Obličejová jóga je forma sebelásky, říká lektorka Andrea Doležalová

Obličejová jóga je forma sebelásky, říká lektorka Andrea Doležalová

Když se řekne jóga, pravděpodobně si představíte základní ásánu, tedy tu zvláštní polohu, do které se jogíni rádi staví. My jsme se však dnes více zajímali o jógu obličejovou, která nám může dopřát opravdu výrazné omlazení a úbytek vrásek.

foto: se svolením Andrey Doležalové

Genetika i životní styl jsou tím, co výrazně ovlivňuje naši tělesnou schránku. Někomu se objeví první vrásky již ve dvaceti, zatímco jiní i o dvacet let později vypadají, že snad ve skutečnosti nestárnou. Lektorka obličejové jógy, Andrea Doležalová, patřila do té první skupiny, ale rozhodla se to změnit, a tak si vybudovala inspirativní cestu nejenom k vlastní změně v oblasti vrásek, ale i k tomu, předávat tuto formu sebelásky dál svým zákaznicím.

K obličejové józe jste se dostala poměrně brzy. Kdy přesně vznikl prvotní impuls, zabývat se touto krásnou metodou víc než jen pro sebe samu?

To byla shoda náhod, kdy se mi krásně propojily dvě věci, které jsem dlouhodobě řešila. Už delší dobu jsem přemýšlela o tom, že bych chtěla vést kurzy pro ženy, které budou mít přínos. Já jsem dlouhodobě dělala na technické pozici v oboru elektro a hledala jsem balanc, protože jsem se díky práci pohybovala převážně v mužském kolektivu. Zároveň jsem se v tu dobu pozastavovala nad svýma mimickýma vráskama, které se mi začínaly výrazně prohlubovat. To bylo ve 28 letech, kdy je běžné, ještě mít krásnou pleť. Říkala jsem si, jak asi budu vypadat za pár let. Naštěstí mám životní motto “když ti něco vadí, tak to změň”. Takže jsem si řekla, že změním i své vrásky. Jako první jsem si samozřejmě koupila krém, po kterém jsem neviděla žádnou změnu, tak jsem si řekla, že na to musím jít jinak a začala jsem cvičit obličejovou jógu. Já miluji pohyb a cítit svaly v obličeji, mě hned nadchlo. Líbilo se mi, že je to krátké a každé ráno mi to cvičení zvedlo náladu. Díky tomu jsem cvičila pravidelně a viděla brzy výsledky. Pak se mi naskytla možnost, stát se i lektorkou a v tu chvíli mi vše zapadlo. Rozhodla jsem se, že budu učit i další ženy, jak zábavně a přirozeně si zjemnit vrásky v obličeji.

Jako každé cvičení, je i face yoga o trpělivosti a pravidelném cvičení, což je často naším velkým nepřítelem. Jak se naučit starat se o svou pleť opravdu každý den?

Pravidelnost je pro hodně žen ten největší zádrhel. Nejlepší motivace je připomínat si každý den své proč. Tím myslím, proč se rozhodly začít s obličejovou jógou? Jak se chtějí cítit? To umí na začátku hodně pomoci vytrvat. Po měsíci se začne tvořit a upevňovat tento nový omlazující návyk a cvičení postupně začne být stejně automatické, jako si jít vyčistit zuby. Zároveň se už po měsíci začínají objevovat první výsledky. To se pak hned cvičí s lepším pocitem, že to má smysl.

Připravila jste si pro ženy dva úžasné kurzy, které je provází nejenom obličejovou jógou. Co vše v kurzu vaše klientky získají?

Aktuálně mám 2 kurzy, kdy první (Paní času) je zaměřený na prevenci stárnutí pleti, kde se ženy naučí správnou péči, masáže i krátkou regenerační sestavu obličejové jógy. Díky této kombinaci je pleť dlouhodobě v super stavu, aby se vrásky oddálily na co nejpozdější věk a ty první mimické se zjemnily. Druhý kurz (O 5 let krásnější) už je intenzivnější a je zaměřený na viditelné omlazení pleti. Tam najdete omlazujících technik více. Je tam intenzivní sestava obličejové jógy, zpevňovací masáže tváře, i ty baňkovací, které umí urychlit zjemnění vrásek a také ozdravit pleť. Je tam také estetické tejpování tváře, které je časově nejméně náročné. Pomáhá s omlazením během spánku. Určitě ho doporučuji všem, co spí na boku, protože v této pozici vzniká nejvíce vrásek a naučit se spát na zádech, je pro většinu z nás nemožné.

foto: se svolením Andrey Doležalové

Opravdu lze díky metodám obličejové jógy viditelně omládnout?

Ano. Opravdu je potřeba jen začít cvičit pravidelně. Zároveň je třeba upřesnit, že si nestačí vybrat dva náhodné cviky a čekat na výsledky. Svalů v obličeji je 57 a vzájemně se ovlivňují, proto se vždy cvičí celá sestava, aby se posílily všechny svaly, a díky tomu jsou pak výsledky vidět. Funguje to jednoduše. Svaly s věkem ochabují a ochabnutím se prodlouží až o 50 %, proto jde obličej dolů a přibývají vrásky. Posílením svalů se zase vrací do původní polohy a tím se zvýrazňují kontury, zvedají se tváře, tím se zjemňuje nosoretní vráska, vypíná se oblast kolem očí i se zjemní vrásky na čele. Obličej se celkově ozdraví a vypne. U čela a očí je důležité cvičení kombinovat s masážemi, protože zde jsou svaly často naopak stažené a potřebují prvně uvolnit, aby se mohly hezky posílit.

Co si můžeme představit pod pojmem baňkování obličeje?

Na obličej se používají speciální malé baňky, které dokážou vytvořit mírný podtlak, díky kterému intenzivně promasírujete celou tvář do hloubky. Díky tomu se vám prokrví tvář i svaly, které jsou namáhané naší mimikou. Tím se do pleti dostane více živin a odplaví se toxiny a nečistoty. Baňkování pomáhá s regenerací pleti, zjemněním vrásek i zbavit se opuchů tváře.

Pokud byste měla zvolit jen tři slova vystihující face yogu, která by to byla?

Přirozené omlazení tváře neboli přirozenost, omlazení, sebeláska.

Jak vedení kurzů ovlivnilo Váš život a Vás samotnou?

Díky obličejové józe jsem mohla odejít ze zaměstnání, kde jsem měla hodně stresu a mohla se stát podnikatelkou. Je to velká životní jízda, která mě moc baví. Odměnou mi jsou krásné reference od skvělých žen, které se rozhodly také cvičit obličejovou jógu a vytrvat.

Máte do budoucna v plánu další kurzy či vedení žen pozitivním směrem?

Něco se chystá. Ale zatím je to na začátku, tak nemůžu říct více.

Proč by měla každá žena vyzkoušet obličejovou jógu?

Obličejová jóga je forma sebelásky, kdy dosáhnete výsledků jen díky vaší péči o sebe samu. A to je moc krásný pocit. Také vám zvedne náladu hned po ránu. Začátky jsou velmi veselé, kdy na sebe do zrcadla děláte různé nevšední výrazy a u toho se nejde nesmát. Je příjemné, že si zvědomíte obličej a budete ho více vnímat. Už to, hodně žen překvapí a motivuje je to cvičit i další den.

foto: se svolením Andrey Doležalové

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram