Dámy, víte jak se obléknout na ples?

Dámy, víte jak se obléknout na ples?

Krásné prostředí, elegantní společenský oděv, skvělá hudba a vybrané jídlo. Událost jako ples by měl zažít každý, alespoň jednou ve svém životě.

U nás existuje několik druhů plesů od těch nejhonosnějších až po ty (s volným stylem). Ples v opeře, Československý ples či Ples jako Brno patří jednoznačně k top of the top. Avšak mnohé dámy mají dilema co na sebe a mnohdy to zvládnou ne úplně nejlépe. Tehdy si také nechávají nejčastěji poradit a využívají mé služby.

Jak se tedy na ples připravit? 

V první řadě je třeba se řídit dress codem uvedeném na pozvánce. Pokud máme na pozvánce „White Tie“, pro dámy přichází čas zazářit v dlouhé, honosné večerní róbě po zem a šaty mohou mít dokonce i vlečku. Tento dress code je nejpřísnější a je typický například pro Vídeňský Opernball. Máme-li odhalená ramena, k róbě můžeme doplnit dlouhé rukavice nebo štolu položenou přes ramena. Nezapomeňte na doplňky. Šaty, doplňky a osobnost ve vzájemném souladu totiž vytvářejí váš styl.

zdroj: se svolením Jitka Klett

Vraťme se tedy k doplňkům. Náramkové hodinky jsou nepřípustné a kabelka by měla být malá, elegantní do ruky, tzv. psaníčko. Povoleny jsou pouze boty s uzavřenou špičkou. Mohou být lakované, saténové, s krajkou, se třpytkami nebo luxusní semišové. Absolutně nevhodné jsou boty na klínku nebo se širokým blokovým podpatkem. Vlasy by měly být elegantní a upravené tak, aby vydržely co nejdéle.

zdroj: shutterstock

Doporučuji vlasy a makeup nechat raději na profesionála, pokud v tom nejste úplně zdatná. Samozřejmostí jsou šperky, které doladíme s celkovým outfitem. Pokud máte róbu s výrazným potiskem nebo bohatě vyšívané šaty, v tom případě se příliš zdobeným šperkům raději vyhněte. Vyberte si jednoduché, minimalistické šperky, které budou jemné a ženské a nebudou tak poutat pozornost. Naopak, pokud si vyberete jednobarevné šaty v jednoduchých čistých liniích v neutrální barvě, kabelka i šperky mohou být honosnější. Na top společenskou událost patří pouze pravé šperky nikoli levná bižuterie. Ke společenským šatům patří také elegantní kabát, kožich nebo  kožešinová štola, která se převáže přes ramena hedvábnou mašlí. Určitě ne péřová větrovka, která pokazí celkový dojem. 

zdroj: shutterstock

Není zcela rozhodující, jaké střihy jsou letos v módě, vše závisí na postavě. Moderní je to, co konkrétní dámě sluší. Pokud žena ví, že nemá dokonalá záda, neměla by si vzít korzet s odhalenými zády. Rovněž je třeba myslet na to, že plesy se konají v zimě, kdy je naše pokožka většinou světlá. Pokud je žena vysloveně bledá, neměla by si obléct úplně světlé šaty protože barva pokožky by v nich zanikla a žena by vypadala fádně. Co se týče barev, v posledních letech je paní móda velmi benevolentní, barevný repertoár je tedy velmi široký. Při výběru šatů je třeba všechny detaily vnímat velmi citlivě, neboť plesové šaty mohou, pokud jsou nesprávně zvoleny, zvýraznit nedostatky postavy, a to přece žádná žena nechce.

Co se týče pánů, očekává se frak. K němu mají oblečenou bílou pike vestu, košili se stojatým límcem a bílým motýlkem (odtud název White Tie) a černé lakované boty typu oxford. Hodinky jsou povoleny jen ty na řetízku.

Black tie

Tady si dámy oblékají také róbu, která má ale o něco uvolněnější pravidla jako white tie. Platí však podobná pravidla. Dámy nemusí mít šaty až na zem, mohou zvolit i délku nad kotníky. Nepřípustné jsou však vulgární střihy i přílišná výstřednost. Zde si můžete vybírat z daleko širší palety vhodných bot. Můžete obout boty s otevřenou špičkou i patou. Dokonalá vizáž, pravé šperky, šaty z kvalitní látky (jako je hedvábí, satén nebo krajka) a psaníčko jsou „must have“ v obou výše uvedených případech dress codu. 

U mužů je nutností kvalitní jednořadý nebo dvouřadý smoking černé barvy nebo barvy půlnoční modré doplněný kalhotami s lampasy. Dále nesmí chybět bílá košile s klasickým límcem nebo stojáčkem, ozdobné knoflíky sladěné s manžetovými knoflíčky a černý motýlek. Ke smokingu patří oxfordky ve vysokém lesku. 

Pokud na pozvánce není žádné označení, považujte to za dress code Formal/Dark suit. Tento dress code se uvádí na méně formálních plesech, kde pravidla nejsou tak přísná. Muž si obléká tmavý oblek s bílou košilí a slavnostní kravatou. Ta by měla ladit k jeho typu postavy i stylu. Nemusíte ji ladit se šaty partnerky. Dámy si mohou obléct šaty dlouhé ale i těsně pod kolena – tady je to povoleno. Perfektní vizáž a vhodně zvolené doplňky jsou i tady nutností.

Dress code však není to jediné, co je třeba na takové události dodržovat. Je nutné ovládat i etiketu chování. Darmo budete mít šaty od vyhlášené návrhářky nebo návrháře, pokud budete tancovat bosa kolem stolu. Dáma zůstává dámou i o čtvrté ráno značně opojená lahodnými drinky.

My jsme si s redakcí móda.cz pro vás připravili nádherné šaty z kolekce uznávané módní návrhářky Jitky Klett. V těchto šatech z jedinečných přírodních materiálů a precizně vypracovaného střihu se každá z nás může cítit jako neodolatelná Femme Fatale. Ať už jsou to šaty z flitrovaného materiálu posázené skleněnými korálky, jemné a nadýchané šaty z přírodního hedvábí nebo z krajky, která dokáže jedinečným způsobem podtrhnout ženskou rafinovanost. Ples je událost, kdy se můžete světu ukázat v plném světle.

Módní stylistka Alžběta Matyásová

Přeji vám, ať si užijete ples s noblesou!

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram