Naše nezávadné lampičky pro nejmenší miminka využívají i centra pro zrakově postižené děti či ergoterapeuti, říká Petra Žbánková ze společnosti Sdeko

Naše nezávadné lampičky pro nejmenší miminka využívají i centra pro zrakově postižené děti či ergoterapeuti, říká Petra Žbánková ze společnosti Sdeko

Bílý šum, hudba nebo tlukot srdce, ale také krásné barevné projekce a rovněž přísné netoxické podmínky splňují silikonové lampičky společnosti Sdeko. Využívají je však nejenom rodiče malých dětí, ale často také dospělí jako dekorace na svatbu, firemní akce nebo s nimi pracují centra pro zrakově postižené děti.

Petro, před více než rokem jsme si povídaly o vašem internetovém obchodu Sdeko s dětskými lampičkami. Dlouho jsem ale neviděla nějaké aktivity týkající se vašeho e-shopu, jak to s vaším obchůdkem momentálně vypadá?

Ano, to je dobrá otázka. Náš e-shop s dětskými světýlky Sdeko samozřejmě funguje a dál se intenzivně věnujeme našim zákazníkům. Správně jste si ale všimla, že takové ty viditelné aktivity na veřejných akcích či sociálních sítích za poslední rok trochu utichly. V loňském roce mi totiž oficiálně skončila rodičovská dovolená a jelikož mi chybělo i moje původní zaměstnání v oblasti lidských zdrojů, ve kterém jsem pracovala před mateřskou dovolenou, měla jsem chuť si svoje „HR“ znalosti oprášit a aktualizovat. Vrátila jsem se tedy současně také do zaměstnání na pozici HR Konzultanta.

Takže péče o e-shop utichla a věnovala jste se práci?

Ne tak docela. Přiznám se, že téměř na rok mě velmi intenzivně pohltil jeden zajímavý „RPO“ projekt (outsourcovaný náborový projekt, pozn. redakce), kde jsem měla za úkol hledat nové talenty z oblasti fotovoltaiky. Zde jsem neměla příliš času rozvíjet či propagovat dětské lampičky a nové produkty Sdeko, nicméně nové nápady přicházely i dál a schovávala jsem si je do zásoby. Až po pár měsících na projektu ve společnosti, kde jsem byla „in-house“, mě vlastně oslovil jeden kolega, že si na internetu náhodou všiml, že vlastním e-shop Sdeko. Chtěl doporučit nějaké světýlko pro dceru jako dárek. Donesla jsem mu tedy pár lampiček ukázat, aby si je prohlédl naživo. No a zbývající lampičky už ve firmě zůstaly. Takhle postupně začala vznikat ve firmě i moje malá výstava Sdeko nočních lampiček a knížek, které dáváme k větším objednávkám či osobním odběrům zdarma. Kolega si vybral lampičku a postupně přibývali další a další zájemci ze strany kolegů, protože denně chodili kolem světýlek a inspirovali se jimi. Náš výběr jim často vytrhl trn z paty při shánění dárku pro dcerku, syna, neteř, synovce, vnouče nebo pro známé, kterým sháněli originální dárek na poslední chvíli. Někteří si pořídili lampičku jen tak, sami pro sebe, pro radost. Takže i tak zůstala péče o náš e-shop, prodej a poradenství vlastně takovou mojí vedlejší náplní práce. Správu a logistiku našeho e-shopu se nám již ale podařilo delegovat dál.

Jsou tedy lampičky primárně dárkem pro děti nebo je kupují i dospělí?

Vedoucí našeho oddělení se mojí výstavě dětských lampiček vždy smál a říkal, že už má dospělé syny a žádná světýlka nepotřebuje. A před Vánoci, když si chtěl s manželkou udělat tematické Vánoce s jejím oblíbeným motivem koček, oslovil mě, zda náhodou nemám zajímavé neobvyklé světýlko, které by toto téma splňovalo. Nakonec i on usoudil, že vlastně taková svíticí kočička je velmi zajímavý dárek, kterým může svou originalitou překvapit. Jemu jsem ale vybrala kočičku ze speciální edice, kterou v e-shopu nenabízíme a ani nabízet nebudeme, takže tam pointa originálního dárku zůstala zachována.

A další můj kolega obdaroval lampičkami celou svoji rodinu včetně dospělých dcer a také sháněl nějaké malé světýlko za účelem zpříjemnění si atmosféry v autě při dlouhých služebních cestách. Nakonec si vybral Noční lampu 3D měsíce. Zda světýlko při služebních cestách opravdu využívá nevím, ale každopádně když mi z jedné takové cesty poslal fotografii svíticího měsíce upevněného v autě, moc mě rozesmál a potěšil.

foto: se svolením Petry Žbánkové 

 

Testujete průběžně i lampičky, které pak třeba do prodeje nepustíte?

Ano, k našim zavedeným produktům občas zkoušíme a testujeme i světýlka nová. Nebo si necháme nějakou sérii originálních lampiček, které nezařadíme do našeho e-shopu a schováme si je pro nějakou osobní prezentaci a nakonec je využijeme třeba při nějakých slavnostních příležitostech, soutěžích na sociálních sítích nebo je před Vánoci třeba věnujeme na různé charitativní účely jako dárky.

Takže se vaše lampičky dají využít nejen jako osvětlení pro děti?

Ano, určitě. Naše lampičky splňují širokou škálu využití. Prodáváme je také jako dekorativní osvětlení na svatby a různé team-buildingové akce a eventy, protože příjemně dokreslují večerní atmosféru. Ideální pro tyto účely jsou např. svíticí LED koule měnící barvy, které mohou prokreslit atmosféru tím, že si nastavíte jedno ze 13ti možných barevných tónů, nebo necháte barvičky skokově měnit či jemně prolínat. Díky své voděodolnosti tyto světýlka často končí jako večerní dekorace bazénů či jezírek.
Na jedné team-buildingové akci kdysi skončila naše světýlka dokonce jako výzdoba akvárií.

Já jsem naším osvětlením občas také obohatila náš firemní „business event“, protože jsme v práci mívali různé tematické snídaně či posezení. Bylo to například k příležitosti Valentýna, Velikonoc, Vánoc atd. Takže třeba firemní halloweenskou akci ozdobila Dětská noční lampička sova Rozárka, která příjemně doladila tajemnou atmosféru. Tato lampička vlastně patří dlouhodobě mezi naše nejoblíbenější produkty.

Zvažovali jste také nějaké další inovace či další rozšíření ve vašem portfoliu světel?

V rámci působení na mém posledním projektu jsme si občas s některými kolegy dělali legraci, že naše podnikání propojíme. Protože Sdeko nabízí lampičky, které jsou bezdrátové a nabíjejí se přes USB kabel. A kolegové z oblasti fotovoltaiky si ze mě dělali legraci, že musíme vyvinout také nějaké speciální malé lampičky s mini solárním panýlkem, které budeme napájet sluncem. Na trhu už jsou samozřejmě k dispozici takové lampy delší dobu (např. pouliční lampy napájené ze slunce, zahradní světla, venkovní kamery atd.), ale aplikovatelnost u našich typů světýlek by byla velmi složitá. Ale kdo ví, třeba i k této kategorii světel se časem dostaneme. Prozatím zůstávají naší dominantou dětská silikonová světla určená do postýlek a ručiček už těch nejmenších dětí a tam fotovoltaický panýlek připevnit opravdu nemůžeme.

A jak jste na tom teď? Daří se Vám aktivity podnikání a zaměstnání skloubit dohromady?

Ano, daří. Profesně se věnuji oblasti HR (lidských zdrojů), komunikaci a firemní kultuře. Momentálně jsme posílili náš malý Sdeko tým a jak jsem již zmiňovala, delegovali jsme administraci e-shopu, ale také např. plánování výroby či logistiku, takže jsme si ulevili od těch časově náročnějších aktivit.  Dál si ale sami řídíme směřování našeho e-shopu, vývoj a výběr produktů. Já mám v plánu určitě realizovat také více nějakých akcí, protože tato kreativní část mě opravdu velmi baví. Například na první červencový týden plánujme speciální akci, a to ke každé dětské lampičce knížka zdarma.

foto: se svolením Petry Žbánkové 

 

Připravujete také nějaké novinky?

Co se týče novinek, již nějakou dobu máme v našem e-shopu v nabídce hodně zajímavé lampičky,
které jsme neměli dosud moc čas propagovat a na to bychom se chtěli soustředit. Naši zákazníci standardně sahají zejména po klasických LED lampičkách měnících barvy, protože jsou již všeobecně rozšířené a dobře vyhledatelné. Ale např. Hrající noční lampičky (pouštějící hudbu do reproduktoru přes bluetooth) či Dětské lampičky s projektorem na strop a hrajícími melodiemi ne každý zná.

Na tyto lampičky už jsme narazili i při našem posledním rozhovoru , pokud si dobře vzpomínám….

Ano. Naším hitem jsou právě silikonová světla s projekcí na strop. Lampičky z měkkého zdravotně testovaného silikonu promítají v jemných tónech hvězdičky na zeď či strop a díky měkkým materiálům s nimi mohou usínat i nejmenší mimika. Maminky novorozeňátek ocení hlavně jejich doprovodné zvukové funkce, protože světýlka nabízejí 7 relaxačních melodií. Velmi oblíbenou je tlukot srdce či bílý šum, vhodný pro zklidnění i těch nejmenších miminek. Výběr je potom i z dalších relaxačních melodií přírody, deštného pralesa, tekoucí vody či např. oblíbené melodie písně „Sound of silence“. Rodiče starších dětí potom často sahají právě po hrajících lampičkách, protože na nich přes bluetooth pustí dětem libovolnou melodii od mluvených pohádek, přes dětské písničky či disko-písničky, které zpestří poslouchání hudby i starším dětem. Ty jsou pro změnu velmi příjemným oživením při dětských oslavách.

Vidím, že vaše lampičky se dají opravdu mnohostranně využít. Můžeme se ještě někde jinde setkat s vašimi produkty?

Naše lampičky využívají také centra pracující se zrakově postiženými dětmi nebo ergoterapeuti. Ergoterapie s dětskou klientelou má za cíl co největší optimalizaci psychomotorického vývoje. Hojně se v terapiích využívají prvky ze senzorické integrace, které ergoterapeuti využívají k optimalizaci smyslových vjemů, zahrnujících sluch, čich, chuť a právě zrak. Z tohoto pohledu jsou nejrůznější měkké silikonové světelné pomůcky vhodné jako podpora jemné motoriky, rozvoje kreativity a např. také nácviku vizuo-prostorových funkcí či k tréninku koordinace oko-ruka. Naše lampičky se využívají také k navození příjemného prostředí v ergoterapeutické místnosti či jako prvek v multi-senzorických místnostech. Byli jsme také již vícekrát osloveni individuálně rodiči dětí s nejrůznějšími zrakovými poruchami popř. i centry, které se péčí o takové děti zabývají. Zde jsou využívána nejvíce světýlka s širší školou barevných odstínů k podpoře zrakových vjemů a k relaxačním technikám.  Navážeme-li s těmito centry spolupráci, máme z toho samozřejmě vždy obrovskou radost!

Máte nějaké další cíle v blízké budoucnosti?

Určitě právě rozšířit spolupráci s centry pro zrakově postižené děti a ergoterapeutickými centry.
Tam vidím nejen užitek, ale také velmi hezké poslání. Rádi bychom také postupně zařadili do našeho e-shopu nějaké další novinky, ale to plánuji nejdříve na podzim. V současné době se ale můžete těšit na již zmíněnou prázdninovou akci, která poběží od 1.7.2023.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram