Kam v září k moři?

Kam v září k moři?

Pláže přecpané turisty vás nelákají, moře se ale vzdát nechcete? Místo, abyste na dovolenou k moři odcestovali během letních prázdnin, čekáte, až se děti vrátí do škol a turistů ubyde? Plánujete dovolenou v září, ale pořád nemáte jasno, kam se vypravit? Tady je pár tipů!

Dovolená v září má svoje kouzlo

Od června zhruba do poloviny září jsou oblíbená letoviska plná turistů, když chcete navštívit některou z památek nebo jiných míst, která stojí za vidění, musíte se obrnit trpělivostí. Než na vás dojde řada, mohou uplynout dlouhé minuty, někdy i hodiny. Když se ale na dovolenou vydáte později, nic z toho vás nečeká. Pláže budou poloprázdné, moře ale pořád bude ideální pro osvěžení. Fronty se zkrátí nebo zcela zmizí, teploty budou o něco příjemnější než uprostřed léta. Dovolená v září prostě má svoje kouzlo. Kam na ni?

Tip číslo jedna: Turecko

V Turecku v září pořád panují letní teploty, moře je ale příjemně vyhřáté a vy si koupání můžete parádně užívat. Jednou z nejoblíbenějších oblastí je Turecká riviéra s nádhernými písečnými plážemi, čistým mořem a mnoha památkami, které stojí za návštěvu. Vydat se můžete na výlet do Pamukkale, Kappadokie nebo Manavgatu, užít si místní pohostinnost a možná se vydat i do pohoří Taurus s vodopády, největší soustavou jeskyní a krasovými oblastmi s ponornými řekami. Centrem riviéry je Antalaya, kde za návštěvu stojí zejména historické centrum se středověkými hradbami.

foto: freepik

Tip číslo dva: Egypt

Zatímco v létě teploty šplhají do závratných výšin, v září jsou už poněkud příznivější, i když se pohybují kolem 30 °C. Ideální čas užít se Egypt plnými doušky. Teplota moře neklesá pod 27 °C, na své si tu přijdou nejen milovníci podmořského života. Odjet byste neměli bez návštěvy pyramid, Káhiry ani chrámů v Karnaku a Luxoru.

Tip číslo tři: Řecko

Na ostrovech panuje klid a ideální teploty, díky tomu můžete naplno obdivovat kouzlo zdejšího prostředí. Slunce září 9 hodin denně, teploty se pohybují kolem 24-29 °C, tedy počasí ideální jak ke koupání, tak k turistice. Kdo nechce ležet jen na pláži, ten se může vydat obdivovat starodávné památky (Delfy, palác Knossos), nebo navštívit bájný úkryt sirén, ostrov Thassos, kde je k vidění přírodní jezírko Giola, jinak také Diovo oko. Den můžete zakončit návštěvou některé z taveren. 

Víte, že Řecko má díky členité krajině ideální podmínky pro cyklistiku? Nasedněte na pánské nebo dámské kolo a poznejte Řecko z jeho sedla.

Tip číslo čtyři: Tunisko

Toužíte nejen po dovolené u moře, ale také po troše exotiky? Vsaďte na Tunisko. Průměrné teploty se v září pohybují mezi 30-32 °C, teplota moře kolem 25-28 °C. Mezi nejoblíbenější turistické cíle patří ostrov Djerba s dlouhými písčitými plážemi a luxusními resorty. Z Prahy sem doletíte do 3 hodin a pak už vám nic nebrání přepnout do módu dovolená a užívat si.

Tip číslo pět: Albánie

Nechcete dovolenou trávit jen poleháváním u moře? Ideální čas pro návštěvu Albánie tak pro vás nastává v září, kdy teploty už nedosahují takových výšin a vy se můžete vydat nejen na pláž, ale třeba i do Tirany, kaňonu Gjipe nebo antického areálu Butrint. Milovníci adrenalinu a potápění by měli zavítat také do údolí řeky Valbonë.

Tip číslo šest: Andalusie

Jedny z nejkrásnějších pláží, termální koupele, opičí kolonie, dechberoucí výhledy a pueblos blancos (bílá městečka). Tak přesně to na vás čeká v Andalusii, nejjižnějším regionu Španělska, kde si dovolenou užijete opravdu naplno. Je tu řada míst, které musíte vidět, od písečných pláží až po zasněžené vrcholky hor. Užívat si můžete na trzích i na procházkách městem po setmění a poznávat vlídnost zdejších lidí.

Tip číslo sedm: Maroko

Nepatříte zrovna mezi milovníky příliš vysokých teplot, ale koupání v moři si odpustit nechcete? Vypravte se v září nebo říjnu do Maroka, země kontrastů. Průměrné teploty vzduchu se pohybují kolem 26 °C, moře mívá mezi 22-24 °C. Když se nabažíte koupání v moři, třeba na té nejhezčí pláži Legzira u města Sidi Infi se zlatým pískem a červenými skalními oblouky, můžete navštívit kaňony, vysoké hory i nádherná starobylá města, např. Casablanca nebo Rabat. Nezapomenutelný výhled po okolní krajině poskytne hora Jebel Toubkal, do pouště se můžete vydat na velbloudech.

Tip číslo osm: Chorvatsko

V září se v Chorvatsku můžete těšit nejen na příjemné počasí s denními teplotami vzduchu kolem 25 °C, ale i na příznivější ceny ubytování a spoustu dozrávajícího ovoce. Moře je v této době příjemně prohřáté, díky příjemným teplotám u moře můžete pobýt klidně celý den. Že to není nic pro vás? Co takhle jachting v Chorvatsku? Pobřeží Jadranu je proslulé svojí členitostí, mnoha ostrovy i osamělými zátokami, které přímo vybízí k tomu, abyste tam zakotvili a obdivovali zdejší krásy.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram