Rozhovor s Pavlem Berkym | Mladý slovenský návrhář  je miláčkem české módní scény

Rozhovor s Pavlem Berkym | Mladý slovenský návrhář je miláčkem české módní scény

Vyzpovídali jsme jednoho z nejúspěšnějších slovenských návrhářů. Jaké jsou jeho plány do budoucna a jak vidí českou módní scénu?

Pavel Berky je mladý a velmi nadějný slovenský návrhář, který svou tvorbu prezentoval ve světových metropolích. Je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové, po studiích se začal věnovat vlastní tvorbě a během své kariéry už stihl posbírat řadu ocenění. V roce 2012 se stal Top Style designérem, vyhrál soutěž Exalt Fashion Show v Salt Lake City nebo také soutěž The Way. Jak sám říká, jeho tvorba se vyznačuje zajímavým střihovým řešením. Přes komplikovanost oděvních konstrukcí se však modely nesou v duchu minimalismu

Tvoji tvorbu sledujeme již dlouho, sbíráš ocenění a uznání všude ve světě. Jaký to je pocit, když se tvé jméno stalo jedním z nejskloňovanějších i na české módní scéně?

Já to tak nevnímám. Vždy jsem se snažil dělat svoji práci, jak nejlépe umím. Je to taky hodně o štěstí a být ve správný čas na správným místě. Taky jsem se na nějakou dobu odmlčel a vycestoval na více než 3 roky do Londýna, kde jsem nasbíral spoustu nových nápadů a inspirace. Pomohlo mi to trochu otevřít oči a dívat se na módu z vícero úhlů.

Jak často představuješ kolekce? Na čem momentálně pracuješ?

Tady v České republice je to malinko těžší než třeba v Londýně. Není tady dostatek nákupčích ani prodejní místa, kde by od vás kolekce odkupovali. Řešíme to víc na individuálním přístupu, menší kolekce navržené přímo pro danou prodejnu. Má to pro mě momentálně spoustu výhod. Baví mě, když můžu tvořit přímo na základě nějakého konceptu, který si s daným butikem vytvoříme. Mojí velkou výhodou je i to, že jsem schopný všechny produkty sám navrhnout, připravit střih, vybrat materiál a sám i zrealizovat. Zabere to možná trochu více času, ale na konci dne vím, že jsem do toho dal maximum a výsledný model je v naprostém pořádku. Můžu říct, že tento osobní přístup mi velmi vyhovuje. Mám rád ten pocit, když vím, že zákazník dostává to, co si zaslouží.

Pokud se jedná o kolekci na nadcházející sezónu, prozradíš nám, na co se můžeme těšit?

Momentálně je v oběhu moje “šusťákovka”, která je čím dál tím víc populárnější. Byl to takový můj první pokus o streetovější produkt a vypadá to, že zabodoval. Koupit se dá v několika pražských buticích s lokální tvorbou a nově si jí můžete pořídit i v Plzni. Myslím, že tuto větrovku si tady necháme na obě sezóny a určitě si s ní ještě barevně a střihově vyhraju, takže se máte na co těšit. Příští měsíc máme v plánu vypustit další produkt do oběhu a věřím, že bude také tak úspěšný. Všechno se dozvíte na mých oficiálních profilech; na facebooku a instagramu.

Kde nové kolekce prezentuješ? Uvažuješ nad tím, že bys nastálo prezentoval v rámci MBPFW, nebo dáváš přednost vlastní přehlídce/popřípadě prezentaci v zahraničí.

Zatím to nemám v plánu, je to pro mě zbytečná investice. Přemýšlíme o nějakém zajímavějším způsobu prezentace. Uvidíme, co nás napadne. Chci se ale také znova začít věnovat projektům, které pomáhají tam, kde se tomu nedostává. Móda by měla být pro všechny.

Dlouho si žil v Londýně. Vrátil ses do Čech na stálo nebo plánuješ fungovat mezi dvěma městy?

Já jsem se do Londýna stěhoval s tím, že to není na stálo. Věděl jsem, že se chci vrátit a pokračovat v tom, co jsem tady nechal. Potřeboval jsem jen trochu víc času, abych si uvědomil, co vlastně chci, a kam chci směrovat. Byl to pro mě velmi inspirativní pobyt. Musím přiznat, že si pohrávám s myšlenkou, znova někam vyrazit. V Praze to ale vidím určitě aspoň do konce sezóny.

V čem je podle tebe móda a módní scéna v Londýně jiná než v Praze. Na čem by Čechy měly zapracovat?

To nejde srovnávat. Nemůžeme se vyrovnat velkým mekkám módy jako Londýn, Paříž a pod., když mi uděláme jeden krok vpřed, oni udělají další dva. Prostě to tak je a nic s tím neuděláme. Bohužel těch několik desítek let vězení se těžko dohání, ale musíme jít dál. Musíme pořád makat a být připraveni na velké věci, které se k nám ze západu hrnou. Musíme být otevřeni těm novým věcem. A samozřejmě by to chtělo více svobody, československé ulice jsou bohužel pořad jedna velká nuda; ale ono to přijde. :)

Je těžké prosadit se ve městě jako Londýn? Povedlo se ti to?

Londýn vypouští každý rok nespočet mladých talentů a představa, že někdo “z východu” přiletí a stane se tam hvězdou, je dost nereálná. Ani to, že nastoupíte a vystudujete Central St. Martins (jedna z nejlepších módních škol ve světě) vám nezaručí to, že budete druhý Alexander McQueen. Je to o náhodách, štěstí, kontaktech a penězích. Naštěstí tohle všechno jsem tušil ještě před odletem a nelámal si s tím hlavu.

Naposledy jsme tě mohli vidět na Life is Fashion. Plánuješ ukázat svou tvorbu i na dalších podobných akcích nebo to byla na jaře poslední příležitost se s tebou vidět?

V plánu je toho ještě hodně, rád bych se zúčastnil podobných akcí i v budoucnu. V červnu se chystám na Slovensko do Trenčína na akci Ódy Módy, kterou každoročně pořádá Střední umělecká škola v Trenčíně, kterou jsem absolvoval. Moc se už na tuhle akci těším.

My už se nemůžeme dočkat dalších novinek, které Pavel chystá! A co vy?

 

pavelberky.com, facebook.com/berkypavel

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram