Vitamíny a minerály pro zdravou pleť

Vitamíny a minerály pro zdravou pleť

V poslední době si lidí mnohem více začíná uvědomovat, že to, co jíme a pijeme, má významný vliv na naše zdraví a na to, jak se cítíme. Každý den jsme prostřednictvím reklamy a marketingových pastí bombardováni informacemi o tom, jak jsou důležité bílkoviny pro tvorbu svalů, vitamíny proti chřipce, sacharidy pro podání lepších výkonů a mohli bychom pokračovat.

Většina z nás se nějakým způsobem snaží stravovat zdravěji. I drobná změna k lepšímu u našich každodenních stravovacích návyků v kombinaci s trochou poradenství a osvěty, mohou mít významný dopad na naši celkovou pohodu. Víme tedy, že to, co jíme a pijeme, ovlivňuje naše zdraví, imunitní systém, hladinu energie i naši postavu. Proč však tolik z nás přehlíží výživu, pokud jde o zdraví naší pleti? Když můžeme svou pleť zlepšit zvenčí pomocí různých krémů a zázračných sér, proč to neudělat i zevnitř?

Kůže je s hmotností 7-10 kg největším orgánem lidského těla a stejně jako všechny naše ostatní orgány je její zdraví přímo ovlivněno kvalitou toho, co jíme. Mikroživiny, mezi které patří vitamíny a minerály, jsou v naší stravě potřebné pouze ve stopovém množství.

Rozdíl mezi vitamíny a minerály

Jak jsme již zmínili v úvodu vitamíny a minerály jsou prospěšné pro vaše zdraví. Jaký ale rozdíl mezi vitamíny a minerály?

Vitamíny jsou látky, které tělo potřebuje ke svému fungování. Existuje 13 základních vitamínů, které mohou být rozpustné v tucích nebo ve vodě. Vitamíny se nacházejí v různých potravinách nebo je lze užívat jako doplněk stravy. Nadbytek nebo naopak nedostatek některého z vitamínů může způsobit zdravotní problémy.

Stejně jako vitaminy potřebuje vaše tělo ke svému fungování minerály. Zatímco základních vitamínů je pouze 13, minerálů jsou známy tisíce. Vaše tělo nemusí nutně potřebovat všechny, ale určité minerály ke správnému fungování potřebuje. Minerály se nacházejí v různých potravinách a stejně jako u vitamínů může jejich nadměrné nebo příliš malé množství způsobit zdravotní problémy.

Tyto živiny mají obrovský vliv na vzhled, funkci a celkové zdraví naší pokožky. Klíčem ke zdravé pokožce je zajistit tělu dostatečný přísun zmíněných mikroživin a to ať už prostřednictvím krémů, doplňků stravy, nebo v ideálním případě konzumací potravin bohatých na živiny. Jaké to jsou?

Vitamíny prospěšné pro naši pleť

Vitamín C

Naše pokožka přirozeně obsahuje vysokou koncentraci vitamínu C. Vitamín C podporuje důležité funkce v těle. Pomáhá při tvorbě kolagenu a zvyšuje antioxidační ochranu před nebezpečným UV zářením. S přibývajícím věkem a s tím, jak je naše pokožka neustále vystavena UV záření a znečišťujícím látkám, se hladina vitamínu C v pokožce snižuje. Dostatek vitamínu C ve stravě nám pomůže proti tomuto snížení bojovat. 

V jakých potravinách najdeme vitamín C?

Lidé si často mylně myslí, že nejvíce vitamínu C obsahují citrusy. Možná vás ale překvapí, že bohatým zdrojem na vitamín C jsou papriky a to až 3x více než ve zmíněných citrusech. Dále nezapomeňte na brokolici, rajčata, brambory a špenát.

Vitamín E 

Vitamín E patří mezi významné antioxidanty a je nezbytný pro zdraví naší pokožky. Hlavním úkolem vitamínu E v souvislosti s pokožkou je ochrana před poškozením způsobeným sluncem, kdy absorbuje škodlivé UV záření. Má také protizánětlivý účinek snižující otoky kůže vyvolané UV zářením. 

V jakých potravinách najdeme vitamín E?

Vitamín E hledejte převážně v potravinách, s vyšším obsahem tuku. Mezi nejběžnější zdroje vitamínu E patří avokádo, slunečnicová semínka, arašídy, mandle, piniové oříšky a z ryb například losos.

Vitamín K 

Vitamín K je nezbytný pro podporu procesu srážení krve v těle, který pomáhá tělu hojit rány, modřiny a místa zasažená operací. Lékaři tak často používají krémy s obsahem vitamínu K u pacientů po operaci, aby pomohli snížit otoky a modřiny. Tento vitamín rozpustný v tucích se také podílí na obnově tkání a tvorbě nových kožních buněk. Výsledkem těchto účinků je zdravější a mladší vzhled pleti. 

V jakých potravinách najdeme vitamín K?

Pokud chcete přidat vitamín K do vašeho jídelníčku, přihoďte do nákupního košíku zelenou zeleninu. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu K patří například brokolice, špenát, chřest, kapusta, růžičková kapusta, a římský salát.

Vitamín A

Vitamin A je vitamín rozpustný v tucích. Existují dva druhy: retinoidy a karotenoidy, které se v játrech přeměňují na retinol. Úkolem retinolu v našem těle je stimulovat tvorbu nových buněk. Nedostatek vitamínu A v našem těle snižuje produkci retinolu a může mít za následek suchou pokožku.

V jakých potravinách najdeme vitamín A?

Nejčastějším zdrojem vitamínu A je ovoce a zelenina, najdete ho například v mrkvi, špenátu, melounu, meruňkách nebo také v tropickém mangu. Zároveň bohatým zdrojem na vitamín A jsou také ryby v podobě tuňáka nebo tresky či v běžné kravské mléko a máslo.

Minerály prospěšné pro naši pleť

Nejlepší způsob, jak získat minerály, které vaše tělo potřebuje, je jíst co nejširší škálu potravin. Minerály mají v našem těle určité funkce a můžeme je nalézt v různých potravinách.

Zinek

Zinek je jedním z nejdůležitějších léčivých minerálů pro zdraví pokožky a je dvojnásobně důležitý hlavně v případě, pokud vás trápí akné. Zinek řídí produkci oleje v pokožce a pomáhá kontrolovat některé hormony, které mohou způsobovat akné. Navíc také pomáhá urychlit hojení kůže po poranění. Zinek najdete nejčastěji v oříšcích jako jsou mandle, kešu, lískové ořechy, vlašské ořechy. Ale také rýže, slunečnicová semínka, olivy, libové maso a hrách jsou bohatým zdrojem zinku.

Selen

Selen je další ze základních minerálů pro zdraví pokožky. Jedná se o silný antioxidant, který je důležitý pro udržení pružnosti a elasticity pokožky. Navíc chrání naši pokožku před poškozením od UV záření. Nejvyšší obsah zinku mají ryby, kuřecí maso a brazilské ořechy.

Hořčík

Hořčík je nezbytný minerál pro zdraví kůže, kostí a svalů. Pomáhá taktéž udržovat hladký chod nervového systému. Nedostatek hořčíku může urychlit stárnutí kůže. Přidává se do výrobků péče o pleť a prospívá jí tím, že pomáhá udržovat její pružnost. Pokud denně cvičíte, pak by hořčík ve vašich doplňcích stravy rozhodně neměl chybět. Kde ho ale najdete ve stravě? Mezi nejbohatší potraviny na hořčík patří para ořechy, lískové ořechy, mandle, pekanové ořechy, kokos a vlašské ořechy. Dále vysoký obsah hořčíku najdete také v červené řepě, fazolích, hnědé rýži, čočce nebo datlích.

Vápník

Všichni víme, jak důležitý je příjem vápníku pro naše zuby a kosti. Vápník je navíc základní minerál, který prospívá zdraví pokožky. Lidské tělo obsahuje více vápníku než jakéhokoliv jiného minerálu. Tvoří přibližně 90 % struktury našich kostí. Hraje důležitou roli při zajišťování pevnosti a pružnosti pokožky a ostatních tkání a buněk těla. Potraviny bohaté na vápník mohou také zabránit vzniku akné. Nedostatek vápníku se projeví křehkou a tenkou pokožkou a lámavými nehty. Vápník najdeme nejen v mléčných výrobcích, ale také v listové zelenině, sardinkách, cizrně nebo v oříškách.

Co když jídlo nestačí?

Ne vždy se nám podaří obsáhnout všechny potřebné vitamíny a minerály ze stravy. V tento moment přichází vhod zařadit suplementy pro alespoň některé z nich. Výběr vhodného suplementu může být pro neznalé celkem oříšek, proto je vždy vhodné se poradit s lékárníkem nebo si nastudovat vše potřebné o benefitech jednotlivých vitamínových doplňků a vhodném dávkování.

Na trhu najdete nepřeberné množství různých suplementů, ovšem jejich kvalita se mezi jednotlivými produkty výrazně liší. Vždy je dobré pečlivě pročíst složení, kde je dobré zaměřit se na obsah a vstřebatelnost konkrétního vitamínu nebo minerálu.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram