Přinášíme Vám rozhovor s českou módní návrhářkou s Pavlou Gerschonovou

Přinášíme Vám rozhovor s českou módní návrhářkou s Pavlou Gerschonovou

Módní label Page se zabývá předvším dámskou módou 

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
V roce 2013 jsem  dokončila studia na UJEP FUD v ateliéru Oděvní a textilní design. Ve své tvorbě ráda vytvářím osobité konceptuální oděvní kolekce, které mají co říct. Vedle těchto tématických kolekcí se také věnuji civilní designové a zakázkové tvorbě. Zkušenosti mám s tvorbou společenských a svatebních šatů, ale i s kostýmy pro taneční skupiny. Vedle návrhářské činnosti se věnuji také stylingu pro módní časopis. Dále jsem spoluzakladetelkou festivalu mladé módy Arcolor, který podporuje nadějné módní návrháře. Na starosti zde mám veškerou kreativní stránku akce, výběr účinkujících, místo konání a scénu.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Od mala jsem se věnovala výtvarnému umění, především kresbě. Druhý stupeň základní školy jsem absolvovala ve výtvarné třídě, kde již vznikali mé první návrhy. Následovalo studium na VOSON/SPŠO v Holešovicích, kde jsem se naučila pořádně šít a už bylo jasné jak chci pokračovat. Vysokoškolská studia jsem dokončila teprve před nedávném. Zakázkové tvorbě jsem se sice věnovala již během studií, ale vnímám to tak, že jsem stále ještě v záčátcích. V tuto chvíli sháním ateliér a pracuji na budování značky i klientely.

Čemu se v současné době věnujete?
Aktivit mám více a v podstatě jsem se o nich zmínila v předchozích otázkách. Věnuji se zakázkové tvorbě, stylingu, Arcoloru, nebo i psaní článků sem na modu.cz J. Navrhuji , vytvářím prototypy a testuji spodní prádlo pro Page Underwear. Ve volných chvílích pracuji na své pilotní kolekci.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Při zakázkách je hlavním kritériem představa zákaznice a pokud je to možné, jsem ráda když je při výběru klientka se mnou. Pokud to možné není, vybírám s ní alespoň na základě vzorků. Preferuji v kontaktu se zákaznicí velmi osobní přístup.

Při své volné tvorbě mě prostě materiál musí něčím oslovit, nebo jeho fyziologické vlastnosti musí odpovídat záměru. Nějaký obecný klíč ale nemám. Mám ráda koženku, nebo i naopak jemné hedvábí. V poslední době jsem pro spodní prádlo Page Underwear začala používat nebarvenou biobavlnu a tento zdravý směr mě začal velmi zajímat. Je velmi příjemné vědět, že zákaznice se v tomto materiálu bude cítit skutečně jako v bavlnce a nejsou pro jeho výrobu použity chemické prostředky.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Vzhledem k tomu, že pro naše občanské sdružení Arcolor je primární cíl podpora mladých módních návrhářů, nemám osobně s konkurencí problém. Naopak jsem velmi ráda, když vidím že se našim finalistům a vítězům daří a pokud jim k tomu Arcolor může pomoci.

Samozřejmě v Čechách je velmi těžké prosadit se v tomto oboru, navíc když v podstatě jedinou možností je založit si vlastní značku. Konkurence ale zase na druhou stranu může vybičovat k lepším výsledkům. Nejde ke svým kolegům cítit závist nebo něco podobného. J

Zatím jsem si nevšimla, že by  můj nápad někdo zkopíroval. Samozřejmě se mi stalo, že jsem viděla podobné práce, ale myslím že je to spíše náhoda. Podobný nápad může vzniknout na několika místech v různých hlavách a ve stejný čas, ale každý do zpracování vkládá svůj individuální styl.

Kde stále berete inspiraci? Inspiraci
Možná to bude znít jako klišé, ale inspiraci čerpám ze života a věcí kolem sebe. Ráda oděvům připisuji nějakou myšlenku či příběh, ráda vytvářím struktury a často mě inspiruje sám materiál.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
V tuto chvíli tvořím především modely na míru. Jinak je má práce prozatím vidětna  Facebooku, pracuji ale na nových přehledných webových stránkách, kde bude celá má nabídka.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Samozřejmě mám stálice mezi domácími a světovými návrháři, jejichž tvorbu obdivuji. Často mě však osloví spíše konkrétní kolekce a další, od stejného autora, už třeba méně.

Chtěla byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Upřímně jsem nad tím takto ještě nepřemýšlela. Ale jistě jsou jména, se kterými by pro mě byla velká čest spolupracovat. Myslím, že velmi zajímavá je spíše mezioborová spolupráce.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Můžete se těšit na nové  logo a web Page, kde bude k vidění celá má tvorba. Dále finišuji na spodním prádle Page Underwear, které bude skutečně extra pohodlné a ženské zároveň.  Mám v hlavě nápad na další tématickou kolekci, která by měla vznikat v součinnosti s klukama z BLOK4 a propojit vizuální projekce s oděvem. A rýsuje se několik dalších projektů, které mají ale prozatím dost rozmazané obrysy.

 

Zdroj: Pavla Gerschonová/Page a moda.cz
fotograf - David Severin
modelka - 2W scout
vizáž - Surface profesionální škola líčení

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram