Jarní úklid: jak na stále uklizenou domácnost bez větší námahy?

Jarní úklid: jak na stále uklizenou domácnost bez větší námahy?

Co si budeme povídat, trávit volný čas úklidem baví a naplňuje málokoho, ale zase krásnou, vzdušnou a harmonickou domácnost bychom chtěli určitě všichni. Jak toho dosáhnout co nejrychleji s maximálním výsledkem? Máme pro vás pár zaručených tipů, které se osvědčily nám. 

Shutterstock

Jaro už se sice s menšími přestávkami hlásí o slovo, takže možná ten větší úklid po zimě máte za sebou, ale tipy na vyvoněný a na oko uklizený domov uvítáme všichni.

Neplýtvejte časem

Průběžný úklid je nejlepší úklid. A tak trochu i malá prevence před tím velkým nepořádkem, který by následoval. Vše má své místo, takže ihned po jídle ukliďte všechny špinavé talíře a nádobí, které bylo potřeba na přípravu jídla. Otřete kuchyňskou linku a sporák. Vše vám zabere jen pár vteřin, překonáte prvotní nechuť do práce a ve finále se budete těšit z čisté kuchyně a stolu. To samé lze dosáhnout během pár minut i v ostatních místnostech. Pokud přijdeme z práce, školy nebo procházky, ihned se převlékneme a věci uklidíme do skříně, příp. do pračky. Boty uložíme do botníku, klíče od dveří dáme na své místo, kabát či bundu pověsíme.  

Canva

Zónový úklid

Výše zmíněnými tipy jsme se tak trochu dotkli i zónového úklidu. Jedná se o skvělou technikou, která dokáže udržet domov stále čistý, vzdušný a hlavně celý úklid nezabere dlouhé hodiny. Taková jednoduchá definice, na kterou slyšíme, a proto jsme neváhali a do zónového úklidu se pustili. Podstata spočívá v tom, že váš byt pomyslně rozdělíte na jednotlivé zóny, které uklízíte každý den. Tedy každý den se věnujete nějaké části, takže ve finále váš domov nejen že bude působit uklizeně a spořádaně, on takový opravdu bude. Pokud budete tato pravidla dodržovat, úklid už bude spíše malou zábavou, než-li nutným zlem. A to se hodí po celý rok! Klasický víkendový úklid vám pak nezabere více jak hodinu. Udělejte si tak týdení kalendář, kdy každý den bude připadat na jednu místnost či prostor, ve kterém budete uklízet. Věnujte úklidu třeba jen 20-30 minut, ale stále s tím, že se i v jiných místnostech bude udržovat "prevence". Pokud se zapojí i ostatní členové domácnosti, vše půjde o dost rychleji. 

1. Speciální hadříky z mikrovlákna pro úklid sprchy. Lehce odstraní špínu a stopy mýdel a až 99,9% bakterií jen za použití vody (260 Kč), 2. Frosch EKO univerzální octový čistič (80 Kč), 3. Účinný ekologický prostředek Sonett s bio éterickými oleji na čištění skel a hladkých ploch (109 Kč), 4. Tierra Verde Bika univerzální pomocník s mnohostranným využitím při úklidu a údržbě eko domácnosti (76 Kč), vše folly.cz

Víkend

Na víkend si nechte věci, jako je mytí oken, vytření lednice nebo podobné činnosti, které zaberou více času a dělají se dle potřeby, jednou za měsíc či dva. Navíc díky kontinuálně udržovanému pořádku v domácnosti na vše bude ve finále potřeba mnohem méně času. Pomoci si můžete také praktickými krabičkami, které jsou skvělou záležitostí například do lednice. Uchováte si tak potraviny déle čerstvé a navíc budete mít lepší přehled o tom, co v lednici zrovna máte a co bude potřeba doplnit.

Úžasně to také funguje v kuchyňských skříňkách, spíži nebo v komorách, ve kterých uchováváte potraviny. Jednoduše máte vše na očích, popsané a při úklidu jen otřete nad a pod krabičkami. Nemusíte nikde skladovat nevzhledné pytlíky, které se občas roztrhnou třeba v tu nejnevhodnější dobu.

1. Set dóz na skladování suchých potravin s průhledným víkem (1149 Kč), 2. Dóza do chladničky se třemi vrstvami na tři druhy potravin, které uchová déle čerstvé a svěží (399 Kč), 3. Set hranatých misek s nepropustným víkem pro skladování potravin v lednici i mrazničce (1159 Kč), vše folly.cz

Něco navíc

Jsou věci, které si ve vaší domácnosti zaslouží také pravidelnou péči. Například skvělým tipem na udržbu dřevěného krájecího prkénka je jednou za čas ho posypat jedlou sodou, kterou budete rozmazávat rozkrojenou půlkou citronu. Poté důkladně opláchnete a nechte uschnout. 

Dalším skvělým tipem je konec nevzhledných kapek zaschlé vody na vodovodních bateriích. Zkuste je jemně přejet svíčkou a poté rozleštit suchým hadříkem. Vosk na povrchu vytvoří ochrannou vrstvu, která vydrží do dalšího týdne, než znovu přijde řada na úklid koupelny.

Se stále čistou mikrovlnou troubou vám opět pomůže citrón. Misku naplníme vodou, do které přidáme vymačkanou citrónovou šťávu a lžíci vinného octa. Mikrovlnou troubu zapneme na 5 minut. Pára dokáže odstranit nejen nečistoty, ale také zápach. Poté nechte ještě pár minut zavřeno, pak misku odstraňte a vyčistěte.

canva.com
Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram