Profesionální kartáče. Který je ten pravý pro váš typ vlasů?

Profesionální kartáče. Který je ten pravý pro váš typ vlasů?

Jaký typ kartáče používáte, hraje opravdu velkou roli v tom, jak zdravě budou vaše vlasy vypadat. Máme pro vás jednoduchý návod na to, jak vybrat správný kartáč pro váš typ vlasů. Nekupujte další kartáče a hřebeny naslepo, ale jděte na jisto!

Pokud doma máte jen jeden kartáč na vlasy, po kterém sáhnete při jakékoli úpravě vlasů, měli byste zpozornět. Různé typy kartáčů mohou mít na vlasy zcela odlišné účinky, a to jak z hlediska výsledného stylingu, tak i z hlediska zdraví vlasů. Každý je určen pro konkrétní typ a texturu vlasů a samozřejmě i pro konkrétní druhy úprav a finální styling. Tak jaký je mezi nimi vlastně rozdíl a který je ten pravý pro vaše vlasy?

Na materiálu záleží

Podle materiálu, ze kterého je hřeben a jeho štětiny vyroben, poznáte pro jaký typ vlasů je vhodný a co od něj můžete očekávat. 

Umělé nylonové štětiny jsou obecně vhodné pro všechny typy vlasů a lze je použít na mokré i suché vlasy a také k bezbolestnému vyčesání zacuchaných vlasů. My bychom po nich sahali nejčastěji na mokré rozčesávání. Při použití masky nebo kondicionéru ve sprše s ním vlasy krásně rozčešete a pečující produkty rovnoměrně rozprostřete do délek.

foto: se svolením značek

Tangle Teezer Large Wet Detangler - speciálně uzpůsoben pro šetrné rozčesávání mokrých vlasů (388 Kč, Notino). Balmain White Detangling Brush - ručně vyrobený luxusní kartáč Balmain vhodný na mokré i suché vlasy (980 Kč, Salononline).

Kartáč s kančími štětinami je vhodný pro jemné pročesání např. po kulmování nebo pro uhlazení vlasů. Oceníte je, pokud máte jemné vlasy. Nezatíží je a navíc příjemně promasíruje vlasovou pokožku. Kartáče s kančími štětinami jsou vhodné i pro děti.

Kombinace kančích a nylonových štětin bude tou pravou volbou jak pro majitelky jemných vlasů, tak těch, které se pyšní dlouhou hřívou nebo prodlouženými vlasy. Tato kombinace perfektně promasíruje vlasovou pokožku, a tudíž pomáhá rovnoměrně rozčesat přirozený maz z pokožky do celé délky vlasů. Díky tomu zabraňuje nadměrnému krepatění a maštění vlasů a zároveň těm suchým dodá potřebnou sílu a lesk.

foto: se svolením Balmain

Balmain All Purpose Spa Brush - je kartáč ze směsi nylonových a 100% kančích štětin, který je šetrný k vlasům. Zabraňuje krepatění, nadměrnému maštění a napravuje suché vlasy, kterým dodává přirozený lesk (1550 Kč, Salononline).

Vyzkoušet také můžete kartáč s dřevěnými štětinami, tedy v tomto případě spíše bodlinami. Ten dokáže také skvěle prokrvit pokožku hlavy a podpořit tak růst vlasů. Určený je ale ovšem na méně náročné rozčesání, řekli bychom spíše jen na takové pročísnutí.

Dokonalý tvar

Vyndat malý hřebínek a pročesávat s ním lví hřívu, to nebude asi to pravé ořechové. Správný tvar kartáče je tedy také důležitým detailem. Pro husté vlasy je ideální široký plochý kartáč, se kterým půjde vlasy i krásně vyfoukat do rovna. Ideální je pro foukanou a objemový styling kulatý kartáč. Ten poslouží hlavně jemným vlasům, pro získání loken a většího objemu, ale samozřejmě bude fungovat i u hustých a dlouhých vlasů. Jen bude potřeba pro každou délku vybrat jiný průměr kartáče. Ty dlouhé ocení větší průměr a naopak.

Dalším bonusem mohou být u kartáčů také ergonomické rukojeti. Pohodlně tak zvládnete nejen česání, ale třeba i náročnější a delší foukání vlasů.

Na míru pro mé vlasy

  • Pro jemné a rovné vlasy - husté měkké štětiny, pro styling kartáč s kulatou hlavicí.
  • Pro husté vlasy se sklonek k zacuchávání - silnější a řidší štětiny, pro styling kartáč s kulatou hlavicí, ale pro foukání do rovna postačí i plochý.
  • Přirozeně vlnité vlasy - tvrdší hřeben s širokým zubem. Ideální jsou také ionizační štětiny, které minimalizují třepení vlasů a ihned upraví náboj vlasů.
  • Krátké vlasy - přirozenou strukturu vlasům dodá hřeben se širokým zubem, ale v případě uhlazení a zvýraznění střihu použijte jemný hustý kartáč.
foto: se svolením Tangle Teezer

Tangle Teezer Ultimate Styler - suchá úprava a finální styling s tímto pomocníkem půjde jako po másle. Inovativní zuby, které si poradí klidně i s vlnitými a prodlouženými vlasy nebo příčesky. Vlasy zanechává hladké, lesklé a dodává jim objem. Navíc vylepšený design rukojeti vám padne přesně do ruky a poskytne tak maximální pohodlí při vytváření účesů (424 Kč, Notino).

Česání je věda

Technika správného česání a toho pravého kartáče jde ruku v ruce s krásnými vlasy. Stačí dodržovat několik základních triků a věřte, že vaše vlasy budou vypadat dokonale.

  1. Vlasy po umytí nechte lehce proschnout. Až poté je pročešte. Snadněji by se mohly poškodit.
  2. Začněte nejprve od konečků a postupujte směrem vzhůru.
  3. Češte vlasy po celé jejich délce.
  4. Používejte produkty, které jsou přímo určené pro snadné rozčesávání vlasů.
  5. Vlasy nečešte příliš často. Zbytečně by se mohly mnohem více mastit.
foto: se svolením Salononline

Kadeřnické trio pro tu nejlepší foukanou. Ergonomická rukojeť, patentovaný komplex GrapheneMX™ přírodních minerálů a grafenu, který umožňuje rychlejší a šetrnější styling, zdravější vlasy a kontrolu nad krepatěním během vysoušení. Přírodní minerály pronikají hlouběji do vlasů, čímž získávají větší sílu, hladkost a lesk (890 Kč, Salononline).

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram