Velkolepou přehlídkou se Jean-Paul Gaultier rozloučil s haute couture

Velkolepou přehlídkou se Jean-Paul Gaultier rozloučil s haute couture

Sedmašedesátiletý návrhář Jean-Paul Gaultier se rozhodl rozloučit stylově. Po padesáti letech v módní branži oznámil konec s přehlídkami a jeho couture kolekce na jaro a léto 2020 byla tou poslední. A jednalo se o vskutku pompézní rozloučení.

Téměř celou pozornost na sebe strhl během pařížského couture týdne módy francouzský návrhář Jean-Paul Gaultier. Ten představil více než 170 looků, které zahrnovaly téměř vše, co za svou padesátiletou tvorbu předvedl. Pár dní před přehlídkou oznámil na svém twitterovém účtu, že bude tato couture přehlídka zároveň tou poslední. Veřejnost byla překvapená a nevěděla, co od show očekávat. Gaultier ale všechny svou obří přehlídkou, která se konala v prostorách pařížského divadla Châtelet, ohromil. Je jasné, že tento odchod bude patřit ke grandiózním a nezapomenutelným momentům módní historie. 

Přehlídka, která trvala téměř hodinu, začínala tím, že se otevřela rakev a z ní dramaticky vyšla modelka v bílých mini šatech s balonovými rukávy. Toto epické zahájení byl jen začátek. Následovala vtipně pojatá saka, které ale modelky a modelové neměli přímo na sobě, nýbrž byly uchyceny pásem a nacházely se na přední části jejich těl. Na pódiu se odehrálo několik tanečních a pěveckých čísel, které ozvláštnily show a dopomohly vytvořit nezapomenutelný zážitek.

Přehlídka sestávala nejen z nových oděvů, ale také z recyklovaných modelů ze starších přehlídek. „Už v začátcích jsem začal recyklovat věci, protože jsem neměl peníze. Bral jsem džíny nebo různé pásky a dělal s nimi vtipné věci - a teď je z toho couture,” řekl v zákulisí Gaultier. Korzety, topy inspirované námořnictvem, asymetrické smokingy, podvazky, patchwork oděvy, široké pásky, decentní i extravagantní róby, síťovina, dlouhé pláště i džínovina - to vše a mnohem více bylo možné na přehlídce shlédnout.

Na pódiu se objevily takové osobnosti jako modelka Erin O'Connor, Coco Rocha, Estelle Lefébure, Karlie Kloss, Karen Elson nebo Farida Khelfa, jeho múza a ředitelka couture. Nechyběli ani umělci jako Dita von Teese, Paris Jackson či Amanda Lear. Do publika přišli Gaultiera podpořit návrháři Christian Louboutin, Mary Katrantzou, Christian Lacroix, Dries van Noten nebo bývalý internista a nynější kreativní ředitel módního domu Louis Vuitton, Nicolas Ghesquière. Jednalo se o vskutku hvězdnou událost.

Gaultier je často spojován s francouzským návrhářem Thierry Muglerem. Oba měli smysl pro výstřední přehlídky a grandiózní modely. Tvorba Gaultiera byla ovlivněna avantgardou a punkem. Už při vytváření své první přehlídky v roce 1976 se inspiroval reálnými lidmi z ulice. I to byl jeden z důvodů, proč byl natolik oblíbený. Všechny tyto aspekty se objevily i v jeho poslední show. Modelové neměli žádné strnulé pohyby ani vážný výraz ve tváři. Důležité bylo, aby si to užili jak diváci, tak i modelky a modelové. Proto nechyběly okázalé pohyby, bláznivé výrazy nebo gestikulace. Nadšený aplaus na konci přehlídky byl právem zasloužený. Tomu se říká umět odejít ve správný čas

Vogue.com, WWD.com, Fashionista.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram