Pro naší redakci moda.cz je Vídeň velké lákadlo

Pro naší redakci moda.cz je Vídeň velké lákadlo

Typické pro Vídeň je elegance, ta naprosto vévodí módě, elegance a kvalita. 

Pamatuji si, když babička ukazovala šaty a chlubila se, ty jsou z Vídně. Nebyly to náhoda, Vídeň byla kolébkou středoevropské elegance, zejména proto, byla to metropole obrovské říše a zde se konaly velkolepé slavnosti, přehlídky, hudební festivaly a jiné kulturní akce.
A v neposlední řadě je to vídeňská opera, a ta je tou největší módní přehlídkou. Jednou jsem seděla na lavičce před operou a pozorovala blížící se návštěvníky. Bylo to jak z filmu, zírala jsem.

Proto, že Vídeň dříve udávala módu, vzniklo zde i mnoho výborných krejčovských dílen, a mnoho Čechů jezdilo do Vídně se učit řemeslo. I dnes mnoho dobře situovaných mužů má obleky šité na míru. Vídeňák jednoznačně staví zakázku nad sebedražší konfekci. K těm nejslavnějším patří Knize na Příkopě /Am graben/. Zřejmě také původně Čech, který se vyučil ve Vídni a už tam zůstal. Ve vyšší společnosti se prostě nosí „šiju u Knizete“. Také se nejedná o levnou záležitost. Za ušití si musíte připravit takových šest tisíc euro, a pokud zvolíte materiál třeba firmy Loro piano, pak to bude i třeba jednoutolik .

Typické pro Vídeň je elegance, ta naprosto vévodí módě, elegance a kvalita. Vídeň si zdaleka nepotrpí na značky, jako je to zvykem u nás. Prodavači, nákupční,interiérový výtvarníci, ti všichni se podílejí na tváři obchodů. Výkladní skříně jsou uměleckým zážitkem a jasně vypovídají o módních tendencích dané sezóny. Zajímavá je skladba zboží. Nejznámější obchodní dům Stefel poblíž opery nabízí stylově laděné kolekce, bez ohledu na značku. Třeba svetr je Armani, kalhoty Gucci, boty Valentino a třeba rukavice ke kompletu jenom Esprit. Takže pokud koupíte takto sladěný komplet, nemůžete udělat chybu a odpadá lítání z krámu do krámu a hledání co by se k tomu ještěhodilo. Tento obchod není levný, ale není nedostupný. Ve srovnání s Prahou podstatně levnější. Ty nejznámější značky, ty co koupíme v Praze v Pařížské jsou v cenových relacích kolem 400 euro, ať jsou to boty, svetr, kabelka nebo sako.

Typická pro vídeňskou módu je kvalita, je to kašmír, jemná kůže a především to čím se Vídeň proslavila – kožichy. i v kolekcích ve Stefelu najdete mezi lehkou konfekcí najednou jako doplněk norkový kožich.

Pokud byste si ve Stefelu navybrali, doporučuji pokračovat ještě pár kroků k opeře a naproti kraluje obchod s mašlí na vývěsním štítě a tam si vyberete určitě.Má stejnou filozofii prodeje jako Stefel, i zde nákupčí vybrali to nejlepší o renomovaných značek a sestavili dechberoucí komplety. Samozřejmě, půjdete-li do opery, zde je nejvhodnější místo pro nákup večerní róby.

Zimní kolekce jsou laděny do jemných béžových odstínů, šedé nebo fialové a silně se prosazuje černá zlatem zdobená a se zlatými doplňky.

A co móda ulice? To je to nejzajímavější, to vše co vidíme v obchodech, můžeme vidět i na ulicích. A kdo nemá dostatek financí, kupuje v postranních uličkách, ve stejném výtvarném duchu.Ta vídeňská elegance není v penězích, ta je v lidech.Elegance s sebou nese i jiné vystupování, klid a pohodu.Nikdo se zběsile nehoní po nákupáku, sedí ve starodávných kavárničkách, prochází přesvětlené město a všichni muži mají perfektně upravené vlasy, krásné kožené boty a elegantní kašmírové kabátky. Všichni mají dobrou náladu a příjemně komunikují.Vrchol vídeňské žoviálnosti  byl policista. Stáli jsme na zákazu zastavení, přišel k nám a s úsměvem říká „nebojte se tady můžete klidně ještě 10 minut stát. Za 10 minut jsme odjížděli, policista se otočil zamával a s úsměvem řekl špatnou češtinou „hezky vanoce“

V mnoha směrech je Vídeň pro nás stále inspirující.

Zdroj a foto: Zuzana Studenovská
 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram