Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

foto: Pinterest

Kabelky, pásky, boty. Všichni říkají, že nejlepší jsou z pravé kůže. Koženka, tedy falešná kůže, se časem rozpadá a ruku na srdce, nevypadá tak přitažlivě jako jemně zpracovaná, vyhlazená a naleštěná kůže. Jenomže když se rozhlédnete kolem sebe, musí vám být jasné, že obchodování s kůží jako takovou, bude trochu temnější, než tušíme. První a zjevný aspekt je samozřejmě to, že kůži nám může poskytnout jen mrtvé zvíře. Můžeme se chlácholit tím, že hospodářská zvířata chovaná na maso jsou takto alespoň kompletně zpracovávána, a tím pádem je ekologická stopa o něco menší. Jenomže někdo spočítal, kolik vody a jiných chemických látek se na činění (zpracování) kůže používá a rozhodně to nejsou příjemná čísla.

foto: Pinterest

V Indii, tedy ve státu, kde má koželužný průmysl ohromné zastoupení, se kůže zpracovává podle trochu jiných regulí, než tomu je například v Itálii. Zvláštním paradoxem je, že v tak silně hinduistické zemi, kde je kráva zvířetem posvátným a nikdo se jejího masa nedotkne, se dokáže každoročně zpracovat kůže v hodnotě 12 miliard amerických dolarů. (Samozřejmě se nezpracovává jen hovězí kůže, ale i podle trhu se dá lehko odhadnout, že je její zastoupení největší.) K tomu vznikne 50 000 tun odpadu a při procesu se používá víc než 5 000 druhů chemikálií. Pracovní podmínky jsou také nepříznivé, toxické látky se v zemích třetího světa běžně používají bez ochranných pracovních pomůcek.

foto: wills-vegan-shoes.com

Veganská kůže může být řešením, pokud se chcete vymanit ze systému fast-fashion a nepodporovat špatné podmínky jak zaměstnanců, tak zvířat. Ne všechny certifikáty, které tvrdí, že je něco veganské, jsou důvěryhodné, ale určitě se můžete spolehnout na americkou organizaci PETA. Veganská kůže bývá tvořena umělými vlákny, je ale potřeba rozlišit nevhodný a těžko rozložitelný materiál PVC, který je pro planetu ve výsledku stejně nebezpečný jako koželužný průmysl. Ideální je, pokud je plast, který výrobce zpracovává, již recyklovaný. O tom vás jednotlivé značky určitě nezapomenou informovat, stačí být pozorný k tomu, co kupujete a dát si na výběru záležet.

foto: beyond-skin.com

 

A teď to nejdůležitější, zde je pár značek, které by vás mohly zaujmout. Pokud byste si chtěli pořídit nějaký nový kus do svého šatníku či botníku, vždy přemýšlejte nad tím, jestli ho opravdu užijete a jestli svými penězi podpoříte firmy se skutečným příběhem. Wills Vegan Shoes, Ecolorica, Good Guys Don't Wear Leather, Ahinsa nebo Beyond Skin vám i naší planetě můžou poskytnout spoustu radosti. Pár kousků ve verzi veganské kůže začaly prodávat i známější značky jako Dr. Martens, Esprit nebo Pull&Bear.

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram