Nasajte to pravé kouzlo Vánoc na nejkrásnějších adventních trzích nejen v Česku

Nasajte to pravé kouzlo Vánoc na nejkrásnějších adventních trzích nejen v Česku

Cestovat karavanem v létě není nic neobvyklého, ale střihnout si nejhezčí adventní trhy v pár dnech právě teď, to bude to pravé vánoční dobrodružství!

Vůně vánočního cukroví, svařák, koledy a bohatě nezdobený vánoční stromeček - tak to je jen pár věcí, které neodmyslitelně patří k adventu. Každé město se přitom může pochlubit jedinečnými adventními trhy a pro nadšence cestování v karavanu pro vás máme pár tipů na adventní trhy, které stojí za to navštívit. Cestování karavanem je skvělou možností, jak je navíc všechny procestovat najednou a dostat se tak do té pravé vánoční nálady. 

foto: pexels


„Advent je pro půjčení obytného vozu skvělým obdobím. Ceny půjčovného jsou tou dobou většinou nejnižší v celém roce a zákazníci tak nemusí hledat a utrácet za ubytování klasického typu, které je naopak v tomto období velmi drahé. Díky obytce se také není potřeba omezovat jen na jednu destinaci. Naopak je možné projet několik měst a porovnat, kde mají ten nejlepší svařák a nejhezčí stromeček,“ dodává Lukáš Janoušek CEO společnosti Campiri.

Praha

Zřejmě nejikoničtějšími trhy v Česku jsou ty v hlavním městě. Koná se jich zde hned několik a v minulých letech získaly řadu ocenění. Opakovaně se například umístily mezi TOP 5 světovými trhy a v roce 2016 dokonce získaly titul Nejlepší vánoční destinace od US News a Travel World.

Ty na Staroměstském a Václavském náměstí patří tradičně k těm největším. Jestli preferujete spíše komornější atmosféru bez davů lidí, zastavte se na trzích na náměstí Míru nebo v Karlíně. Není žádným překvapením, že díky tolika lákadlům je adventní Praha oblíbeným cílem cestovatelů s obytnými vozy. Možností, kde nocovat, mají hned několik. V blízkosti centra je to třeba Parking Florenc Dolní nádraží. Parkoviště je uzavřené a hlídané. Pokud byste ale nechtěli zajíždět do centra, je možné zůstat i na okraji města. Jednou z takových možností je Stellplatz Buliro Praha na západním okraji. Do centra se odsud dostanete MHD zhruba za 20 minut. Stellplatz nabízí celoročně 25 míst. Další možností může být třeba Stellplatz Praha u dálnice D8.

Olomouc

Další nádherné město, které je v období adventu pohlceno tou pravou vánoční atmosférou. Trhy s bohatým kulturním a dětským programem se konají na Horním i Dolním náměstí a samozřejmě také na vánoční tržnici. Kromě toho se ale letos radnice rozhodla vrátit také k tradičnímu kluzišti. Svařák nebo trdelník tak budete moct ihned bez výčitek vysportovat na čerstvém vzduchu za zvuku koled. 

Najít parkovací místo pro obytný vůz není v Olomouci problém. Jednou z možností je třeba zcela nové stání pro karavany Pod Svatým Kopečkem s nádherným výhledem. Za stání tam zaplatíte 250 Kč na den. Rozhodně však nenechávejte vůz přes noc u silnice. Pro obytňáky i karavany platí na území Olomouce i v jejím okolí v době od 22 do 6 hodin zákaz stání.

foto: Campiri

Karlovy Vary

Lázeňská města na západě Čech, zejména pak Karlovy Vary, nabízejí o něco komornější vánoční atmosféru, ale i zde mají vánoční trhy své kouzlo. Naprostým středobodem tamního adventního dění je Mlýnská kolonáda, kde na vás kromě krásné výzdoby čekají také vánoční trhy s typickou teplou Becherovku. Pokud si chcete projít ty nejkrásnější místa, doporučujeme vánoční trasu od hotelu Thermal na Divadelní náměstí.

Parkovat je možné na stellplatzu Holoubek. Do centra se odsud dostanete autobusem nebo pěšky. Cesta trvá jen pár minut. K dispozici tam mají 22 stání s elektrickými přípojkami. Od 1. prosince je tu možné parkovat za 300 Kč na noc, platí se v recepci hotelu U Šimla.

Vídeň

A pokud byste raději vyjeli načerpat vánoční atmosféru do zahraničí, rozhodně nebudete litovat, když zamíříte do vánoční Vídně. Tato historická metropole je zejména svou krásnou architekturou pro vánoční trhy jako stvořená. Určitě byste neměli minout nejslavnější trhy u radnice. Jednou z největších atrakcí tamních trhů je také Herzelbaum neboli srdíčkový strom, u kterého se potkávají nejen
zamilované páry.

Nocovat doporučujeme ve Vídni (a v celém Rakousku) jedině na stellplatzech nebo v kempech. Spaní
mimo ně je trestáno vysokými pokutami. Řada kempů i stellplatzů je v rakouské metropoli otevřena celoročně, a proto si můžete vybrat z bohaté nabídky. Jednou z možností je třeba Reisemobil - stellplatz Vídeň.

foto: wien.info

Drážďany

Drážďany a tamní vánoční trhy jsou vyhlášené. Jedno z nejkouzelnějších měst ležících na Labi, jehož vánoční nabídka je opravdu bohatá. Hlavním trhem je Striezelmarkt, který je zároveň nejstarší v celém Německu. Další jsou po celém městě. Pomoc se ve všech zorientovat by vám měla brožura (dostupná i v češtině), kterou dostanete ve stánku s informacemi na severozápadním rohu Altmarktu. Pro drážďanské trhy jsou charakteristické obří vánoční pyramidy. Vrcholem trhů je pak Stollenfest neboli Štolová slavnost. Ta má vždy organizovaný zábavný program a je na ní odhalena obří štola.

V Drážďanech můžete s obytným vozem zaparkovat a přenocovat třeba v Kempu Dresden-Mockitz, od centra je asi jen 15 minut. 

foto: istockphoto
Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram