Víme, proč z podpatků bolí záda a jak to řešit

Víme, proč z podpatků bolí záda a jak to řešit

Jestli se vám zdá, že vás z podpatků bolí záda, máme pro vás špatnou zprávu: Nezdá se vám to. Vaše oblíbené lodičky ovlivňují celé vaše tělo. Přetěžují zádové svaly, oslabují břišní a podle nové studie zvyšují riziko artrózy.

Znamená to, že se musíte vzdát vysokých podpatků jednou provždy? Jak je možné, že pár centimetrů pod patou změní držení těla? A jaké boty tedy nosit? Pojďme se na to podívat.

Jak nám podpatky naklání pánev

Všimli jste si někdy, že v lodičkách na vysokém podpatku stojíte a chodíte jinak? Potvrzuje to i studie z Univerzity Palackého v Olomouci: „Chůze v obuvi s podpatky zvyšuje svalovou aktivitu a mění stereotyp chůze. Má tedy mnohem vyšší nároky na řízení pohybu.“

Jednoduše je tedy v lidském těle vše provázané. Jakmile nakloníte chodilo pomocí podpatků, měníte svalové napětí a postavení těla. Nerovnováha se šíří dál, kolena se zamykají dozadu, pánev se klopí vpřed a mění se napětí pánevního dna.

foto: se svolením Ahinsa Shoes

 

Kvůli lodičkám povolíme břicho a zatneme záda

Co se stane, když naklopíte pánev dopředu? Břicho se vystrčí, záda prohnou. Břicho povoluje a ochablé břišní svalstvo přestává plnit svou funkci. Běžně spolu se zádovými svaly stabilizuje páteř. Teď jsou na to však zádové svaly samy a musí se o to více snažit. Proto se zádové svaly zatnou a přetěžují se. A bolest je na světě. Boty na podpatku přitom nejsou jen příčinou bolesti zad. Svalové napětí prochází celým tělem a může vést i k bolesti krční páteře nebo hlavy.

„Vzhledem k naklopení pánve vpřed se bederní obratle dostanou do nepřirozeného postavení. Mírné prohnutí neboli lordóza je v pořádku, ale podpatek právě způsobuje zvýšené prohnutí a přetěžuje obratle," říká fyzioterapeut Lukáš Klimpera ze společnosti Ahinsa shoes.

foto: se svolením Ahinsa Shoes

Když už nestačí se protáhnout

Možná si říkáte: „To je toho, tak mě bolí záda. Protáhnu se, zajdu na masáž a bude dobře.“ Bohužel to nemusí stačit. Podle fyzioterapeuta Lukáše Klimpery dlouhodobé přetěžování zádových svalů a obratlů bederní páteře může vést k vážnému poškození.

„Při pravidelném nošení podpatků povolují svaly břišní stěny. Stabilizaci páteře tak musí obstarat zádové svaly, které neunesou případnou větší nálož. Tak vznikají blokády a výhřezy," doplňuje k problematice Lukáš Klimpera.

Změny jsou patrné už u mladých žen, varuje lékař

Zajímavá studie nedávno vznikla ve spolupráci Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, 1. LF UK a Hacettepe University v Ankaře. Zkoumala ženy okolo 30 let, které pravidelně nosí boty na vysokém podpatku.

Kromě bolestí zad a deformací chodidel studie prokázala, že lodičky ničí chrupavku kolene. Změny byly patrné už u velmi mladých žen, u kterých ultrazvuk odhalil vyšší riziko artrózy. 

„Prokázali jsme, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy a způsobuje časné artrotické změny na kolenní chrupavce. A to i u mladých žen," říká Kamal Mezian, lékař z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN a 1. LF UK

foto: se svolením Ahinsa Shoes

Jaké další potíže způsobují vysoké podpatky?

Zatím neexistují lodičky s dostatečně širokou špičkou. Vždy tlačí prsty k sobě, a to obrovským tlakem. Svazování prstů může vést k tzv. vbočenému palci, který se v pozdějším stádiu projevuje bolestí. 

Jakmile změníte jednu část těla, ovlivníte všechny. Lodičky mění postavení celých nohou a také kontakt kloubů. Klouby se nadměrně opotřebovávají, poškozuje se chrupavka. Proto dlouhodobé nošení lodiček může zvyšovat riziko artrózy a bolesti kloubů.

Změna postavení těla znamená i změnu napětí. Zvýšené napětí zad se šíří dál ke krční páteři a způsobuje bolesti hlavy.

Meziobratlové ploténky si můžete představit jako plastové krabičky plné gelu. Když se prohnete v zádech, tyto „krabičky“ se nepřirozeně stlačí na jedné straně. Chvíli to vydrží, ale když na ně tlačíte dlouhodobě, prasknou. A právě to je výhřez ploténky. 

Jak již bylo řečeno, obuv na podpatku mění zahnutí páteře a způsobuje nepřirozený tlak na obratle a ploténky. Proto zvyšují riziko výhřezu.

Znamená to, že už nikdy nesmím obout lodičky?

„V případě dlouhodobého nošení tohoto typu obuvi opravdu hrozí dlouhodobé poškození vlastního zdraví,“ říká doktor Kamal Mezian.

To ale neznamená, že se musíte pranýřovat za jeden večer v divadle v lodičkách. Jestli je pro vás kulturní událost s vysokými podpatky neodmyslitelně spjatá, můžete si je jednou za čas dovolit. Dobrá zpráva ale je, že nemusíte. Do divadla, na svatbu nebo na koncert se můžete obout elegantně, a přitom zdravě například s barefoot obuví. Takové barefoot baleríny mají širokou špičku, příjemný materiál a nulový podpatek. Vybírat můžete i ze zdobených párů balerín krajkou. 

Doktor Mezian o studii mluví i v rozhovoru pro DVTV

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram