Nový recyklovaný materiál by mohl snížit závislost na čisté bavlně

Nový recyklovaný materiál by mohl snížit závislost na čisté bavlně

Narušit dávno zavedené standardy a zachránit přírodní zdroje pomocí nového materiálu vyrobeného z recyklovaných bavlněných oděvů je hlavním cílem švédské společnosti.  

Circulose je nový materiál vytvořený z recyklovaných bavlněných oděvů. Materiál, který byl vyvinut proto, aby snížil odpad v módním průmyslu, který končí na skládkách či ve spalovnách.

Společnost Re:newcell sídlící ve Stockholmu provozuje závod na recyklaci chemikálií a upozorňuje, že se v současné době recykluje méně než jedno procento oblečení.

Circulose by tak mohla snížit závislost módního průmyslu na čisté bavlně, na produkci oleje a sklizni stromů opětovným použitím vyřazených textilií za účelem vytvoření nového materiálu.

„Circulose byla vytvořena s ambicí přesunout celé módní odvětví do oběhu a dramaticky snížit dopad módy na životní prostředí,“ řekl Harald Cavalli-Björkman, vedoucí stejnojmenné značky Circulose.

Re:newcell se tak připojuje k mnoha dalším značkám, které usilují o to, aby jejich výrobní proces podléhal co nejvíce recyklovaných postupům. Proces Re:newcell začíná u samotných zákazníků, kteří darují oděvy s vysokým obsahem celulózy (bavlny a viskózy) společnosti, která používá chemikálie k rozpuštění přírodních vláken. Výsledná směs se vysuší, čímž získáme novou biologicky rozložitelnou surovinu zvanou Circulose, která se přivádí zpět do cyklu výroby textilu. Circulose splňuje kromě recyklace i další dva nezbytné požadavky, a to, že je to kvalitní materiál a zároveň cenově dostupný.

„Jsme neuvěřitelně nadšení spoluprací s některými předními světovými značkami, která nás teď čeká, abychom tento materiál přivedli na módní dráhy a do skříní, kam patří," dodal řekl Harald Cavalli-Björkman.

Nová kolekce oblečení Circulose byla představena na nedávném veletrhu módy a textilu Première Vision v Paříži. Prodej jednotlivých oděvů je v plánu začátkem roku 2020 prostřednictvím spolupráce s vybranými maloobchodníky.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram