Češi pod stromečkem milují měkké dárky a k večeři usedají v nóbl šatech, jak ukazuje průzkum

Češi pod stromečkem milují měkké dárky a k večeři usedají v nóbl šatech, jak ukazuje průzkum

Štědrovečerní večeře je za rohem – jak ji tráví většina národa? Tři čtvrtiny Čechů vyvětrají to nejlepší ze svého šatníku, seznamy dárků si neděláme, zato pár ponožek potěší vždycky.

Dárky rádi nakupujeme i dostáváme, máme rádi překvapení a většinou jsme nenároční – nevhodný dárek by vrátila sotva pětina Čechů. A z hlediska financí nám ani letos Vánoce hlavu nedělají. Osm z deseti dotázaných nelituje útraty za dárky pro nejbližší. 

Češi jsou na Štědrý den nejvíce elegantní z celé střední a jižní Evropy

Máte už vymyšlený outfit ke štědrovečernímu stolu? Patrně to bude něco hodně slavnostního, alespoň to ukázal nedávný průzkum společnosti GLAMI. Celých 75 % Čechů se podle něj na Vánoce rádo vyšňoří, což je nejvíce z devíti zemí, ve kterých platforma na objevování módy průzkum prováděla. Za námi zůstali dokonce Slováci (66 %) a Italové (42 %). Překvapivě málo pak vánoční styling zajímá Rumuny (27 %). 

Co na rozdíl od jiných národů neprožíváme, jsou tematické vánoční svetry. Nemáte doma jediný? Pak jste jako 43 % Čechů. O pět procent méně pak sice vlastní nějaké ty ponožky, tričko či svetr s vánočním motivem, neplánují si je však obléct ke štědrovečernímu stolu.

foto: se svolením Glami

Češi jsou vděční, čtvrtina si i nevhodný dárek nechá jako vzpomínku

Na vánoční seznamy nás také neužije, Ježíškovi píše jen 28 % Čechů. Sedm z deseti pak seznam přání nemá. Buď mají rádi překvapení (53 %), nebo chtějí, aby jejich blízcí vymysleli vhodné dárky sami (30 %). Podle dat průzkumu GLAMI se to nejspíš daří – 43 % Čechů tvrdí, že nedostává nevhodné dárky a i kdyby, 24 % si je nechá jako vzpomínku. Jen 15 % tak má ve zvyku vrátit dárky zpět do obchodu, stejný počet je zkusí darovat někomu jinému. 

S útratou počítáme dopředu, a i kdyby ne, pár ponožek to letos jistí 

Ponožky se zúročí vždycky, a dokonce 64 % Čechů je pod stromečkem najde s radostí. Na Slovensku, v Rumunsku a Chorvatsku je to 67 % a na hornatém Slovinsku dokonce 82 %. Pokud hledáte tip na dárek, zvažte obyčejný pár ponožek. Průzkum zjistil, že 39 % respondentů je smutných, protože nakonec žádné měkkouše” nedostane. Čtvrtina Čechů pak každoročně dostává dva páry – tak ať je to fér.  

Co se týče finanční stránky věci, nedělají nám vánoční nákupy velkou hlavu. 95 % Čechů nakupuje dárky pro bezprostřední rodinu, 37 % pak také přátelům a 21 % i kolegům v práci. Z utrácení peněz špatný pocit nemáme, naopak nám dělá radost, že můžeme obdarovat své blízké (39 %), nebo máme na vánoční nákupy vytvořený speciální rozpočet (38 %).

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram