Rozhovor s návrhářkou Kristinou Synek: „STOP svatební šlehačce!“

Rozhovor s návrhářkou Kristinou Synek: „STOP svatební šlehačce!“

S Kristinou Synek jsem se více seznámila na její nedávné přehlídce

Jste jedna ze šťastných dam, co v džungli mužů ulovila svého prince a budete se vdávat? Chcete netradiční, kreativní a absolutně nezapomenutelnou svatbu? Oslovte Zajaty !

Kromě jedinečných šatů pro vás i ženicha, vám navrhnou celý svatební design včetně doplňků. Od svatebního oznámení počínaje, přes dort, podvazek až ke květině pro vaši budoucí tchýni. Jeden zvelmi povedených svatebních projektů si na míru ušila přímo módní návrhářka z týmu Zajaty Kristina Synek. Přečtěte si, jak tato mladá návrhářka spolu se svými kolegyněmi prožívala přípravy nejen na svůj den D.

Jak vznikl nápad Svatba v kostce?
Nápad Svatba v kostce vznikl docela netradičně už v obchodě s látkami. Většinou napřed vymyslíme koncept a až pak se vybírají svatební materiály. Ale tentokrát jsme náhodou narazily na zvláštní organzu, ve které byl zatkaný vzor kostky. Měli byste vidět výraz mého snoubence, když jsem mu oznámila, že budu mít kostkované šaty. Nakonec to strávil a vzor kostky se tak promítl do celé naší svatby. Kde všude byla kostka? Kostka byla úplně všude. A to je na konceptu to klíčové kouzlo. Když si zvolíte jednoduché téma, dá se promítnout do každého detailu, který si jen namyslíte.

Kromě šatů, které tedy byly z kostkovaného materiálu, mělo tvar kostky svatební oznámení, jmenovky, výzdoba svatební tabule, šperky, dort, dokonce i prstýnky a kytice. Květina byla velice vtipně řešená. Nikdo z nás nejprve vůbec netušil jak dostat květiny do kostky, máme však štěstí na šikovné lidi kolem sebe, narazily jsme na kreativní květinářku, a ta problém vyřešila. V několika řadách navlékala okvětní lístky na drátek a kostku tímto vymodelovala.

Co obnášelo vytvořit celou svatbu v kostce?
Svatba v kostce byla hodně o ruční práci a vymýšlení technologií. Jak vytvořit šperk, který vypadá jako kostky ledu, jak udělat kostku z květin, jak vysvětlit cukrářce kostkovaný dort. Nejtěžší však byly samozřejmě šaty. Kolegyně Lucie Barinová vzpomíná na hodiny strávené v ateliéru stříháním kostek, tak aby vznikla výjimečná sukně. Spousta hodin konzultací, usměrňování, aby na šatech nebylo příliš mnoho prvků a byly designově čisté. Ale to vše provázelo hodně smíchu a radosti ze samotné tvorby. Taková atmosféra, samozřejmě podpořená zodpovědností a patřičným stresem, doprovází každý náš svatební projekt.

Jaká další témata svateb jste uskutečnily?
V týmu Zajaty vzniklo již přes deset svatebních projektů a témata byla různá. Jednou se jednalo o šaty punk, pak o šaty inspirované moravským krojem, vytvořily jsme svatební design opírající se o netradiční tkaniny či koncepty postavené na plastových detailech. Důležité je udržet si střízlivý odstup a stále mít na paměti, že výstup má být dokonalý svatební design. Nejde nám o tradiční pojetí svatebních rób. V týmu Zajaty jsme unavené již dvacet let zamrzlým svatebním stereotypem, který z krásných dívek dělá nevkusné šlehačkové dámy. A to je věc proti, které naše svatební šaty bojují.

Na jakých šatech právě teď pracujete?
Momentálně vytvářím koncept jednoduše nazvaný „list“. Tvar listu se opakuje ve svatebním oznámení, ve výzdobě slavnostní tabule a hlavně na šatech. Opět je to vše o ruční práci, sukně je poskládaná z jednotlivých listů… ani raději nepočítám, kolik jich tam bude.

Je klíčové navázat důvěrný vztah s klientkou?
Přeci jen, svatba je docela intimní záležitost a v rozhovoru jste mi řekla, že ten velký den s nimi také emocionálně prožíváte. Jak tedy váš vztah s nevěstou funguje? Navázání kvalitních vztahů s klienty je naprosto zásadní a klíčový moment. Budování důvěry umožňuje při tvorbě dokonalý výsledek. Je pravda, že je svatba velmi intimní záležitost a my jsme vždy šťastné, když máme možnost poznávat další členy rodiny nevěsty i ženicha a prožívat s nimi radost i stres. Nejúžasnější je to, že u prvního návrhu sedíte jako tvůrce a zákazník a hotové šaty odevzdáváte přátelům. Většina nevěst se s námi dodnes potkává a na celý proces svatby společně vzpomínáme.

 

Zajaty design: Lucie Barinová, Kristina Synek Fotografie: Simona Smrčková, SIMSFOTO

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram