Jaké barvy budou slušet vašemu domovu v roce 2024?

Jaké barvy budou slušet vašemu domovu v roce 2024?

Milujete harmonii a klid? Pak vás jistě potěší jemné tóny Peach Fuzz a Sametový šeřík, které dohromady vytváří kombinaci útulného a inspirativního interiéru. Dopřejte si v dnešní hektické době pocit zklidnění a proměňte svůj domov v oázu bezpečí.

Pantone Color Institute, uznávaná autorita v oblasti barev, každoročně určuje barvu roku, která ovlivňuje trendy nejen v módě a užitném designu, ale také v bydlení. Pro rok 2024 byl vybrán jemný a optimistický odstín Peach Fuzz, symbolizující laskavost, něhu a péči.

Peach Fuzz: Poselství klidu a harmonie

Teplý broskvový tón s názvem Peach Fuzz vyjadřuje touhu po spojení s druhými a nalezení vnitřního klidu. Na barevné škále se pohybuje mezi růžovou a oranžovou a má navozovat pocit bezpečí a harmonie. V interiéru se hodí do obývacích pokojů, ložnic i dětských pokojů, kde vytváří útulnou a klidnou atmosféru. „Při hledání odstínu, který by odrážel naši vrozenou touhu po blízkosti a propojení, jsme zvolili barvu, jež vyzařuje teplo a moderní eleganci. Odstín, který souzní se soucitem, nabízí náruč bezpečí a přirozeně spojuje mladistvé s nadčasovým,“ uvádí Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka Pantone Color Institute.

S jakými barvami kombinovat barvu roku

Díky svému jemnému a uklidňujícímu efektu můžete Peach Fuzz kombinovat s neutrálními barvami, jako je bílá, šedá, béžová či zemitá hnědá. „Tyto přírodní a neutrální tóny propůjčí domovu harmonii a klid. Barevné kombinace inspirovány přírodou navíc přinesou do interiéru pocit spojení s okolním světem a zároveň klidné útočiště pro odpočinek,“ vysvětluje Iva Šmídová, bytová designérka. Jestliže se nebojíte ale výraznějších barev, můžete vyzkoušet kontrast broskvové a sytě červené či fialové, ale i tmavě modré.

foto: Pexels

Uklidňující broskvová i ve vašem interiéru

Jestliže vás jemný odstín Peach Fuzz také nadchl a přemýšlíte, jak jej zakomponovat do interiéru, není nic jednoduššího než nakoupit doplňky v této barvě. Jemné tóny přímo vybízí k zachumlání, proto vlněný přehoz či naducané polštářky v trendy odstínu zcela jistě zútulní každý pokoj. Pocit útulnosti vyvolá i měkký kusový koberec s vyšším chlupem či broskvový ubrus. Volit můžete ale i různé dekorace, jako jsou svíčky, květináče či vázy.

Vsaďte na plisse či rolety v trendy odstínech

Dalším způsobem, jak barvou roku oživit váš domov, je výmalba stěn či volba interiérového stínění. „Pro interiérové žaluzie lze vybírat ze široké barevné škály lamel a pro interiérové látkové rolety, vertikální žaluzie nebo japonské stěny máme na výběr mnoho barevných, jednobarevných i vzorovaných látek,“ uvádí Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA, která je předním výrobcem a dodavatelem stínící techniky. Oblíbeným interiérovým stíněním, kde je možné volit z mnoha barevných odstínů, jsou také skládané látkové rolety zvané plisse. Jejich výhodou je, že je lze vytahovat nahoru i dolu. Jsou vhodné rovněž do atypických oken a hodí se také do místností s vyšší vlhkostí, jako je kuchyň či koupelna. „Chceme-li opticky zmenšit velký prostor, je nutné vybírat barvy teplé, tmavé nebo i křiklavé. Pro tento účel lze zvolit interiérové látkové rolety s velkými výraznými vzory. Chceme-li prostor zvětšit, platí opačné pravidlo. Vybíráme bílé nebo světlé a chladné odstíny barev, jako jsou světlomodrá, světlezelená, světložlutá barva nebo právě světle broskvová. Látky volíme jednobarevné nebo s malými vzory,“ radí Jakub Vaněk z ISOTRY.

Sametový šeřík: Univerzální základ pro kreativní kombinace

Nejen Pantone Color Institute, ale také experti ze značky Dulux každoročně volí barvu roku, která má převzít vládu nad interiéry. „Pro rok 2024 byl zvolen odstín Sametový šeřík, který má stejně jako broskvová Peach Fuzz přinášet klid a harmonii. Tato elegantní fialková barva může v interiéru nahradit oblíbené neutrální odstíny béžové a šedé a snadno se kombinuje s další širokou škálou barev. Díky své jemnosti a optimistickému ladění je ideální pro vytvoření sofistikovaného a zároveň útulného interiéru. Sametový šeřík se hodí k teplým tónům, jako je žlutá a oranžová, ale pro výraznější a moderní vzhled ho s zkombinujte třeba s cihlovou, tmavě modrou nebo zelenou,“ vysvětluje Iva Šmídová. Barva roku je vhodná do všech typů pokojů a umožňuje experimentovat s různými malířskými efekty. Trendem jsou například stěny s barevným gradientem, který vzniká z dalších dvou odstínů. Spodní část přechází postupně do jiného tónu v horní části a výsledkem je velmi efektní design. 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram