Nordický vzor: počátky módní senzace a drahého luxusu

Nordický vzor: počátky módní senzace a drahého luxusu

Nordické svetry jsou populární, ale drahou záležitostí letošní zimy. Skandinávský design je unikátní nejen svým vzhledem, ale také historií. Pojďte se s námi vydat na cestu po skandinávských zemích po stopách nordického designu.

foto: Skandinavian Style

Norsko i Island

Které země jsou původními tvůrci skandinávského stylu? Podle odborníků do této kategorie spadá Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko a Island. Nordický vzor se neprojevuje pouze v módě, ale v designu všeobecně. V umění, čalounictví, designu interiéru. Pro některé jde přímo o životní styl, názor či postoj k módě. Je proto až zarážející, jaké zvláštní postavení si nordický vzor vydobyl v průběhu historie. Jde o kulturní normu, která vypráví příběh jednoho národa.

foto: Skandinavian Style

Neutrální pásmo

Základem nordického vzoru je jeho benevolence a zároveň respekt k normám. Člověk si může hrát s různými tvary a texturou, ale paleta variací je velmi omezená a vše by mělo oscilovat kolem tzv. neutrálního pásma, které určuje, co ještě můžeme považovat za nordický vzor, a co již ne. Hlavní normou je dodržení funkcionalismu a minimalismu. Oblečení s nordickým stylem by pak rozhodně mělo dodržovat nejvyšší kvalitu materiálu. Nezakazuje ani určité doplňky, které by však v outfitu měly působit spíše neutrálně. A ačkoli se zdá, že díky minimalistickému pojetí je nordický vzor spíše v pozadí outfitu, opak je pravdou. Díky pestrému propracování a důrazu na detail bychom naopak měli dbát na to, aby byl vzor prioritou celého vzhledu a vše ostatní jej tak musí smyslně doplňovat. Oblékat se "skandinávsky" není totiž vůbec jednoduché!

foto: Pinterest

Svetr letce RAF

Mezi aktuální rarity nordického stylu patří jistě norský svetr zvaný Marius. Ten byl navržen v roce 1953 návrhářkou Unnou Søiland Dale, která vzor prodala norské firmě, jenž začala svetr Marius vyrábět ve velkém. Jeho název ale nese svůj původ ve jméně letce RAF Mariuse Eriksena, který se po 2. světové válce stal norským šampionem v alpském lyžování. Marius Eriksem údajně svetr s nordickým vzorem přímo zbožňoval, a dokonce v něm natočil i slavný norský film. Svetr kombinuje vzory červené, bílé a námořnické modré barvy. Tato kombinace má připomínat norské fjordy, které jsou také ikonami Norska.

foto: Reddit

Celý severní svět

Další ikonou nordických vzorů jsou Lusekofte neboli bunda s límcem a Setesdalsgnser z 19. století. Jedná se o vzory, které kombinují bílou a černou barvu Tyto vzory podle tradice mohou nosit pouze muži. Dalším speciálním typem je Lopapeysa, která má stejné barvy jako Marius, ale vzor se táhne kolem krku, čímž jsou ikonické i islandské svetry. A posledním vzorem je vzor Selburose, který kombinuje růžovou v rámci symetrických oktagonů. Oblíbený je především v Německu a Dánsku.

foto: Mall of Norway

Palčáky Bernieho Sanderse

A nemůžeme zapomenout na slavné milovníky nordického vzoru. Mezi ně patří například zpěvačka Jenifer Lopez nebo herečka Reese Witherspoon. A v neposlední řadě nordický vzor letos proslavil americký politik Bernie Sanders. Jde o jeho fotografii ze slavnostní inaugurace Joa Bidena, kde se Bernie Sanders objevil s ikonickými palčáky v nordickém stylu a dal za vznik mnoha originálním memům.

foto: Business Insider

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram