Rozhovor s Veronikou Štěrbovou

Rozhovor s Veronikou Štěrbovou

Podzimní a zimní kolekce Veroniky Štěrbové ze značky Sophistic by Veronika vás donutí zapomenout na to, že už je venku zima a deštivo.

O nové kolekci značky Sophistic by Veronika jsme sice už napsali, ale přišla by nám škoda vám nepřiblížit i to, z jakých materiálů kolekce vznikala, kde Veronika Štěrbová hledala inspiraci a co je v kolekci novinkou. A zrovna novinky jsou tím, na co se zákaznice Sophisticu určitě těší nejvíce!

Veroniko, kde jsi tentokrát hledala inspiraci pro novou kolekci? 

Kolekcí pro sezónu Podzim/Zima 2015/16 navazuji na kolekci předešlou, Pre-Fall 2015 s kolibříky, a to především barevností. Tak jako v Pre-Fall, i v podzimní a zimní kolekci jsou hlavními barvami hořčičně žlutá a smaragdově zelená. Hlavní inspirací se tentokrát stala móda 70. let a opět žena a její půvab.

Dá se v showroomu ještě sehnat nějaký kousek z kolibříkové kolekce?

Ano, kolibříková kolekce je stále k dispozici. Už ne v původním rozsahu nabídky, některé modely jsou již vyprodané. Pár kousků však zbývá a jsou k dispozici jak v ateliéru, tak na e-shopu Sophistic by Veronika.

Není pro tebe čím dál tím těžší vymýšlet nové věci? Přeci jen, kolekcí už máš za sebou požehnaně.

Právě naopak. Je pro mě čím dál tím těžší vybrat ze všech nápadů a myšlenek tu jednu hlavní a jí se nechat vést. Při kreativní práci se mi totiž často stává, že nápad vytváří další. Tím se pak dostávám do nekonečného kolotoče. :)

Kterých střihů se ve svých kolekcích držíš a které jsou v kolekci nové, pokud nějaké takové jsou?

Držím se siluety X, jež používám nejraději a také nejčastěji. Považuji ji za nejslušivější ženskou siluetu a chci vytvářet šaty, které budou ženám slušet a dělat je krásnými. Střihovou novinkou jsou tzv. ,,soudkové šaty“. Jedná se o volný, rovný střih šatů, který se pod boky zužuje. Tento střih jsem si sama velmi oblíbila. Šaty jsou totiž velmi pohodlné a neomezují vás v pohybu. Doporučila bych je ale hlavně ženám s rovným pasem nebo kulatějším bříškem. Šaty jsou totiž v této části volné a tak se problematická partie hravě schová. A samozřejmě nezapomínat nosit k šatům boty na vysokém podpatku!

Při pohledu na kolekci vidím, že jsi použila jiný materiál. Co je to za novinku?

Letošní podzimní kolekce se použitím materiálu velice liší od těch předchozích. Opustila jsem pro tentokrát své oblíbené bavlněné atlasy s elastanem a vsadila na technické materiály. Našla jsem velmi krásné jemné neopreny, které si zachovávají svůj technický charakter, ale zároveň se hodí pro elegantní a sophisticované kousky. Tím nejzajímavějším jsou béžový a šedý neopren s květinovým reliéfem, jenž je do látky za tepla lisovaný. Materiály jsou také skvělé na údržbu - nejen že se dají prát v pračce, ale jsou také nemačkavé a nepotřebují po vyprání žehlit. :)

Do tvých kolekcí se dostávají i kožené bundy – co nám povíš o nich? Je třeba o koženou bundu speciálně pečovat?

Kožené bundy mám v nabídce již 3 roky. Na obchodě jsou většinou vzorky ve velikosti 36 a 38, ale tento kousek šijeme i v dalších velikostech podle přání zákaznice. Kožená bunda by totiž měla být střižená na míru své nositelky. Měla by být vytvarovaná přesně podle měr a proporcí, aby byla druhou kůží. Jen tak může odvést svoji službu na 100 %. Co se týká materiálu, většinu modelů šijeme z jemné kozí či jehněčí kůže. Péče o takovou bundu je samozřejmě nutná, nicméně nikoli náročná. Postačí ji před nošením řádně naimpregnovat. Osobně zákaznicím doporučuji přírodní produkty z včelího vosku, a pak impregnaci zopakovat jedenkrát za 3 měsíce. Záleží ale také na frekvenci nošení bundy.

Co je nového u tebe a tvých kabátů? Už jsi měla zavazovací, s límcem a variabilní kabát. Změnilo se něco v nové kolekci?

V podzimní kolekci jsou hned dva typy kabátů. Růžový maxikabát a zimní oboustranný kabát. I pro tento rok v nabídce ovšem mám naše bestsellery z loňského roku. Jedná se o variabilní zimní kabáty v dlouhé i krátké délce s šálovým límcem, díky kterému se dají vytvořit různé stylingy.

Který model z kolekce by sis vybrala ty sama pro ideální podzimní den?

Jsem zamilovaná do smaragdových business šatů, které mám sama v šatníku. A podle objednávek se líbí i mým klientkám. Jinak další super kousek je vlněná maxi vesta, která bude skvěle vypadat na kožené bundě.

S kým jsi spolupracovala na focení kolekce, které proběhlo před pár týdny?

Za těch pár let mám už okolo sebe svůj tým. Lidi, kteří cítí a vnímají Sophistic stejně jako já a mohu se tedy na ně při focení plně spolehnout. Za foťák se již poněkolikáté postavila Eva Neužilová, která je mou dvorní fotografkou. O make-up se stará Daniela Kremláčková nebo Barbora Nevická, Surffaceškola líčení. Hair styling pro nás zajišťuje Barbora Kolenatá z Tony&Guy v Opletalově ulici. 

Proč zrovna modelka Kateřina Krobová? Čím tě zaujala, čím je pro tebe sophistic?

Pro letošní podzimní kolekci jsem hledala modelku se zrzavými vlasy. Kateřina je nejen krásná zrzka, navíc je i velmi elegantní, ženská a sebevědomá. Je to prostě sophistic woman!

Jak se ti líbí šperky od Karman Jewelry, s nimiž se kolekce fotila? Proč ses rozhodla pro spolupráci s jinou značkou?

Karman Jewelry jsou nádherné šperky s dokonalým zpracováním a citem pro detail. Pustila jsem se do této spolupráce, protože šperky skvěle doplnily modely z nové kolekce a upřímně doufám, že to nebylo naše poslední pracovní spojení.

Pracuješ na dalším projektu nebo si necháváš chvilku zaslouženého volna?

Před dokončením kolekce byla situace dost napjatá, práce až nad hlavu, takže přiznávám, že jsem teď trochu zvolnila. Minimálně se o to alespoň snažím! Nicméně přestat pracovat určitě nejde. Už nyní se začíná připravovat kolekce pro období Jaro/Léto 2016.

Foto: Eva Neužilová, vlastní

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram