Pět nejčastějších chyb při žehlení vlasů a jak se jim vyhnout

Pět nejčastějších chyb při žehlení vlasů a jak se jim vyhnout

Žehlení vlasů je pro mnohé z nás každodenním rituálem, nicméně i když se zdá být žehlení jednoduché, velmi snadno se můžeme dopustit běžných chyb, které vlasy poškozují, zanechávají je suché, lámavé a v tom nejhorším případě i spálené. Proto vám přinášíme tipy, jakým chybám se vyhnout obloukem a jak docílit dokonale rovných vlasů bez ztráty kytičky.

Žehličky bez nastavení teploty nebrat

Vše podstatné začíná už při výběru žehličky. V první řadě se vždy zaměřte na to, aby žehlička měla možnost nastavení teploty. Každá máme vlasy jinak silné či jemné a je potřeba jim vždy individuálně teplotu přizpůsobit. Je pravda, že žehličky s nastavitelnou teplotou bývají o něco dražší, ale taková investice se rozhodně vyplatí. „Přizpůsobení teploty je při žehlení vlasů základ. Co bezpochyby vaše vlasy ocení je systém ohřevu Micro Heating Matrix, který má celkem 2 500 mikro ohřívačů. Ty plně pokrývají zahřívací destičky a rovnoměrně šíří teplo. Doporučila bych poohlédnout se i po žehličkách s ionizační funkcí, která zabraňuje krepatění a poletování vlasů. Získáte tak perfektně rovné a hladké vlasy i při nižších teplotách,“ vysvětluje Monika Kovačovská z firmy BaByliss.

A co se týká samotné teploty, odvíjejte se od síly vašich vlasů. Pokud je máte jemnější, nastavte si maximálně 180 stupňů. Jestli jsou vaše vlasy silnější a hustší, můžete je žehlit i při teplotě 190 stupňů. Rozhodně se vyhněte teplotám nad 200. Vlasy byste spálily a vysušily.

Tip: Pokud si nejste stoprocentně jisté vhodnou teplotou, vyzkoušejte žehličku na malém prameni vlasů a sledujte reakci. Pokud se začne z vlasů kouřit nebo ucítíte páleni, teplota je příliš vysoká!

Nedostatečná ochrana

Další velmi častou chybou je nedostatečná ochrana vlasů před teplem. Přímý kontakt s horkými destičkami může vést k poškození vlasového vlákna a tímto způsobem se začínají vlasy lámat. Proto vždy před žehlením použijte termální ochranný sprej nebo krém. Tyto produkty vytvoří ochrannou bariéru a sníží riziko poškození vlasů.

Tip: Keramické nebo turmalínové destičky rovnoměrně distribuují teplo a snižují tak riziko poškození vlasových vláken.

Nespěchejte!

Trpělivost růže přináší, a jinak tomu není ani při žehlení vlasů. Samozřejmě pokud nestíháte a zbývá vám pár minut v koupelně, je jasné, že na zdržování není čas. Pokud ho ovšem máte, začněte tím, že si vlasy rozdělte do několika vrstev a žehlete je postupně a pomalu. Při rychlém přejíždění po prameni mohou některé části zůstat vlnité nebo se zvlnit po chvíli, jelikož do nich nepronikne dostatek tepla. Tudíž byste celou práci dělaly v podstatě zbytečně. 

Tip: Pokud budete takto pečlivé, vyhnete se opakovanému žehlení jednoho pramene. Přejíždějte pomalu, plynule a nezastavujte se! Pokud máte pocit, že nejsou vlasy dostatečně narovnané, nastavte o něco vyšší teplotu.

Vlasy důkladně pročesejte

Před žehlením každý pramen důkladně rozčesejte. U zacuchaných vlasů totiž hrozí větší poškození a nedokonalý výsledek. Vlasy vždy česejte od konečků, zhruba posledních 10 centimetrů. Potom se posuňte o dalších 10 centimetrů výš a postupujte až k pokožce hlavy.

Tip: Některé žehličky na vlasy mají přímo zabudovaný hřebínek na destičkách, který ještě těsně před narovnáním vlasy rozčeše. Výsledný efekt je o to preciznější. Tyto žehličky vyrábí například značka BaByliss.

Vlhké nebo nalakované vlasy

Mokré nebo vlhké vlasy mají otevřené póry, což znamená, že jsou plné vody. Pokud byste je v tomto stavu začaly žehlit, voda by se začala vařit, což může vést k poškození vlasového vlákna nebo k jeho prasknutí.  Stejně tak se vám nevyplatí používat laky a přípravky na vlasy bez termální ochrany, protože se během žehlení zapékají do struktury vlasu a nenávratně ji poškozují.

Mohlo by vás zajímat