsme věděly, že to je pro nás to pravé. Okamžitě jsme se do těchto písmenek zamilovaly a bylo rozhodnuto!“

Jaká byla cesta za vaším vysněným byznysem? 

Od prvotního nadšení nás čekala ještě dlouhá a strastiplná cesta objednávek a dalších formalit. Ale určitě to stálo za to a pevně věříme, že naše písmenka našim klientům zpříjemňují všechny události, na které si je objednají. 

Co všechno nabízíte? 

Naše firma se specializuje především na půjčovnu exkluzivních dekorací. Největší zájem mezi snoubenci a klienty vzbuzují devadesáticentimetrová písmena a symboly na elektřinu, třiceticentimetrová písmena a symboly na baterie, a také různé spojené nápisy jako například „Bar“ či „Love“. V nabídce nechybí ani naše stylové žárovkové řetězy, které dodají každé události neopakovatelnou atmosféru. Náš nejnovější přírůstek tvoří trendy neonové nápisy a písmena, které se rychle staly hitem mezi milovníky moderní estetiky. 

Stále více lidí si chce z písmenek vytvořit nějaké zajímavé slovo, ideálně v češtině. Oblíbené jsou například nápisy jako „LÁSKA“ nebo „RADOST“. V naší nabídce totiž nechybí ani háčky a čárky, takže žádný požadavek není problém. Klienti si také často z našich písmen vytvářejí hashtagy nebo nová příjmení.

Foto: Hary Marwell

Pozorujete sezónní výkyvy? 

Ano, k nejsilnějšímu období patří léto. Naše písmena jsou primárně půjčována na letní svatby, kde vždy zaručeně vytvoří magickou atmosféru. S měnící se dobou však stále častěji zdobí také zimní a podzimní svatby, kde naše svítící produkty obzvláště vynikají a dodávají kouzlo chladnějším měsícům. V zimním období jsou naše dekorace oblíbené zejména na firemních večírcích a maturitních plesech. A co se týče oslav narozenin, naše svítící číslice jsou půjčovány celoročně.

Redakce Moda.cz na Píseckém víkendu módy a designu, kde zazářila i Svítící písmena | Foto: Milan Vopálenský 

Nacházíme se v plném proudu svatební sezony. Jaké jsou momentálně největší trendy, co se svateb týče? 

Od minulého roku jsme naši nabídku obohatili o trendy neonové nápisy, neonová písmena a neonové číslice. Velmi populární jsou například neonové nápisy „Láska“ nebo „Let's Party“, u kterých je možné nastavit různé barvy, čímž dodají každé události jedinečnou atmosféru. Snoubenci si mohou z neonových písmen vytvořit své iniciály, celá jména či příjmení. Neonové číslice jsou pak ideální volbou pro oslavy narozenin a výročí…

Trendy neonový nápis Let’s Party na afterparty Píseckého víkendu módy a designu | Foto: Milan Vopálenský

Jak často rozšiřujete nabídku produktů? 

Pravidelně obměňujeme naše produkty a objednáváme nové sady abeced, abychom dokázaly uspokojit stále rostoucí počet klientů. Loni jsme naši nabídku rozšířily o mnoho nových neonových nápisů, které se okamžitě staly hitem. Do budoucna plánujeme ještě další rozšíření našeho portfolia, ale detaily zatím necháme jako překvapení. 

Letos jsme se navíc intenzivně zaměřily na posílení našich produktů v Bratislavě a Brně, abychom byly blíže našim klientům i mimo Prahu.

Před jakými výzvami jste na začátku vašeho podnikání stály? 

Na začátku jsme vůbec netušily, která písmena budou nejvíce žádaná. Po prvních měsících jsme rychle zjistily, co nám chybí, a začaly jsme objednávat a vyrábět právě to, po čem byla největší poptávka. Trh nám jasně ukázal své preference a velmi nás překvapilo, že nejčastěji půjčovaným písmenem je „M“. Evidentně máme mnoho snoubenců s křestními jmény začínajícími právě na toto písmeno.

Devadesáticentimetrová svítící písmena v rámci svatební oslavy | Foto: Kateřina Nováková

Jak dnes podpořit ženy v tom, aby mohly rozjet úspěšné podnikání? 

Je nezbytné mít doma pořádné zázemí, jak finanční, tak psychické. Začátky jsou samozřejmě náročné, ale vytrvalost je klíčová! Když si plníte své sny a pracujete s nejlepší kamarádkou, jde to mnohem snáz. Postupně jsme vybudovaly náš úžasný tým zaměstnanců a velmi nás těší, že už na vše nejsme samy. Díky tomu jsme dokázaly vytvořit funkční a prosperující firmu.

Majitelky Tereza Bravermanová a Brita Bendová | Foto: Kateřina Ševčíková

Jaká je konkurence ve vašem podnikání a jaké strategie využíváte k tomu, abyste se s ní úspěšně vypořádaly? 

S těmito produkty jsme byly u nás první a byla to opravdu trefa do černého. Dlouho jsme s kolegyní hledaly něco, v čem bychom mohly podnikat. 

Brita: Jako eventová produkční jsem tušila, že se písmena budou na firemních akcích líbit. Velmi mile nás však překvapil i zájem ze svatebního světa. Samozřejmě se po čase objevila konkurence, což je běžné. Co nás ale zamrzí, je, když některé agentury používají naše texty, podmínky, a dokonce i fotografie. To pak musíme řešit. Obecně si však z konkurence hlavu neděláme. Naším cílem je být vždy o krok napřed a nabízet klientům ty nejlepší služby a produkty.

Chcete vědět víc? Podívejte se na web www.sviticipismena.cz nebo si prohlédněte mnoho fotografií a videí z akcí přímo na Instagramu a Facebooku (@sviticipismena)

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram