NEJNOVĚJŠÍ KOLEKCE ČESKÉ ZNAČKY ECSTATIC OSLAVUJE KRÁSU ŽEN, DAR MATEŘSTVÍ I MÓDU V JEDNOM

NEJNOVĚJŠÍ KOLEKCE ČESKÉ ZNAČKY ECSTATIC OSLAVUJE KRÁSU ŽEN, DAR MATEŘSTVÍ I MÓDU V JEDNOM

Lektorka předporodní přípravy, spoluautorka šesti knih Lilia Khousnoutdinova rozšiřuje svoji autorskou kolekci Ecstatic Mama, která umí skloubit mateřství a ženskou krásu.

„Když je žena matka, očekává se, že se bude oblékat hlavně pohodlně, což ale často znamená, že ne hezky. Přitom spousta žen cítí potřebu být krásné i v těhotenství a v šestinedělí,“ říká Lilia Khousnoutdinova. 

Jak dlouho funguje značka Ecstatic?

První podnět ke vzniku Ecstatic přišel v Bhútánu, což už je více než třináct let zpátky. Nicméně fakticky jsme začaly šít až ve chvíli, kdy jsem bydlela v Dillí. Tehdy se, myslím, psal rok 2015. Za bod, kdy jsme skutečně začali fungovat jako módní značka, však považuji až okamžik, kdy se začala rozvíjet naše dílna na severu Čech v Jablonci, tudíž před dvěma lety.

Kdo za značkou Ecstatic stojí? Kde oblečení vzniká? A kdo jej šije?

Ecstatic patří mně a mé spolupachatelce všech dobrých špatností, úžasné a nesmírně nadané podnikatelce a skvělé ženě Iloně Bittnerové, se kterou nás pojí vícero projektů. Šaty se šijí v dílně v Jablonci a odtamtud se posílají. Tvoří je převážně ženy, které mají děti, takže máme takový velmi mateřský kolektiv. Za značkou pochopitelně stojí i všechny bhútánské tkadleny, díky nimž vznikají famózní ručně tkané látky, jež se používají v řadě kultur.

Kde se v tobě vzala láska k módě?

Na gymnáziu jsem studovala umění a design a už v rámci maturity jsem vytvořila několik modelů večerních šatů. Spíš než láska k módě mě však provázela potřeba sehnat více excentrické oblečení, než bylo k dostání na trhu. Například své maturitní šaty jsem si navrhla sama, protože jsem zkrátka nedokázala najít nic jakkoli zajímavého, co by zároveň vyloženě nepocházelo od návrhářů z Pařížské, kteří pro mě v té době byli cenově nedosažitelní. Toto se mi v životě mnohokrát opakovalo, kdy ať už na ples či na jakoukoli jinou výjimečnou příležitost jsem chtěla vypadat osobitě a brala jsem to jako možnost zrealizovat svůj nápad na model do hmoty. Některé mé výtvory byly dost „crazy“, nicméně nakonec jsem se ustálila v tom, že mám ráda velmi kvalitní látky, určitou paletu barev a zároveň věci, které jsou zkrátka originální a jedinečné.


Lilia Khousnoutdinova v sukni Sardana.

Tvá autorská kolekce oblečení Ecstatic Mama má sloužit na jedno použití, tedy jen na devět měsíců, nebo je myšlena i na univerzální nošení kdykoli po porodu?

Kupovat si šaty na devět měsíců je podle mě nesmysl. Snažím se tedy, aby byly modely Ecstatic Mama maximálně univerzální. Jsou zpravidla koncipovány tak, aby byly pohodlné ke kojení a zároveň na ženě vypadaly vkusně nejen během období mateřství a těhotenství, ale i kdykoli jindy. U posledních modelů se navíc snažím o to, aby měly různé varianty zavazování, čímž lze také vytvářet rozličné obměny stejného oděvu, a tak zvyšovat možnosti jeho využití. Stejně tak například naše pončo, které lze zároveň nosit jako kolovou sukni, je mimo jiné skvělou pomůckou pro ženy, které chtějí kojit na veřejnosti, ale zároveň si buď chtějí dopřát větší míru soukromí, anebo zkrátka nechtějí, aby jim byla zima.

Je podle tebe v těhotenské módě díra na trhu? Jak jsi to vnímala v době, kdy značka Ecstatic vznikala a jak nyní? Vidíš nějaký progres?

Určitě progres vidím. Nicméně pozoruji, že mateřství a smyslnost jsou stále považovány za vysoce nekompatibilní. Když je žena matka, očekává se, že se bude oblékat hlavně pohodlně, což ale často znamená, že ne hezky. Přitom spousta žen cítí potřebu být krásné i v těhotenství a v šestinedělí. Vzhledem k tomu, jak po porodu často velmi intenzivně prožíváme změny svého těla, může být krásné oblečení v tomto smyslu i důležitou oporou. Kapitola sama o sobě je prádlo. Tam se samozřejmě také snažíme o to, abychom přinášely na trh něco krásného, byť se v tomto případě nejedná o naši výrobu, ale o dovoz. Ostatně k tomuto tématu máme celý další e-shop MamaLuna, který se zabývá primárně vybavením ženy pro těhotenství, porod a rané mateřství – přes prádlo, šaty, doplňky a potom i veškeré možné praktické vybavení - samozřejmě vždy zaměřené na kvalitu, přírodní materiály a pouze takové věci, se kterými máme my, mámy dohromady pěti dětí, velmi pozitivní osobní zkušenosti.


Autorka kolekce Ecstatic Mama Lilia Khousnoutdinova v modelu Mamma Mia Creative.

Jak značku prezentuješ? Pouze online nebo je možné si šaty vyzkoušet či zakoupit i v kamenné prodejně?

Jsme primárně online, ale občas se zúčastňujeme určitých módních eventů. Naše šaty je možné si vyzkoušet v rámci Prahy, nebo i na některých akcích.

Vkus na těhotenskou módu je značně rozličný. Sleduješ/vnímáš trendy? Podle čeho se řídíš při navrhování vlastních kolekcí? Jaký je tvůj nejoblíbenější kousek z kolekce Ecstatic?

K mým oblíbeným modelům rozhodně patří šaty Mamma Mia, které jsem sama nosila celé těhotenství, a teď i po porodu, ale využila jsem je i mezi dětmi. Jsou to jedny z velmi smyslných a krásných šatů, vyrábíme je v mnoha výrazných barvách a v kvalitní bambusové viskóze. Rozhodně vždy navrhuji podle toho, co bych ráda nosila já sama.


„První podnět ke vzniku Ecstatic přišel v Bhútánu,“
říká o značce jeho spoluzakladatelka Lilia Khousnoutdinova.

Horkou novinkou letošního léta jsou šaty ušité z mušelínu. Proč právě tento materiál? A podle čeho celkově materiály vybíráte?

Mušelín je nesmírně praktický na cestování, nepotřebuje totiž žehlení, a i když se vyndá z kufru po dlouhém letu, vypadá krásně. Navíc se v něm i ve velmi horkém počasí člověk nepotí a pěkně se tvaruje na těle. Bambusová viskóza, kterou používáme klasicky, má samozřejmě také mnoho úžasných vlastností. Bohužel ale potřebuje vyžehlit, nejlépe párou, nebo alespoň nechat vyvěsit, aby vypadala dobře, tudíž v tomto není tak travel friendly. Zároveň má ale mnoho antibakteriálních vlastností, je také skvěle elastická, takže se skvěle hodí na tanec, jógu, nebo i jiné fyzické aktivity, a je rovněž k dostání v krásných jasných barvách.


Mušelínové šaty Lydia

 


Mušelínové šaty Avery

Foto: Petr Jandera

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram