Péče o vlasy v zimě. I na jídelníčku záleží

Péče o vlasy v zimě. I na jídelníčku záleží

Zima dává našim vlasům pořádně zabrat a není to jen o tom, že mnohem víc nosíme čepice, které naší hřívě zrovna neprospívají. Co dalšího má na vlasy v zimě vliv a proč záleží i na správném jídelníčku?

Každá z nás si přeje mít nádhernou hřívu, kterou nám budou ostatní závidět. Ale jak toho docílit právě v zimních měsících, když venku mrze, sněží, prší a fouká vítr? Vlasy jsou na všechny tyto teplotní výkyvy pořádně náchylné a je proto potřeba jim dopřát náležitou péči. V první řadě potřebují pořádnou hydrataci. 

Hydratace je základ

Vlasy, kterým chybí hydratace, poznáte snadno, jsou totiž bez lesku, vysušené, třepí se a lámou, jsou zplihlé, nevýrazné a špatně se upravují. I když by se mohlo zdát, že je potřeba vlasy hydratovat především v letních měsících, opak je pravdou. V těch zimních, kdy teploty klesají pod bod mrazu, dochází ke snížení tvorby mazu na pokožce hlavy a tím právě k vysoušení vlasů. Sáhněte proto po hydratačních šamponech na vlasy a nechte je působit déle, než jste zvyklí. Snažte se také snížit frekvenci mytí vlasů. Ideálně na dvě, maximálně tři umytí týdně, každodenní mytí jen zase snižuje hydrataci.

Freepik.com

Vyzbrojte se kondicionérem i maskou

V zimě vám nebude stačit vlasy jen umýt, pokud je chcete mít plné života, je potřeba jim věnovat zvýšenou péči i v podobě použití kondicionéru. Jaký vybrat? Vždy hledejte takový, který vyživuje a obsahuje ochranné složky proti vysoušení. Pokud máte vlasy mastnější a kondicionérům se vyhýbáte, nemusíte, stačí, když se při jejich aplikaci vyhnete přímo vlasové pokožce a zaměříte se pouze na konečky vlasů. Alespoň jednou týdně byste měli vlasům dopřát kvalitní hydratační masku. Mějte na paměti, že před použitím masky je potřeba vlasy trochu vysušit, poté masku naneste na vlasy a opět se vyhněte přímému kontaktu s pokožkou hlavy. Vlasy zabalte do ručníku a masku nechte působit alespoň deset minut. Nakonec důkladně vypláchněte vlažnou vodou. Jednou za měsíc si dopřejte návštěvu kadeřnice a profesionální hloubkovou péči o vlasy. 

Bezoplachové kondicionéry a oleje jsou super pomocníci

Oleje vám v zimě budou skvělými pomocníky, protože vlasy hydratují hezky do hloubky a zanechávají je krásně lesklé a vyživené. Pomohou vám také v případě, že vám vlasy elektrizují. Jsou skvělé jako ochrana při fénování či žehlení vlasů. Aplikujte vždy jen pár kapek a vybírejte ideálně oleje přírodní. Skvělou volbou je třeba olej kokosový nebo arganový. Podobně fungují i bezoplachové kondicionéry, které chrání vaše vlasy před prudkými změnami teplot. Hodí se také jako ochrana před vysoušením horkým vzduchem nebo natáčením vlasů.

Freepik.com

Pozor na fény a žehličky

Není nic nového, že fénování a žehlení, ale také natáčení vlasům zrovna dvakrát neprospívá. Pokud je to jen trošku možné, nechte vlasy uschnout přirozenou cestou na vzduchu. Jestli však pospícháte a musíte sáhnout po fénu, pak se alespoň vyhněte nejvyššímu teplotnímu stupni. A žehlení a kulmování nechte až na jaro. 

Důležitou roli hraje také jídelníček

Kouření, přemíra alkoholu, nedostatek vitamínů a zdraví prospěšných látek, hojnost tuků a cukrů, to vše hraje velkou roli i v tom, jak budou vypadat vaše vlasy. Podle odborníků je i jídlo jedním z faktorů, který ovlivňuje jejich kvalitu. Zařaďte tedy do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, důležité jsou také bílkoviny a dodržování pitného režimu. Vlasy potřebují především vitamín C, E a A a pak také zinek, jód a křemík. Pokud jich máte v potravě nedostatek, sáhněte po některém z doplňků stravy, které jsou volně k dostání. 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram