Rozhovor s českou módní návrhářkou Petrou Pitelkovou

Rozhovor s českou módní návrhářkou Petrou Pitelkovou

Oděvní značka PETITEÉ vznikla v roce 2012 a pod značkou navrhující dámské limitované kolekce oděvů, tvoří návrhářka Petra Pitelková

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
Jmenuji se Petra Pitelková, vystudovala jsem textilní a oděvní návrhářství na Technické univerzitě v Liberci. Magisterské studium dokončuji na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Tento rok jsem na studijní stáži v Miláně.

Zároveň  vystupuji pod vlastní značkou Petiteé, která vznikla v roce 2012. Ve své tvorbě se zaměřuji na dámské limitované kolekce oděvů s osobitým přístupem zpracování.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
K návrhářství mě asi nejvíce přivedla střední průmyslová škola oděvní v pražských Holešovicích, kde jsem studovala  a naučila se spoustu základů ohledně šití a technologie,  které jsem později využila v praxi. Tam jsem si také uvědomila, že mě tato práce baví a chci v ní pokračovat i do budoucna. Následně jsem studovala Technickou univerzitu v Liberci, kde jsem pokračovala v oboru textilní a oděvní návrhářství. Naučila jsem se zde hodně technologických věcí, např. jak zacházet s pletacími a tkacími stroji, také jsem získala spoustu informací o oděvních materiálech, technologiích, barvení a tisku textilií. Později jsem začala pracovat na vlastních kolekcích a začala je prodávat.

Čemu se v současné době věnujete?
Nyní se naplno věnuji studiu na stáži v Miláně a také zároveň pracuji na nové dámské  kolekci, která zde vzniká. V létě bude možné modely z nové  kolekce zakoupit.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Výběr materiálu většinou závisí na kolekci,  kterou zrovna připravuji.  Záleží na tématu kolekce a celkové atmosféře. Někdy se mi stane, že mě osloví přímo konkrétní materiál a na jeho základě pak vznikne celá kolekce. Ráda pracuji s úplety, jemným tylem ale i tužšími materiály, jako jsou koženka a plátno, baví mě jejich zpracovávání.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Na konkurenci se dívám jako na velice pozitivní věc, která mi pomáhá k tomu být stále lepší, zdokonalovat se a pracovat na sobě.  Zatím nemám pocit, že by mou práci někdo kopíroval, jsem teprve na začátku.

Kde stále berete inspiraci?
 Momentálně mě asi nejvíce  inspiruje Itálie a Miláno, kde nyní studuji. Také v ulicích se často nachází mnoho inspirace obzvláště tady v Miláně, ale často čerpám inspiraci i z přírody jako například u předchozí kolekce Evoluce. Záleží, jaké téma mě zrovna oslovuje a je mi blízké, z toho pak vycházím a snažím se o promítnutí do celé kolekce. Někdy také nahlédnu do minulých kolekcí a dostanu nápady, jak třeba některé modely zpracovat lépe a vzniknou tak nové věci.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Díky mému nynějšímu pobytu v zahraničí, není  možné nyní  zakoupit mé modely, ale již během července, plánuji prodávat vybrané modely z nové kolekce na internetu  na webu - Molo7.  Později i na mých webových stránkách.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Obecně obdivuji všechny návrháře, kteří vytrvají, protože začátky, nebývají jednoduché.

Chtěla byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Ano určitě, pokud by tu byla ta možnost, velice ráda bych si takovou spolupráci vyzkoušela, např. s nějakým velkým módním domem, abych získala nové zkušenosti a kontakty.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Nyní pracuji na nové dámské kolekci, která vzniká právě v Miláně. V kolekci se odrazí můj pobyt v Itálii, který mě velmi inspiruje. V dámské kolekci se bude prolínat sportovně-elegantní styl a doplněný bude o  ruční výšivky.  Do budoucna se chystám vylepšit své webové stránky a nabídnout i zakázkovou tvorbu, také zapracuji na tom, aby se mé kolekce dostaly k více lidem.

 

Zdroj: Petra Pitelková a moda.cz

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram