Rozhovor s českou módní návrhářkou s Eliškou Navrátilovou

Rozhovor s českou módní návrhářkou s Eliškou Navrátilovou

Eliška Navrátilová vystudovala VOŠ oděvního návrhářství v Praze 

Co byste o sobě našim čtenářům řekl (a)?
Studovala jsem módní návrhářství na střední a pak i na vyšší škole v Praze. Od té doby navrhuji a šiji modely na zakázku. Důležitý je pro mě především individuální přístup k zákazníkovi a kvalitní krejčovské zpracování.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Dá se říci, že mamka. To ona mi ukázala, že šaty které nosím se  dají ušít i doma a že je mohu „vylepšit“. Studovala oděvní školu v Prostějově, ale šitím se živila krátce. Když  jsem projevila zájem, s radostí se se mnou znovu učila střihy a postupy zpracování. Díky ní jsem ke všemu okolo šití měla tak blízko. Tvorba modelů je pro mě dodnes kouzlem, které chci poznávat. Umět s materiálem pracovat a vytvořit model jako by na vás odjakživa patřil, tomu já říkám umění. Začátky pro mě byly a stále jsou velmi krušné, ale zatím jsem neslyšela o návrháři, který by s poctivým řemeslem prorazil bez útrap na začátku své tvorby.

Čemu se v současné době věnujete?
Momentálně jsem dokončila koktejlové šaty na zakázku. Vytvářím spíše jednotlivé modely než celou kolekci. Znovu jsem oprášila nápad copánkových broží, které jsem začala vyrábět před více než dvěma lety. Ráda bych jejich technologii a využití rozvíjela dál.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Barevnost, kvalita, příjemné na omak, ale také vhodný výběr na daný kus oblečení. Neposledním kritériem je také obtížnost zpracování a údržby.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
S tím se asi jednou za čas potká každý autor. Někdy se může stát, že jsou myšlenky skutečně dost podobné. Jindy se vámi opravdu někdo inspiroval. Nikdy se mi ale nestalo, že by mou práci někdo zkopíroval. V dnešním zrychleném světě musí být autor na své know how opravdu opatrný.

Kde stále berete inspiraci?
Inspirace je všude okolo nás. Přichází ke mně nezvána a někdy když ji zvu ne a ne přijít :) Většinou se řídím momentální náladou. Ta se dá někdy připodobnit k barevnosti. Poslední dobou je mou inspirací také říše zvířat nebo historie.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Vlastní ateliér momentálně nemám, ale na mých stránkách najdete kontakt, případně jsou některé z modelů ve fotogalerii na prodej. Stačí napsat nebo zavolat a mohou být vaše. Mé výrobky najdete také na Fléru (http://www.fler.cz/shop/eliska-navratilova).

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
V obojím případě vytrvalost jednotlivých tvůrců setrvat v tomto oboru. Sama poznávám, že začátky jsou velmi krušné a ani další pokračování nezaručuje, že bude mít návrhář na růžích ustláno. Obdivuji ty návrháře, kteří do toho jdou s vervou a nesestoupí ze své laťky.

Chtěl (a) byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Spolupráce s dalším návrhářem je vždy těžká. Pokud je to již zavedený návrhář, má už jistě svůj rukopis. Pracovat na tvorbě v úzkém kontaktu znamená, rozumět si nejen tvorbou, ale mít také jisté sympatie k druhému. Nicméně za takovou zkušenost bych byla velice vděčná. 

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Jak už jsem zmínila připravuji nové varianty copánkových broží a možná i jiných ozdob a doplňků. V současné chvíli jsem zatoužila po kožešinové vestě, takže dělám radost také sobě.

 

Zdroj: Eliška Navrátilová a moda.cz

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram